Katka vedie v Bratislave úspešnú pekáreň: Počúvala som, ako sa zničím a skrachujem. Nenechám sa nikým a ničím odradiť

  • Nový projekt Vyskladaj je dielom Kataríny Pantákovej a jej tímu
  • Nápad naň prišiel celkom spontánne
Na snímke je zakladateľka Vyskladaj Katarína Pantáková
Na snímke je zakladateľka Vyskladaj Katarína Pantáková, Vyskladaj
  • Nový projekt Vyskladaj je dielom Kataríny Pantákovej a jej tímu
  • Nápad naň prišiel celkom spontánne

Katarína začala už počas pandémie veľa kváskovať, zároveň denne vymýšľala jedlá pre celú rodinu. Postupne zistila, že sa jej len vďaka domácej výrobe, podarilo nahradiť stravu z reštaurácií a výrobky z pekární.

„V rodine máme všetky intolerancie už roky, vyrobiť si doma veci na mieru je naozaj istota kvality a garancia toho, že jete čerstvé a zdravé jedlo. Nebol deň, kedy by som nemala založený kvások na chlieb.“

Chleby dokonca rozdávala na ulici susedom. Pečenie „z núdze“ nakoniec pretavila do vlastnej pekárne Vyskladaj, popri ktorej sa venuje aj svojej pôvodnej práci v mediálnej agentúre.

Katarína si je vedomá, že investované peniaze sa jej v tomto segmente tak skoro nevrátia, no z projektu sa aj tak veľmi teší. „Ja stále verím, že keď veci robíte s láskou a kvalitne, dočkáte sa odmeny. Ak by to však nevyšlo, tak potom je tento štát naozaj neperspektívny, a to nielen pre začínajúcich podnikateľov.“

Ešte v čase, keď riešila zmluvy a zakladala firmu, ju veľa kamarátov a známych odrádzalo, aby v aktuálnej situácii na Slovensku do gastra určite nešla.

„Počúvala som, ako sa zničím, skrachujem a podobne. Preto som to nepovedala ani vlastnej rodine. Nastavila som sa tak, že idem robiť vec, ktorá ma baví a ktorej verím,“ hovorí Katarína s tým, že veci vidí pozitívne.

Vyskladaj
zdroj: Vyskladaj

Paradoxne priznáva, že sama presne nevie, ako vyzerá jej konkurencia v hlavnom meste, lebo miestne pekárne príliš nepozná. 

„Evidujem, aké asi existujú, ale osobne som ich nikdy nenavštívila. Už som aspoň začala sledovať pár pekární v Bratislave a okolí a verím, že keď budem mať troška času, pôjdem ich aj osobne podporiť a nakúpim si to, čo ma láka z ich príspevkov. Ja obdivujem každú jednu pekáreň a cukráreň, ktorej sa dnes darí a majú môj veľký obdiv a rešpekt.“ 

V jej projekte si zakladajú na pečive a dezertoch s pridanou hodnotou. Ich pečivo vyrábajú z výberových múk, najmä špaldovej a celozrnnej. Je tiež farbené prírodnými farbivami a domácimi „pyréčkami“ ako cvikla, špenát, zelený jačmeň, aktívne uhlie alebo spirulína. 

Dezerty z kuchyne Vyskladaj neobsahujú ani žiadne stužené tuky. Hlavnou zložkou sú poctivé maslo, smotana, výberové džemy a kvalitné čokolády. Výhodou je, že gro zákazníkov poznajú po mene, minimálne už presne vedia, akú majú radi kávu, čo raňajkujú, na čo sú alebo nie sú alergickí.

„Toto je to, prečo som to chcela robiť. Poznať toho zákazníka a dosiahnuť, aby sa u nás cítil ako doma. Postupne vnímame, že sa nám opakovane vracajú a každý deň pribúdajú aj noví.“

Katarína vysvetľuje, že je človek, ktorý nikdy nepiekol podľa receptov a je lenivá si ich študovať. „Vždy ma iritovalo, keď sa mi páčil práve taký, na ktorý som doma polovicu produktov nemala.“

Spomína si, keď začínala s kváskom, kamarátka jej dokonca poslala knihu o kváskovaní, no aj tak je doteraz odložená. Katarína tak pri štarte pekárne vedela len pár základných receptov a z nich vytvárala ďalšie a ďalšie verzie, obmieňala, skúšala, skladala tak, ako sa jej to zdalo fajn.

Aktuálne je pre ňu veľká téma vegánske pečenie. Hovorí, že nahradiť napríklad vajcia alebo maslo tak, aby to chutilo výborne, je pre ňu ako nevegánku tá skutočná výzva. „Našťastie, máme vo Vyskladaj našu pekárku Veroniku, vegánku, ktorá je pre nás v tomto smere učiteľka.“

Len ručná výroba a kvalitné suroviny

Vo Vyskladaj robia všetko ručne, a teda nemajú všetky technológie ako veľké pekárenské závody. Keď si zrátajú čas, energie, materiál, tak často zisťujú, že sú na cene, ktorú už zákazníci nechcú platiť.

Aby však prežili, musí im výrobok pokryť cenu práce, vstupy na prevádzku, úver na technológie aj náklady na suroviny. Toto si podľa majiteľky ľudia na Slovensku neuvedomujú, čo je celkom škoda.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá