Tvrdý lockdown na takmer mesiac a zatvorené školy, konzílium predstavilo svoj návrh. Čo viac nám ešte treba, pýta sa prezidentka

  • Konzílium navrhuje tvrdý lockdown na tri týždne, týka sa aj žiakov od druhého stupňa
  • Odborníci pripomenuli, že chorobnosť na COVID-19 je vyššia ako na vrchole druhej vlny pandémie a nemocnice kolabujú
pandemia, koronavirus, covid
TASR/Jaroslav Novák
  • Konzílium navrhuje tvrdý lockdown na tri týždne, týka sa aj žiakov od druhého stupňa
  • Odborníci pripomenuli, že chorobnosť na COVID-19 je vyššia ako na vrchole druhej vlny pandémie a nemocnice kolabujú

Konzílium odborníkov navrhuje prijať nové epidemické opatrenia na národnej úrovni, a teda vo všetkých okresoch Slovenska bez rozdielu farby v rámci COVID automatu. Obmedzenia navrhujú pre všetkých občanov na obdobie troch týždňov.

Uviedli to vo svojom stanovisku vzhľadom na fakt, že epidemická situácia je kritická a dosahuje úroveň humanitárnej krízy. Odborníci pripomenuli, že chorobnosť na COVID-19 je vyššia ako na vrchole druhej vlny pandémie a nemocnice kolabujú.

Nie sú schopné poskytovať zdravotnú starostlivosť nielen pacientom s ochorením COVID-19, ale ani pacientom s inými ochoreniami.

Navrhujú uzavrieť školy 

Odborníci z konzília preto navrhujú, aby sa obmedzil pohyb obyvateľov na cestu do a z práce v režime OTP. Zamestnanci, ktorí nemôžu pracovať z domu, sú neočkovaní a ochorenie COVID-19 neprekonali, by sa mali testovať dvakrát týždenne.

Povolená by okrem toho mala byť už len cesta do prevádzok a služieb nevyhnutných pre život. Tiež navrhujú prerušiť prezenčnú výučbu na obdobie od 25. novembra do 3. decembra 2021 pre žiakov druhého stupňa základných škôl, stredných a vysokých škôl.

Zachovať by sa mala len prezenčná výučba na prvom stupni základných škôl a v materských školách. Zrušiť chcú aj všetky mimoškolské aktivity detí.

Opatrenia by sa mali uvoľňovať postupne, najprv pre zaočkovaných

Po zlepšení situácie by sa mali začať uvoľňovať opatrenia hlavne pre zaočkovaných občanov a tých, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali. V záujme ochrany zdravia, ľudských životov a zlepšenia situácie v zdravotníckych zariadeniach je podľa odborníkov nevyhnutné naďalej zvyšovať zaočkovanosť obyvateľov.

Uvedomujeme si, že nami navrhované opatrenia budú účinné len vtedy, ak ich budeme všetci dodržiavať. Záleží na každom z nás,” dodalo konzílium.

K uzavretiu škôl sa vyjadril aj minister školstva

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling reaguje, že NCZI eviduje najmenej prípadov v skupine pod 9 rokov. Hovorí, že žiaci by nemali doplácať na starších ľudí, ktorí sa nedajú zaočkovať. 

Minulý týždeň NCZI evidovalo najviac nakazených v skupinách nad 35 rokov a najmenej v skupine pod 9 rokov. Práve starší ľudia najčastejšie končia v nemocnici a na pľúcnej ventilácii. Takmer 83 % z nich je neočkovaných. Títo starší ľudia by sa mali očkovať, aby sa toto nedialo. Na ich rozhodnutie neočkovať sa by nemali doplácať žiaci svojim vzdelaním,“ vyjadril sa na sociálnej sieti Facebook.

LOCKDOWN A ŠKOLYViacerí sa pýtajú, prečo majú byť otvorené školy. Chápem, že niektorí majú obavy, preto by som chcel…

Posted by Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny on Wednesday, November 24, 2021

Gröhling vo svojom statuse ďalej vysvetľuje, prečo by školy mali zostať otvorené aj naďalej. 

1. Okrem škôl bude možné chodiť aj do práce. Pracujúcich je 4x viac ako žiakov, navyše sú starší a rizikovejší. Je to násobne väčšia mobilita, ale asi chápeme, prečo je práca umožnená.“

„2. Každý týždeň zbierame dáta zo škôl. Ide o balík údajov z asi 6 000 škôl a subjektov. Za posledný týždeň evidujeme 1,6 % pozitívnych žiakov. Tieto dáta sme si potvrdzovali u zdravotníctva a NCZI a naše údaje sedia.“ 

„3. Prečo je to 1,6 % a nie viac? Je to hlavne preto, že máme systém preventívnej karantény pre triedy. Ak je jeden žiak pozitívny, CELÁ trieda ide preventívne do karantény. Tak sa koronavírus šíri menej, než ak by išiel do karantény iba pozitívny žiak alebo jeho spolusediaci. Prezenčne sa preto tento týždeň učí 82,3 % žiakov,“ vysvetľuje.

„4. Navyše, v školách máme fixnú skupinu ľudí. V triede sa stretáva vždy tá istá skupina, ktorú vieme ľahko izolovať, ak sa tam objaví pozitívny človek. Toto neplatí pre obchod, reštauráciu, nákupné centrum či iné zariadenie. Ak sa pozitívny človek objaví v reštaurácii, je prakticky nemožné izolovať ľudí, s ktorými prišiel do kontaktu,“ uvádza. 

Slovensko je v humanitárnej a spoločenskej kríze

Biochemik Pavol Čekan  hovorí v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou o humanitárnej a spoločenskej kríze. Tvrdí, že hoaxy sa na internete nekontrolovateľne šíria a spoločnosť nedôveruje nariadeniam. Dodáva, že tie nie sú vždy zrozumiteľné.

Dnes 10 tisíc pozitívnych (rekord), 70 mŕtvych (čoskoro aj 100), 3200 hospitalizovaných (maximum nemocníc), odchádzajúci…

Posted by Pavol Cekan on Wednesday, November 24, 2021

„3 200 hospitalizovaných (maximum), odchádzajúci zdravotnícky personál, citeľne slabá zaočkovanosť vo vekovej kategórii 50+, naštvaná spoločnosť kvôli nie vždy pochopeným a zrozumiteľným nariadeniam, dôvera v spoločnosti fuč, frustrácia z prítomnosti a strach z budúcnosti, nekontrolovateľné šírenie hoaxov, konšpirácií, dezinformácií či nenávisti, kríza autorít a dehonestovanie vedcov, odborníkov a lekárov, hlúpe a nebezpečné politické hry, nedodržiavanie opatrení, slabé kontroly, nekontrolované komunitné šírenie koronavírusu, atď,“ napísal v statuse na Facebooku.

Stopka pre dezinformácie

Zuzana Čaputová včera vyzvala ľudí, aby začali počúvať odborníkov a prestali šíriť bludy. 

Neviem, čo viac treba urobiť preto, aby sme zmenili prístup. Čo viac treba vidieť, ako preplnené nemocnice a ľudí, ktorí zomierajú na pľúcnej ventilácii. Čo viac treba vidieť, než vyčerpaný zdravotnícky personál. Čo viac treba vidieť, ako zomierajúcich ľudí, ktorí zomierajú na iné diagnózy, pretože sa na nich kapacitne nedostane,“  vyhlásila.

Zdroje: SITA, Facebook/ Pavol Čekan, Facebook/ Branislav Gröhling

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá