Košická spoločnosť obrala Slovákov o 50 miliónov eur. Vyšetruje ju NAKA

  • Košická spoločnosť vylákala od ľudí milióny eur
  • Prípad vyšetruje NAKA
Policajné vozidlo a peniaze v ruke
Ilustračné foto, TASR/Michal Svítok, freepik/wirestock
  • Košická spoločnosť vylákala od ľudí milióny eur
  • Prípad vyšetruje NAKA

„Peniaze som prijal s úmyslom investovať ich s cieľom zisku pre klientov, ale aj pre spoločnosť. Bohužiaľ, následkom nepriaznivých okolností na trhu došlo k výrazným stratám,“ uviedol v písomnom stanovisku predseda predstavenstva Axe Capital Group Peter Béreš.

Advokátka zastupujúca Jána Šofranka, Patrícia Piptová, sa k situácii nechcela vyjadriť.

Juraj Piták v minulosti stál na čele Axe Capital Group a zodpovedal za vedenie sprostredkovateľov. Momentálne je obvinený a spolupracuje s políciou.

policajná eskorta privádza obvineného
zdroj: Ilustračné foto: TASR/Michal Svítok

„Béreš si veľkú časť vkladov posielal na súkromné účty, obchodoval cez svoje súkromné účty, ktoré mal historicky otvorené. Nám to prezentoval tým, že si tým stráži svoje know-how,“ informoval Piták.

Zatiaľ ešte nie je isté, či klienti dostanú svoje investované peniaze späť. Konkurzný správca potrebuje overiť, či spoločnosť vlastní nejaké aktíva či finančné prostriedky.

Podvody s použitím umelej inteligencie

Okrem toho stúpa aj počet podvodov cielených na podnikateľov s použitím umelej inteligencie a najmodernejších technológií. Medzinárodné organizované skupiny sa snažia získať finančné prostriedky vydávaním sa za vedúcich firmy prostredníctvom technológie deepfake. Informovali o tom odborníci právnickej kancelárie Taylor Wessing.

Ako deepfake sa podľa odborníkov označuje technológia, ktorá prostredníctvom umelej inteligencie dokáže výrazne upraviť video alebo hlasovú nahrávku tak, že na nich vystupuje adresátovi známa osoba. V skutočnosti však video alebo nahrávku nahral iba figurant.

Existuje podozrenie, že deepfake sa používa nielen na vopred nahraté videá a hlasové záznamy, ale môže fungovať aj počas prebiehajúcej videokonferencie alebo telekonferencie.

„Takýto typ podvodu sa môže stať rovnako malému živnostníkovi, ako aj medzinárodnej spoločnosti. Môže spôsobiť škodu niekoľko tisíc eur alebo aj niekoľko miliónov. Len zriedkakedy sa poškodený odváži o podvode verejne hovoriť. Najčastejšie sa obáva, že bude považovaný za nekompetentného, alebo inak utrpí jeho reputácia v brandži,“ vysvetlil partner právnickej kancelárie Andrej Leontiev. 

Zdroje: Správy RTVS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá