Kráľovná Alžbeta II.: „Vždy bolo jednoduché nenávidieť a ničiť. Budovať a zachovávať je oveľa zložitejšie“

  • Kráľovná Alžbeta II. bola najdlhšie vládnucou panovníčkou britskej monarchie
  • Narodila 21. apríla 1926 ako princezná
Kráľovná Alžbeta II.
Kráľovná Alžbeta II., TASR/AP Photo/Markus Schreiber, File
  • Kráľovná Alžbeta II. bola najdlhšie vládnucou panovníčkou britskej monarchie
  • Narodila 21. apríla 1926 ako princezná

Kráľovná Alžbeta II. bola najdlhšie vládnucou panovníčkou britskej monarchie, najdlhšie pôsobiacou ženskou hlavou štátu v histórii a najstaršou panovníčkou na svete.

Zomrela vo veku 96 rokov na zdravotné ťažkosti. Britská kráľovná sa narodila 21. apríla 1926 ako princezná, dcéra Alberta, vojvodu z Yorku (neskôr kráľa Juraja VI.) a Elisabeth Bowes-Lyon, vojvodkyne z Yorku.

Zosnulá panovníčka Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a ďalších štátov Spoločenstva národov (Commonwealthu) Alžbeta II. pochádzala z windsorskej dynastie.

Alžbeta kráľovnou nikdy byť nemala, no napriek tomu túto neľahkú úlohu po smrti kráľa Juraja VI. prijala. Ako britský monarcha vládla od roku 1952 – 2022. Bola to žena uznávaná celým svetom. 

Alžbeta sa vzdelávala súkromne a už počas druhej svetovej vojny vykonávala verejné funkcie. Pracovala ako šoférka a mechanička v armáde. Neskôr sa vydala za Filipa, vojvodu z Edinburghu, s ktorým mala štyri deti. Charlesa, nového nástupcu trónu, kráľa britskej monarchie, princeznú Anne, princa Andrewa a princa Edwarda.

Po jej korunovácii v roku 1953, kedy mala Alžbeta len 25 rokov si musela prejsť neľahkými obdobiami Anglicka či inými zmenami vo svetovej politike. Ako ústavná panovníčka bola súčasťou decentralizácie vo Veľkej Británii, pristúpenia Spojeného kráľovstva k Európskym spoločenstvám, Brexitu, rovnako ako dekolonizácia Afriky. 

Kráľovná Alžbeta II. sa počas jej panovania stretla s tými najvýznamnejšími osobnosťami sveta. Prežila všetkých a všetko. Stretla sa s piatimi pápežmi, za jej panovania sa na Downing Street vystriedalo 15 predsedov britskej vlády, počnúc Winstonom Churchillom a končiac Liz Trussovou. V Spojených štátoch napríklad za ten čas Bielemu domu šéfovalo 14 prezidentov.

Keď sa Alžbeta II. stala kráľovnou, britským premiérom bol Winston Churchill a na čele ZSSR stál Josif Vissarionovič Stalin. Na tróne prežila studenú vojnu aj pád komunizmu vo východnej Európe.

Zažila tiež útok na newyorské dvojičky, teroristický útok v Londýne, referendum Škótska o odtrhnutí od Británie. V roku 2017 sa stala vôbec prvým britským panovníkom, ktorý získal a dosiahol zafírové jubileum.

Počas 70. a 80. rokov kráľovná veľa cestovala. V roku 1973 sa zúčastnila konferencie Commonwealthu v Ottawe v Kanade a v roku 1976 odcestovala do Spojených štátov na oslavu 200. výročia nezávislosti Spojených štátov Amerických od Británie.

Neskôr navštívila kanadský Montreale, kde bolo na otvorenie letných olympijských hier. V roku 1979 cestovala do Kuvajtu, Bahrajnu, Saudskej Arábie, Kataru, Spojených arabských emirátov a Ománu, čo si získalo medzinárodnú pozornosť a nadrozmerný rešpekt pre takúto panovníčku.

Priniesla modernizáciu monarchie

Alžbeta II. ako kráľovná monarchiu zmodernizovala, upustila od niektorých formalít a niektoré miesta, dovtedy verejnosti neprístupné, sprístupnila pre návštevníkov.

V roku 2012 Británia zrušila zoznam, ktorý bol systémom verejného financovania monarchie a fungoval tak približne 250 rokov. Kráľovská rodina naďalej síce dostávala určitú vládnu podporu, ale kráľovná Alžbeta II svoje výdavky výrazne obmedzila.

V Spojenom kráľovstve však podpora monarchie stále bola, rovnako ako jej osobná popularita. Občas však musela čeliť tlačovej kritike na kráľovskú rodinu, najmä po rozpade manželstiev jej detí, jej v roku 1992 a smrti jej bývalej nevesty Diany, ktorá zomrela v roku 1997. 

Alžbeta mala počas svojej vlády k moci 14 premiérov, pričom kráľovná a premiér mávali týždenné stretnutia. Veľmi dobrý vzťah mala s Winstonom Churchillom, no vždy si vedela zachovať svoju profesionálnu masku. Na rozdiel od tohto vzťahu, vzťah s Margaret Thatcherovou bol veľmi formálny, vzdialený.

V roku 2002 Alžbeta II. oslávila 50. výročie svojej vlády – ako jedna z mála britských panovníkov, ktorým sa podarilo tento míľnik dosiahnuť.

Oslavy však zatienil aj smútok. Vo februári vo veku 71 rokov na následky porážky zomrela totiž jej sestra princezná Margaret a iba niekoľko týždňov nato skonala vo veku 101 rokov aj kráľovná matka. Minulý rok, 9. apríla ju opustil aj jej celoživotný manžel princ Philip, vojvoda z Edinburgu.

Na pozvanie slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča navštívila 23. – 24. októbra 2008 spolu s manželom princom Philipom Slovensko.

Počas svojej vlády zažila Alžbeta II. mnoho zmien doma i vo svete. Kým bola na tróne ľudia po prvý raz videli let človeka do vesmíru i jeho pristátie na Mesiaci, pokrok vo vede a technike dal spoločnosti napríklad internet, britské kolónie v Afrike a Karibiku nadobudli nezávislosť.

Ľudí na svojich koncertoch začali zabávať The Beatles, The Rolling Stones, Queen či Elton John, padla Železná opona, rozpadol sa Sovietsky zväz, Juhoslávia i Československo, britskí vojaci bojovali v Egypte, o Falklandy, v Perzskom zálive, Iraku či Afganistane, Severné Írsko po tri desaťročia trápil konflikt, v Londýne sa uskutočnili olympijské hry, Spojené kráľovstvo predstavilo svojím odchodom z Európskej únie termín brexit a svet postihla pandémia ochorenia COVID-19.

Kráľovná Alžbeta II. bola známa svojou láskou ku zvieratám, najmä koňom a psom. Pravidelne sa zúčastňovala na jazdeckých podujatiach, bola vášnivá chovateľka plnokrvníkov.

Jej neodmysliteľnými spoločníkmi boli psy plemien corgi a dorgi (miešanec corgiho a jazvečíka, pozn. red.). Medzi jej menej známe záujmy patrili napríklad škótske tance.

Zdroje: BBC, TASR, SITA, red, Biography

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá