Dubaj ako koncept vyspelého mesta. Svojou budúcnosťou každého udivuje

  • Inteligentné mestá alias "smart cities" ako súčasť každodenného života
  • Menia svet, zjednodušujú prácu avšak pripravujú ľudí o prácu
smart titulka
LinkedIn.com
  • Inteligentné mestá alias "smart cities" ako súčasť každodenného života
  • Menia svet, zjednodušujú prácu avšak pripravujú ľudí o prácu

Yousef Khalili na medzinárodnom Youth Global Forum v Dubaji pod záštitou organizácie Youth Time objasňuje, na akých princípoch fungujú smart cities a prečo potrebujú startupy a mladých podnikateľov.

Aká je vízia spoločnosti NXN a čomu sa v nej konkrétne venujete?

Sme špecialisti na smart cities. Spolupracujeme s vládnym aj súkromným sektorom, poskytujeme im poradenstvo v oblastiach prechodu na smart city a digitalizáciu. V tejto súvislosti ponúkame poradenstvo pri príprave stratégie. Druhou službou je samotná exekúcia stratégií do praxe prostredníctvom platforiem, ktoré máme vybudované. Princíp je veľmi jednoduchý. Či ste smart city alebo smart village a nemáte prostriedky na vybudovanie vlastnej platformy za státisíce dolárov, môžete si predplatiť tieto služby u nás a využívať ich v praxi. Ak chcete monitorovať kvalitu ovzdušia alebo svojim rezidentom poskytovať smart parking, prostredníctvom nás si predplatíte prístup do našej platformy pre smart cities, ktorú potom využívate.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Archív Lukáš Kendra

Spoločnosť NXN pôsobí v Dubaji. Aké sú rozdiely vo filozofii a prístupe k téme smart cities v porovnaní Východu a Západu? Čím sa môžu navzájom tieto dva rozdielne svety inšpirovať? 

V arabskom svete sú iné výzvy ako v  Európe. Dobrý príkladom je nerastné bohatstvo a zdroj energie. Arabský svet až tak nevníma problém znečisteného ovzdušia a energetického nedostatku, keďže cena energií je tu nižšia ako v Európe. Sú tu však výzvy ohľadom vzdelania, kvality ľudskej práce a medicínskej starostlivosti, ako aj ekonomiky. V Európe je to viac o udržateľnom rozvoji a ochrane životného prostredia. V Ázii a najmä Singapure ide o proces riadenia mesta a o nastavenie správnych procesov.

Čím je Dubaj výnimočný v prístupe k smart cities?

Dubaj si dal cieľ byť lídrom v oblasti smart cities. Je veľmi ťažké kvantifikovať výhody technológií, ale v Dubaji je to celé o šťastí, úsmeve na tvárach a to doslovne. Smart Dubai má v logu usmievavý emotikon, nič viac. Mnohé mestá chcú mať najlepšiu sieť, infraštruktúru, ale v Dubaji je to koncept šťastia. Do roku 2020 by mali všetky vládne platby ísť cez blockchain. Je to relatívne nová vec, ale Dubaj je mesto, v ktorom sa snažia implementovať nové technológie, procesy a neustále tak posúvať mesto vo svojom rozvoji. Zaujímavosťou tiež je, že Dubaj vytvoril riadiacu skupinu, ktorá sa zameriava len na inteligentné riešenia pre toto mesto.

Ako ovplyvní Dubaj svetová výstava EXPO, ktorá sa uskutoční v roku 2020?

Je to jedinečná príležitosť ukázať, do akej miery je Dubaj smart city. Toto mesto môže odhaliť, aké pokroky spravilo a čím sa môže pýšiť oproti ostatným.

Expo je hnacím motorom pre lídrov mesta z hľadiska smart city. Cieľom Dubaja je ukázať sa svetu ako „the smartest city“ na svete počas EXPO. Od momentu, keď nasadnete doma na lietadlo, po prílet do Dubaja, cez hladký prechod letiskom, až do dejiska, s tým, že budete mať všetky informácie o meste a o podujatiach v digitálnej podobe. To je len zlomok toho, čo chce Dubaj do roku 2020 dosiahnuť.

Akú rolu v otázke budúcnosti smart cities zohrávajú mladí lídri a podnikatelia?

Dohodnete sa s nimi na prístupe k vašim dátam a uvidíte, aké budú benefity, ktoré môžu byť prospešné pre vaše mesto. V smart city sa nič nestane bez poriadneho ekosystému pre podnikanie a startupy. Lokálne samosprávy vedia urobiť naozaj veľa. Môžu vybudovať cesty, siete, poskytnúť internet, ale tiež platformy pre smart city v rôznych sférach. Je to celé o ekonomike. Ak startupy necítia potenciál, pôjdu inam.

Mestá potrebujú mladých podnikateľov s novými myšlienkami a nápadmi, z ktorých sa raz stanú veľké podniky ako Google, Facebook, Apple. Je to však vzájomné. Lebo aj podnikatelia potrebujú smart cities. Naša spoločnosť poskytuje mestám „knižnicu“ s mnohými riešeniami, ale nepoznáme špecifické potreby celého sveta. Preto sú potrební mladí podnikatelia s ich startupmi, ktorí poznajú dokonale lokálne špecifiká a presne vedia čo (ne)funguje. Moja rada pre nich je nech sa neboja prezentovať svoje projekty ľudom v správe miest.

Aká je budúcnosť smart cities?

Budúcnosť smart cities vidím v umelej inteligencii, ktorá sa bude výrazne využívať. Veľa každodenných úloh, ktoré v súčasnosti ľudia robia, budú vykonávané strojmi. Nemali by sme sa toho báť, mali by sme sa na to pripraviť. Stroje budú za nás robiť opakujúcu sa robotu, ktorá nám zaberá veľa času. Ľudia dostanú viac priestoru na „inteligentnú“ prácu, až kým sa stroje, roboty nenaučia toho oveľa viac, ako vieme my sami. Potom budú ľudia robiť ich prácu a roboty budú za nás myslieť.

Vývoj umelej inteligencie napreduje neskutočným tempom. Je to čoraz dôležitejšia súčasť vývoja technológií. Stroje alebo roboty budú o 10-15 rokov hrať významnú úlohu v našich životoch. Už teraz hrajú, veď pomocou strojov sa dostávame z bodu A do bodu B. Mechanický doktor bude vykonávať operácie s nulovými chybami, pretože tak bude naprogramovaný. Niekto, kto v kancelárii rozosiela emaily, nebude mať čoskoro svoju prácu, pretože to zaňho spraví robot.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Archív Lukáš Kendra

Ako ovplyvní umelá inteligencia vývoj v mestách?

Mnoho miliónov šoférov bude nahradených umelou inteligenciou. Áno, mestá so Smart Inteligence Traffic System sa budú vedieť ľahšie vysporiadať s dopravou a lepšie si poradia v dopravných zápchach. Situácia sa rieši aj vo vysokej politike. Povedia, „dobre, nebudeme investovať už do dopravy, ale radšej zainvestujeme do pôdy blízko bodu B, hoci cena je vysoká, ale potom sa môžeme zbaviť dopravných zápch, zvýšiť kvalitu ovzdušia, čo súvisí aj so šťastím ľudí v meste“. Je to o dátach a analýzach, ktoré musí podporiť politika.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá