„Martin na bielom koni“ príde tento rok skôr. Už o pár hodín môžeme čakať sneh (PREDPOVEĎ)

  • Zima je už stále bližšie a počasie nám to dá pocítiť už túto noc
  • V noci sa na území Slovenska rozsneží od stredných polôh
Muž na bicykli idę po ceste, keď sneží a zasnežená cesta.
Ilustračné foto, TASR/Dano Veselský, Unsplash/Patrik Kovar
  • Zima je už stále bližšie a počasie nám to dá pocítiť už túto noc
  • V noci sa na území Slovenska rozsneží od stredných polôh

Zima sa už nezadržateľne blíži. O tom, že tomu tak naozaj je, sa presvedčí časť Slovenska už počas dnešnej noci. 

Ako informuje Meteo Slovensko na sociálnej sieti, cez naše územie prejde túto noc studený front spojený s plytkou brázdou nízkeho tlaku vzduchu. Ten síce so sebou prinesie aj dážď, no na niektorých miestach Slovenska sa počas noci z utorka na stredu rozosneží. 

Sneženie v nižších polohách

Túto noc bude pršať po 20. hodine od západu. U našich maďarských susedov nie sú podľa meteorológov ani búrky, okrajovo aj na juhovýchodných hraniciach Slovenska. Čaká nás však aj významná udalosť. 

„Počas noci z utorka na stredu sa rozosneží na severnom Slovensku od polôh od 1 800 m n. m. a po polnoci táto hranica poklesne na asi 1 400 m n. m,“ uvádza Meteo Slovensko.

Podľa prognóz by malo sneženie priniesť poprašok až niekoľko centimetrov nového snehu. 

Na snímke sú zasnežené hory
zdroj: Unsplash/Luc van Loon

„Spolu so snežením sa sneh môže aj udržať a môže sa vytvoriť súvislá snehová pokrývka. To sa predpokladá od 1 500 m n. m. a súhrnne spadne asi 1 až 3 cm nového snehu na naše hory,“ pokračuje Meteo Slovensko.

V ďalších dňoch pritom možno očakávať, že zima príde aj do nižších polôh.

Mrazivá predpoveď pre Európu

Meteorológ David Dilley hovorí v spojitosti s tohtoročnou zimou o „mrazivej“ predpovedi pre Európu aj Ameriku.

Podľa Dilleyho čakajú oba kontinenty mrazy, aké zažili naposledy pred rokom 1982. Aj keď posledná zima bola v Európe pomerne mierna, tá nadchádzajúca nás môže poriadne potrápiť. Na extrémne mrazy upozorňuje web Einpresswire.

„Existuje niekoľko primárnych faktorov, ktoré pravdepodobne vrátia počasie späť do obdobia pred rokom 1982, do obdobia, ktoré bolo chladnejšie a búrlivejšie ako posledných 30 rokov,“ prehlásil Dilley.

Ako sme ťa informovali, o tohtoročnej zime rozhodnú podľa Dilleyho tri veci. Hovorí o ochladení severu Tichého oceánu, ďalej o vývoji javu El Niño a ochladení vzduchu nad oceánom.

Chladnejšie obdobie

Voda v severnej časti Tichého oceánu prechádza pravidelnými zmenami teploty, keď sa teplejšie a chladnejšie obdobia striedajú každých zhruba 30 až 42 rokov. Momentálne končí obdobie, keď bola voda teplejšia. Teraz nastupuje chladnejšia fáza, ktorá by mohla trvať ďalších 30 rokov.

Táto zmena sa začala vo februári 2023 na západnom pobreží USA a v Britskej Kolumbii. Ovplyvnila tohtoročné počasie v Severnej Amerike vo februári a marci, keď Kalifornia a západné pobrežie zažili silné búrky, povodne a nezvyčajne veľa snehu, čo pomohlo ukončiť dlhodobé sucho v štáte.

Muž odhŕňa zasneženú cestu
zdroj: TASR/AP Photo/Bridget Haslinger

Zároveň tento prechod spôsobil, že viac snehu napadlo aj vo vyšších polohách USA a šíril sa až do oblastí Nového Anglicka na východe.

Nový 230-ročný cyklus

Na nadchádzajúcu zimu budú mať vplyv aj viaceré klimatické faktory. Meteorológovia očakávajú značné zmeny v tom, ako fenomén El Niño ovplyvňuje počasie, čo bude súvisieť so súčasným chladným obdobím v Tichom oceáne.

Okrem toho sa začína nový 230-ročný cyklus známy ako Climate Pulse, ktorý taktiež mení obvyklé počasie a ktorý prispel k formovaniu najchladnejšieho vzduchu v Kanade a centrálnom Arktickom oceáne smerom ku Grónsku v posledných štyroch rokoch.

V tomto časovom rámci zažila Antarktída v roku 2021 svoju najchladnejšiu zimu, odkedy sa vedú záznamy, a Arktída mala v roku 2022 svoju najchladnejšiu jar a leto.

V roku 2023 prekvapila nečakanou zimou Severná Amerika, počas ktorej boli v niektorých oblastiach teploty rekordne nízke, a to na úrovni, aké sa naposledy vyskytli v 60. rokoch 20. storočia, hoci tento extrémny chlad bol len krátkodobý.

Zdroje: FB/Meteo Slovensko, Archív SIU, Einpresswire

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá