Matúš Vallo ako patrón bratislavských lesov: „Oddych má prednosť pred ťažbou“

  • V lesoparku narástol pre pandémie počet návštevníkov, prispôsobili tomu aj ťažbu
  • V minulom roku bol preto vyťažený najnižší objem dreva
  • Matúš Vallo vraví, že ťažbu vyznačujú spolu s ochranármi, jej cieľom nie je finančný zisk
Vallo
TASR/Štefan Puškáš,Martin Baumann
  • V lesoparku narástol pre pandémie počet návštevníkov, prispôsobili tomu aj ťažbu
  • V minulom roku bol preto vyťažený najnižší objem dreva
  • Matúš Vallo vraví, že ťažbu vyznačujú spolu s ochranármi, jej cieľom nie je finančný zisk

Pandémia nového koronavírusu spôsobila, že ľudia častejšie chodia do prírody. Svedčí o tom aj fakt, že počet návštevníkov v bratislavských mestských lesoch skokovo narástol v roku 2020.

Peších turistov, bežcov či cyklistov pribudlo zhruba trojnásobne. Organizácia Mestské lesy v Bratislave (MLB) musela zvýšenej návštevnosti prispôsobiť aj ťažbu dreva. V minulom roku bol preto vyťažený najnižší objem dreva v histórii bratislavských mestských lesov.

Aj primátor Bratislavy Matúš Vallo stojí za tým, že oddych a šport v lesoparku by mal mať prednosť pred ťažnou dreva. Na svojej sociálnej sieti napísal, že Mestské lesy v Bratislave sa prirodzene stali najväčším športoviskom v hlavnom meste.

ODDYCH A ŠPORT V LESOPARKU MAL PREDNOSŤ PRED ŤAŽBOU DREVA 🌳🚵‍♂️🏃‍♀️ Pozrite si čísla za rok 2020 S príchodom pandémie…

Uverejnil používateľ Matúš Vallo má rád Bratislavu Utorok 9. marca 2021

 Naše krásne lesy si plnia úlohu rekreačného areálu celomestského významu, sú bezpečným oddychovým miestom pre veľa Bratislavčaniek a Bratislavčanov. Bežné sú prechádzky, turistika, behanie a cyklistika. Nárast využívania reflektovali Mestské lesy prispôsobením formy lesného hospodárenia.“

K lesu pristupujú citlivo

Riaditeľ MLB Matej Dobšovič pre TASR povedal, že vzhľadom na výrazne vyššiu návštevnosť počas pandémie bolo ichcieľom maximálne spríjemniť návštevníkom pobyt v lese. „To sa týkalo aj citlivejšieho prístupu k ťažbe dreva, nakoľko lesné cesty sú zároveň turistickými a cyklistickými trasami, ktoré sme nechceli poškodiť.“

Ťažbu dreva v bratislavských mestských lesoch vyznačujú lesníci v spolupráci s ochranármi. Priamo v teréne sa tak zohľadňujú rôzne pohľady na les a dosah ťažby na rekreáciu či ochranu prírody. Na slovenské pomery podľa zástupcu riaditeľa MLB Mareka Pávu ide o jedinečnú a konštruktívnu spoluprácu s cieľom pristupovať k lesu čo najcitlivejšie.

Ročný prírastok dreva v mestských lesoch je približne 18 000 kubických metrov, čo je podľa organizácie aj teoretické maximum ťažby, ak by sa na les pozerali čisto z hospodárskeho hľadiska. Vzhľadom na rekreačný rozmer je však tento limit znížený na maximálny objem 5000 metrov kubických.

zdroj: FB/Matúš Vallo má rád Bratislavu

Zóny pokoja

„V roku 2020 sa zrealizovala ťažba dreva v objeme 3023 kubických metrov (úmyselná ťažba) a spracovanie spadnutých stromov 794 metrov kubických (náhodná, kalamitná ťažba). Spolu teda 3817. Ide o najnižší vyťažený objem dreva v histórii našej organizácie,“ spresnili MLB.

Bratislavská mestská organizácia deklaruje, že pri ťažbe dreva postupuje podľa platnej zonácie mestských lesov, ktorá vyčlenila polovicu ich územia bez hospodárskej ťažby dreva, čo je väčší pomer ako v národných parkoch.

Vedel si, že Bratislava má ako jediné mesto na Slovensku aj svojho nočného primátora? Je ním tento muž

V takzvaných zónach pokoja len spriechodňujú turistické a cyklistické trasy, kosia lúky a udržiavajú rekreačný mobiliár ako lavičky či altánky. Na časti územia mimo zóny pokoja realizujú hospodársku činnosť, avšak prírode blízkym spôsobom, a to výberom konkrétnych stromov bez vytvárania holín.

Zdroje: TASR, FB/ Matúš Vallo má rád Bratislavu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá