Mega analýza predvolebných prieskumov: Sme rodina odpísali a Smer podcenili, tvrdí politológ

  • Politológ Juraj Medzihorský vykonal analýzu predvolebných prieskumov, stávkových kurzov a exit pollov
  • Predvolebné prieskumy vyšli, tvrdí
Boris Kollár (Sme rodina)
Boris Kollár (Sme rodina) TASR/Jakub Kotian
  • Politológ Juraj Medzihorský vykonal analýzu predvolebných prieskumov, stávkových kurzov a exit pollov
  • Predvolebné prieskumy vyšli, tvrdí

Ako sme ťa v našom článku informovali, dnes bolo sčítaných 100 % hlasov voličov. Kým prvý exit poll ukazoval jasné prvenstvo pre PS, výsledky sa pri priebežnom sčítavaní výraznejšie líšili. 

Podľa oficiálnych výsledkov sa víťazom volieb stala strana Smer-SSD so ziskom 22,94 percenta hlasov a obsadí 42 kresiel. Druhé Progresívne Slovensko volilo 17,96 percenta ľudí a do poslaneckých lavíc zasadne 32 jeho kandidátov.

Hlas-SD získal 14,70 percenta hlasov a 27 mandátov, koalícia OĽANO a priatelia 8,89 percenta hlasov a 16 mandátov, KDH 6,82 percenta hlasov a 12 mandátov, SaS 6,32 percenta hlasov a 11 mandátov a SNS 5,62 percenta hlasov a 10 mandátov. 

Politológ Juraj Medzihorský priniesol na sociálnej sieti prvú mega analýzu predvolebných prieskumov, stávkových kurzov a exit pollov.

„Pohyby od prieskumu do prieskumu, ktorým verejná diskusia zvykne venovať pozornosť, sú často len trendami v tom, akú majú náladu voličstva strán ohľadom svojich obľúbencov. Ak dobrú, o niečo stúpa ich ochota odpovedať. Ak zlú, klesá,“ ozrejmil Medzihorský.

Stávkové kancelárie Smer podcenili

Ako známy politológ uviedol hneď na začiatku, nejde z jeho strany o žiadnu kritiku agentúr, ktoré vykonávali predvolebné prieskumy.

„Ja nemám žiadny právny ani zákaznícky vzťah k agentúram. Nemám ani prístup k mikrodátam. Tie sú pri výklade prieskumov úplne zásadná vec. Bez nej poriadne projekcie jednoducho nespravíte. Navyše som sa tieto voľby riadil prístupom Nassima Taleba. Tým pádom som bol zvlášť opatrný pri verejnom predpovedaní, či už tu, alebo v mojom na dáta sústredenom príspevku pre maďarských čitateľov,“ uviedol Medzihorský.

Vo svojej analýze začal od konca, a to stávkovými kurzami, pričom ho zaujímali najviac tie na to, ktoré strany prejdú do parlamentu.

„Nechápal som, prečo kurzy dávajú také vysoké šance, aj cez 0.4, pre účasť 66 % a viac. Ukázalo sa, že neboli až tak mimo. Vzhľadom k tomu, že účasť sa len veľmi ťažko odhaduje z prieskumov, je to stále slušný výkon. Rozhodne lepší ako moje intuície. Tu sa ukazuje, že pre odhadovanie účasti sú naozaj užitočné nesprostredkované skúsenosti s každodennosťou a kurzy časť z nich dokázali spracovať,“ dodal Medzihorský.

Podľa jeho slov percentá pri kurzoch „podcenili Smer a Hlas a skôr precenili Republiku a Sme rodina“. Politológ za tým vidí predovšetkým dve veci. 

Robert Fico (SMER-SSD)
zdroj: TASR/Pavol Zachar

„Jednak to, že aj stávková kancelária, aj tipujúci zrejme v prvom rade verili prieskumom. Druhak to, že na poslednú chvíľu sa zrejme nemálo voličov od tých druhých prelialo k tým prvým. Keď voliči hovoria, že sú na 60 % rozhodnutí pre jednu a 40 % pre inú stranu, nepodelia sa v konečnom dôsledku nezávisle na sebe a vo výsledku ich nebude 60 % za tu prvú a 40 % za tú druhú. Ich rozhodnutia sú spojené,“ vysvetlil Medzihorský.

Sme rodina koaliční partneri v duchu odpísali

Čo sa týka exit pollov, Medzihorský to vidí jasne: „Na základe toho zmieneného odmietania priznať voľbu v septembrových prieskumoch AKO, a skúsenosti s minulým exit pollom Medianu, som čakal, že skutočný rozdiel medzi Smerom a PS bude o 7 % lepší v prospech Smeru, než ukazujú merania. Bol to skôr pocit než systematicky výpočet. Ten sa jednoducho nedá robiť bez mikrodát. Nakoniec bol dosť presný.“

Ďalej sa Medzihorský venoval analýze predvolebných prieskumov, volebných modelov a debát. V prípade Smeru trafili na pohľad najlepšie v NMS.

„Neviem, či sa im nejako podarilo kompenzovať tú rozdielnu mieru ochoty, alebo je to skôr následok podcenenia Hlasu. Do kuchyne im nevidím. Ale Miki Hanes ochotne odpovedá na otázky. Polis aj SANEP dávali Smeru podobné čísla. Ale u nich mám vážne pochybnosti, ako ich čísla vznikajú. Stačí sa pozrieť na to, ako nepodarené triafali iné strany. Preto som ich ani nedal do grafov,“ vysvetlil Medzihorský. 

Republiku podľa jeho slov trafili fantasticky a ako jediní v agentúre AKO. No za veľké víťazstvo považuje Medzihorský niečo iné. 

„Súčet Smer + SNS + Republika + ĽSNS trafil súhrn prieskumov AKO a FOCUSu skvelé. Menej vyšlo rozloženie v tom tábore. Mikrodáta snáď ukážu, koľko z toho boli prelevy na poslednú chvíľu. Nateraz sa zdá, že Smer vysal Republiku tak zručne, ako niektorých svojich koaličných partnerov aj bez spoločného vládnutia,“ uviedol Medzihorský.

Prieskumy trafili Hlas lepšie než modely, no čo sa týka hnutia Sme rodina, to precenili podľa politológa všetci. 

„Ak naozaj došlo k prelevu 2+ % k Hlasu na poslednú chvíľu, tak odhady z modelov vyzerajú lepšie. Kto tu meral lepšie rozhodnú až mikrodáta. V posledných dňoch kampane som mal dojem, ako keby Sme rodina ich nádejní koaliční partneri už v duchu odpísali. Stávkové kurzy tomu tiež napovedali. Mikrodata snáď ukážu, do akej miery to bol ten efekt, kedy sa voliči so stranou už v duchu rozlúčia, ale slovami až keď si nájdu náhradu,“ vysvetlil Medzihorský.

Voličské správanie Slovákov stojí na triednych základoch

„OĽANO aj Demokratov prieskumy aj modely a projekcie z nich trafili celkom dobre. Opäť, keby to boli moje odhady, som skôr spokojný. Pre niekoho sú možno čísla OĽANO prekvapením. Aj stávkové kurzy im ešte pred pár týždňami dávali iba 60 % šancu prejsť cez prah. No nakoniec ju vysoko zdvihli,“ pokračoval Medzihorský.

Pri SaS nazeral Medzihorský do prieskumov agentúr AKO a Focus. „AKO dlhodobo meralo SaS viac než FOCUS,“ napísal Medzihorský.

No a nakoniec PS. „Preferencie strany, ktorá na poslednú chvíľu naberá voličov, ktorí sa s ňou nie celkom stotožňujú, sa merajú ťažšie,“ uviedol Medzihorský, no najlepšie podľa neho trafilo AKO.

Na základe prieskumov a modelov tipoval PS Medzihorský na 18 %. „Som dosť silne presvedčený, že voličské správanie aj na Slovensku stojí v prvom rade na triednych základoch. Triednych nie v marxistickom, ale bourdieuovskom zmysle. Nehovorím o príslovečných chlebových témach. Ani sa nedojímam nad tým, ako štia ľudia za zastávkou, ako to pomenoval Pišťanek. Hovorím o tom, aké pozície majú rôzne skupiny obyvateľov v hospodárskom a spoločenskom živote, vrátane každodenného prežívania vlastnej moci alebo bezmocnosti,“ doplnil.

Zdroj: FB/Juraj Medzihorský

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá