Mikroplasty sú oveľa nebezpečnejšie, ako sme si doposiaľ mysleli. Vedci ich objavili v upchatých tepnách

  • Polyetylén je základom pre výrobu plastových fliaš a obalov
  • Jeho prítomnosť už bola zistená v pľúcach aj placente
PVC flaša
Freepik/freepik
  • Polyetylén je základom pre výrobu plastových fliaš a obalov
  • Jeho prítomnosť už bola zistená v pľúcach aj placente

Predošlé výskumy v laboratórnych podmienkach ukázali, že mikroplasty môžu spôsobiť zápalové procesy a oxidačný stres v srdcových bunkách, čo má za následok zhoršenie alebo zmenu srdcovej frekvencie a zjazvenie srdca u zvierat.

V menšom výskume uskutočnenom v Taliansku boli fragmenty mikroplastov nájdené v tukových vrstvách pacientov, ktorí podstúpili chirurgický zákrok na odstránenie nánosov v tepnách. Po uplynutí takmer troch rokov boli konečne oznámené zdravotné výsledky.

Zvýšené riziko úmrtia

V rámci štúdie pod vedením Raffaela Marfella, lekárskeho výskumníka z University of Campania v Neapole, sa skúmal vplyv mikroplastov na riziko mŕtvice, srdcového infarktu a smrti.

Výskumný tím sledoval 257 pacientov po dobu 34 mesiacov a zistil, že takmer 60 percent z nich malo v nánosoch odobratých z tepien merateľné množstvá polyetylénu, plastu prítomného v plastových obaloch či fľašiach a 12 percent malo v extrahovaných tukových zásobách aj polyvinylchlorid.

„Pozorovacie údaje zo štúdií naznačujú zvýšené riziko kardiovaskulárnych chorôb u osôb, ktoré sú vystavené znečisteniu súvisiacemu s plastmi, vrátane polyvinylchloridu, ako je to u bežnej populácie,“ cituje Science Alert Marfella.

Zistenia štúdie ukázali, že pacienti s mikroplastami v odstránených nánosoch mali 4,5-násobne vyššiu pravdepodobnosť výskytu mŕtvice, nefatálneho srdcového infarktu alebo smrti z akejkoľvek príčiny v priebehu 34 mesiacov v porovnaní s tými, u ktorých sa v odstránených plakoch nenašli žiadne mikroplasty.

Iné faktory

Koncentrácia mikroplastov a ešte menších častíc známych ako nanoplasty bola určená metódou zahŕňajúcou pyrolýzu, plynovú chromatografiu a hmotnostnú spektrometriu, pričom ich prítomnosť potvrdila analýza stabilných izotopov.

Táto analýza umožňuje rozlišovať medzi uhlíkom prítomným v ľudských tkanivách a uhlíkom pochádzajúcim z plastov, ktoré sú vyrobené z petrochemických produktov.

Mikroplasty boli viditeľné aj pod výkonnými mikroskopmi. Výskumníci identifikovali plastové fragmenty s ostrými okrajmi v imunitných bunkách (makrofágoch) a v tukových plakoch. Pri analýze tkanivových vzoriek zaznamenali aj zvýšené úrovne zápalových markerov u pacientov s mikroplastmi v plakoch.

Avšak štúdia nepočítala s ďalšími faktormi, ktoré by mohli prispievať k zvýšenému riziku kardiovaskulárnych ochorení, vrátane fajčenia, nedostatku fyzickej aktivity, nezdravého životného štýlu alebo znečistenia vzduchu.

„Aj keď nevieme, aké iné expozície mohli prispieť k nepriaznivým výsledkom medzi pacientmi v tejto štúdii, zistenie mikroplastov a nanoplastov v plakovom tkanive je samo osebe prelomovým objavom, ktorý vyvoláva sériu naliehavých otázok,“ hovorí lekár verejného zdravotníctva a epidemiológ Philip J. Landrigan z Boston College.

Mikroplasty v placente

Najkomplexnejšia štúdia svojho druhu odhalila v 11 z 13 vzoriek pľúcneho tkaniva prítomnosť 39 mikroplastových častíc, z ktorých každá mala veľkosť najmenej 3 mikrometre. Informoval o tom Science Alert.

V rámci tejto analýzy bolo identifikovaných niekoľko druhov polymérov, vrátane polyetylénu, pričom nižšie umiestnené pľúcne tkanivo vykazovalo vyšší stupeň kontaminácie.

Vedci tiež objavili mikroskopické častice plastového odpadu v aspoň 17 rôznych placentách. Štúdia realizovaná na Havaji skúmala 30 placent darovaných v rokoch 2006 až 2021, pričom preukázala, že kontaminácia plastami sa postupne zvyšuje.

Odborníci varujú, že s narastajúcim znečistením životného prostredia sa bude kontaminácia orgánov naďalej zvyšovať, keďže ľudia vstrebávajú viac plastov dýchaním a konzumáciou než kedykoľvek predtým.

Zdroje: Science Alert, Science Direct

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá