Mikulec verzus NBÚ, ale aj Kažimírov korupčný škandál, sumarizuje Xénia Makarová

Xénia Makarová a Peter Kažimír rozprávajú
TASR/František Iván, Startitup/Dominik Bízik

Autorka komentáru je bývalá novinárka a pôsobí v Nadácii Zastavme korupciu.

Slovensko si zase raz spravilo medzinárodnú hanbu. Tento týždeň rovno dvojnásobnú. Nie sme jedinou krajinou, ktorej guvernér centrálnej banky je neprávoplatne odsúdený za korupciu.

Ale určite sme široko ďaleko jedinou krajinou, kde popri takejto „prestíži“ ešte národná bezpečnostná autorita spochybňuje prístup k dôverným dokumentom Európskej únie či NATO.

Boj proti korupcii s korupciou

Skúsme si rozobrať bližšie, čo sa tento týždeň udialo. Ak ste zachytili kauzu Mikulec verzus Národný bezpečnostný úrad, (NBÚ) tak tento týždeň sa jej dostalo formálneho rozuzlenia a de facto aj ukončenia.

Bodku za celou kauzou dala prezidentka Zuzana Čaputová. U nej skončil návrh na odvolanie dočasne povereného ministra vnútra Romana Mikulca. Podľa bezpečnostného úradu sa mal minister 29-krát oboznámiť s utajovanými skutočnosťami bez príslušnej previerky. Presnejšie certifikátu zo zahraničia, o ktorý treba požiadať cez NBÚ.

Už na prvý pohľad zdvíha aktivita NBÚ obočie pre načasovanie. Prečo o takom vážnom porušení informuje až teraz, hoci previerka na Mikulcovom rezorte prebehla ešte vlani a už počas nej musel úrad pochybenia zistiť?

Prezidentka za kauzou urobila ale definitívnu bodku, keď výklad zo strany NBÚ označila za absurdný. Ak by totiž v praxi platilo, čo aktuálne NBÚ žiada, nemohli by napríklad noví členovia vlády krátko po svojom vymenovaní do funkcie riešiť ani akútne bezpečnostné riziká v Únii či v NATO. Pre úplnosť, táto vláda vrátane ministra vnútra je pri moci od 21. marca 2020. Teda tri roky.

Upozornili, ale riešenie nenavrhli

Prezidentka zároveň skritizovala bezpečnostný úrad, že nejasnosť v legislatíve sa doteraz nesnažil odstrániť. Navrhnúť zmeny v tejto oblasti je pritom výsadou práve NBÚ.

Pri hľadaní odpovedí na otázku, prečo vlastne kauza Mikulec – NBÚ vznikla, sa natíska viacero možností. Napríklad, NBÚ naozaj po 22 rokoch od svojho vzniku odhalil medzeru v pravidlách pre oboznamovanie sa s citlivými zahraničnými údajmi. Alebo že NBÚ vedel o tomto probléme dlhšie a čakal na správny čas, kedy problém zverejní.

Prípadne, niekto mimo NBÚ využil tento problém a jeho načasovanie, aby tým dosiahol svoj vlastný cieľ. A tak ďalej. V podstate si za vznik kauzy môžete dosadiť hocičo, pretože výsledok je stále rovnaký. Dôveryhodnosť Národného bezpečnostného úradu je ešte nižšia ako doteraz (ako možno veriť úradu, ktorý firmy a ľudí oberie o previerky až po medializovaní ich zlyhania) a pribudla k tomu aj pošramotená medzinárodná prestíž.

Predstavte si, s akou dôverou si vymeníte citlivé údaje napríklad o vlastnej armáde so susednou krajinou, kde sa v titulkoch rieši bezpečnosť medzinárodných dokumentov?

Mal podplácať tých, ktorých mal kontrolovať

Aby „medzinárodnej prestíže“ Slovenska nebolo tento týždeň dosť, informácia o neprávoplatnom odsúdení exministra Petra Kažimíra ho zastihla v americkom Washingtone. Aktuálny guvernér Národnej banky Slovenska tam čakal na stretnutie s finančnými špičkami sveta.

Stretol sa s nimi už ako neprávoplatne odsúdený za korupciu. Nejde síce o prvý takýto prípad v Únii, ako spresňuje denník Sme, ale hrdí na to asi v budúcnosti nebudeme. Zjednodušene, sudca špecializovaného súdu cez takzvaný trestný rozkaz odsúdil bývalého dlhoročného ministra financií.

To je možné, ak má sudca z predložených dôkazov taký pocit istoty o vine obvineného, že nepotrebuje ďalšie dokazovanie na súde. Keďže sa už ale minimálne prokurátor odvolal, Kažimír sa pred súd predsa len postaví a trestný rozkaz zatiaľ nie je právoplatný.

Mimochodom, ide o to isté obvinenie, pre ktoré už raz Kažimír od Generálnej prokuratúry dostal sporný paragraf 363. Aj pri rešpektovaní prezumpcie neviny, dianie okolo exministra financií nie je prekvapením. Vzhľadom na fakt, že pod jeho rezort patrila aj finančná správa, ktorá je centrom celej kauzy Mýtnik. Tá je o zmanipulovaných IT zákazkách za desiatky miliónov eur a uplácaní.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Zdroj: Sme

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá