Motoristi, pozor: Za zrazenú zver hrozí tvrdý trest. Niektoré „machinácie“ nikdy nerob (NÁVOD)

  • Pre zrazenú lesnú zver môžeš pokojne skončiť aj vo väzení
  • Zisti, ako správne postupovať
Polícia zastavuje auto a srnka pri ceste.
Ilustračné foto TASR/Martin Baumann, Freepik/@wirestock
  • Pre zrazenú lesnú zver môžeš pokojne skončiť aj vo väzení
  • Zisti, ako správne postupovať

Existuje niekoľko pravidiel, ktoré treba v takejto situácii dodržiavať. Vodič v prvom rade nesmie hýbať so zranenou zverou. Ak by to urobil, aj vtedy mu hrozí, že sa dostane do problémov so zákonom.

„Nikto, okrem oprávnených osôb, nemôže manipulovať so zverou. To znamená, že je to to isté, ako keby ju neoprávnene ulovil. Aj ten, kto neoprávnene manipuluje, sa dopúšťa trestného činu pytliactva,“ uviedol Imrich Šuba zo Slovenskej poľovníckej komory.

Následne je dôležité, aby vodič ihneď určite kontaktoval políciu. Tá zabezpečí, aby sa na miesto nehody okamžite dostavili osoby, ktoré uhynutú alebo zakliesnenú zver odstránia. 

Polícia, auto
zdroj: Unsplash

„Treba zavolať políciu, ktorá informuje príslušné združenie, či už poľovné združenie alebo štátnu ochranu prírody, prípadne správcu cestnej komunikácie,“ informovala policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová.

Zrazenú divú zver si nemôže vodič v žiadnom prípade odviezť. Miesto treba ihneď zabezpečiť a následne kontaktovať políciu. 

„Ak vodič zrazí poľovnú zver a tá tvorí prekážku v cestnej premávke, musí ju označiť výstražným trojuholníkom. Neodporúčame dotýkať sa zvieraťa a v žiadnom prípade ho nedávať do auta. Ak sa preukáže neoprávnené prisvojenie cudzej zveri, takéto konanie je možné kvalifikovať ako trestný čin pytliactva, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na dva roky,“ uzavrela hovorkyňa.

Obľúbená chyba vodičov

Toto nie je však jediná chyba, ktorej sa vodiči mnohokrát dopustia. Ako sme ťa v našom článku informovali, preletieť cez križovatku na červenú svetelnú signalizáciu sa nevypláca. Oranžové svetlo na semafore nie je znamením toho, že to máš ešte skúsiť stihnúť, ale povinnosťou vodiča zastaviť svoje vozidlo.

Ignorovanie tejto zásady a jazda na červenú je vážnym porušením pravidiel cestnej premávky, ktoré môže mať drahé následky.

Podľa sadzobníka pokút na Slovensku ti za prejazd cez križovatku na červenú hrozí pokuta vo výške od 60 do 300 eur. Okrem finančného trestu môžeš čeliť aj zákazu činnosti na cestách po dobu až dvoch rokov.

Tieto sankcie majú za cieľ potrestať a odstrašiť vodičov od porušovania pravidiel.

V staršom článku sme ťa informovali o tom, kedy výnimočne môžeš prejsť cez semafor, aj keď na ňom svieti červená. Funguje to tak v prípade, že vedľa svetelnej signalizácie vidíš značku číslo 730 „Zelená šípka“, ktorú priniesla vyhláška č. 30/2020 o cestnej premávke.

Túto značku mnohí vodiči ocenia, keďže umožňuje vodičovi po zastavení pred križovatkou odbočiť vpravo aj v čase, keď semafor svieti načerveno. Samozrejme, aj to so sebou prináša isté obmedzenia.

Vodič môže odbočiť doprava len z pravého pruhu a nesmie pri prejazde križovatkou obmedziť ani ohroziť iných účastníkov cestnej premávky, najmä chodcov, cyklistov a vozidlá jazdiace vo voľnom smere.

Vo vyhláške sa uvádza, že svetelné signály môžu byť doplnené dopravným zariadením Zelená šípka, pričom istým spôsobom sa dá Zelená šípka obmedziť iba na cyklistov.

Zdroje: noviny.sk, Archív SIU, Archív SIU, MINVSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá