Motorola prekvapila zatiaľ najlepším semi-modulárnym smartfónom

  • 2016 je definitívne rok modulárnych alebo presnejšie semi-modulárnych smartfónov. LG prišlo so svojim modelom LG G5, Google predstavil prvý funkčný, aj keď veľmi otesaný prototyp projektu Ara a Motorola prichádza so svojim návrhom modulov.
moto_z
  • 2016 je definitívne rok modulárnych alebo presnejšie semi-modulárnych smartfónov. LG prišlo so svojim modelom LG G5, Google predstavil prvý funkčný, aj keď veľmi otesaný prototyp projektu Ara a Motorola prichádza so svojim návrhom modulov.

Motorola alebo presnejšie Lenovo, ktoré spoločnosť vlastní, predstavila ďalšiu generáciu smartfónov Moto X. Nové modely nesú názov Moto Z a Moto Z Force.

Smartfóny prichádzajú so štandardnou výbavou pre rok 2016:

  • procesor Qualcomm Snapdragon 820
  • 4GB pamäte RAM
  • 32/64 GB úložisko + slot na Micro SD kartu s možnosťou pridania až 2 TB pamäte
  • 5,5 palcový QHD (2560×1440) AMOLED displej
  • 13 MP (f/1.8) zadný fotoaparát s laserovým zaostrením a optickou stabilizáciou obrazu
  • 5 MP predný fotoaparát
  • 2 600 mAh batéria s technológiou rýchleho nabíjania, ktoré poskytne až 8 hodín výdrže po 15 minútach nabíjania
  • snímač odtlačkov prstov

Motorola však prichádza s odvážnou novinkou a tou je čiastočná modularita svojich nových smartfónov. Na rozdiel od LG alebo projektu Ara rieši modularitu omnoho jednoduchšie a rozumnejšie, ale prirodzene rozhodnú až zákazníci. Svoje zariadenie rozširuje modulmi zvanými „Moto Mods“, ktoré sú vlastne vymeniteľné zadné kryty skrývajúce dodatočnú technológiu. Moduly sa k smartfónu pripájajú magneticky a jednoducho ako facka.

20160608-Motorola_Moto_Z_2.0

Medzi modulmi sa nájde modul na rozšírenie batérie(+2220 mAh), silnejšie a kvalitnejšie reproduktory od JBL alebo dokonca projektor, ktorý dokáže podobne ako tablety od Lenova premietať obraz s uhlopriečkou až 70 palcov a rozlíšením 480p. Tu však návrh modulov nekončí. Spoločnosť uverejnila aj nástroje pre vývojárov, vyzvala ich k vytvoreniu nových modulov a najlepší koncept modelu dostane až milión dolárov na ďalší vývoj.

Zrejme najväčšou výhodou modulov Moto Mods od Motoroly oproti tým od LG rýchlosť výmeny. Kým pri LG G5 musíš vypnúť smartfón, aby si vymenil napríklad batériu alebo pridal reproduktor, na nových Motorolách jednoducho odpojíš starý kryt a nasadíš nový. Moduly sú tenké, elegantné a nezaberajú zbytočne veľa priestoru.

20160608-Motorola_Moto_Z_21.0

foto: Vjeran Pavic, TheVerge.com

Podľa Lenova vydrží batéria Moto Z až 30 hodín, čo by bolo na batériu s 2600 mAh naozaj obdivuhodné. Motorola však neskončila s prekvapeniami a okrem nových modulov a dizajnu priniesla niečo, čo každý čakal od Apple. Odstránila 3,5 mm jack a na spodku zariadenia nenájdeš nič iné, ako USB typu C (smartfón má vraj pribalený adaptér, čo však nemení nič na fakte, že zariadenie nemôžeš naraz nabíjať a počúvať hudbu cez jack). Chcú nám snáď spoločnosti dať najavo, že ječas presedlať na bezdrôtové slúchadlá?

20160608-Motorola_Moto_Z_65.0

foto: Vjeran Pavic, TheVerge.com

Zariadenie Moto Z Force má podobný hardvér ako Moto Z až na pár rozdielov. Namiesto skla Gorilla Glass je displej chránený nerozbitným sklom, ktoré Motorola predstavila pred rokom, batéria v zariadení má až 3 500 mAh a spoločnosť tvrdí, že iba po 15 minútach nabíjania poskytne dostatok energie na 15 hodín výdrže. Moto Z Force má aj lepší fotoaparát s 21MP a je o 2 mm hrubší smartfón ako Moto Z, ktorý je podľa tvrdenia Lenova so svojou hrúbkou 5,2 mm najtenšia vlajková loď na svete.

Smartfón Moto Z má predávať po celom svete, ale Moto Z Force bude dostupný iba u amerického operátora Verizon. Ceny zariadení ešte nie sú známe.

Zdroj: TheVerge.com, Thenextweb, Zdroj titulnej fotografie: TheVerge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK