Mučenie novinárov i ženy znásilnené obuškami. Vo väznici Okrestina si má Lukašenko vybavovať kruto účty s opozíciou

  • V Bielorusku je momentálne 1 062 politických väzňov
  • Masové zatýkanie začalo po protestoch v Auguste 2020 po voľbách, ktoré mal zmanipulovať Alexander Lukašenko
  • Zatknutí demonštranti, novinári a aktivisti boli bití a mučení. Mučeniu sa nevyhli ani ženy
  • Symbolom týchto hrôz sa stala väznica Okrestina v Minsku
Lukašenko
TASR/Sergei Guneyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, Pixabay/ Lisa Redfern
  • V Bielorusku je momentálne 1 062 politických väzňov
  • Masové zatýkanie začalo po protestoch v Auguste 2020 po voľbách, ktoré mal zmanipulovať Alexander Lukašenko
  • Zatknutí demonštranti, novinári a aktivisti boli bití a mučení. Mučeniu sa nevyhli ani ženy
  • Symbolom týchto hrôz sa stala väznica Okrestina v Minsku

V Bielorusku je momentálne podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna 1 062 politických väzňov. Títo väzni pozostávajú najmä z predstaviteľov opozície, aktivistov a protestujúcich, ktorí vyšli do ulíc v auguste roku 2020, po voľbách zmanipulovaných prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

Následné brutálne zákroky poriadkových zložiek viedli k niekoľkým mŕtvym, desiatkam ranených a stovkám zatknutých, a to hneď počas prvých dní demonštrácií.

Demonštranti a demonštrantky boli zatýkaní priamo na ulici a v neoznačených dodávkach dodávkach odvážaní na neznáme miesta, kde boli nezákonne držaní aj niekoľko dní. Jedným z takýchto miest je Okrestina. Od augusta ňou podľa Amnesty International prešlo viac ako 27 000 ľudí, uvádza Deutsche Welle.

Aktivisti počuli krik obetí mučenia 

Okrestina je oficiálne väznica, kde držia podozrivých do začatia súdu. Niečo ako cely predbežného zadržania. Najmä sem počas protestov neoznačené dodávky zvážali zatknutých demonštrantov z celého Minska. Dokopy v takýchto väzniciach bolo podľa BBC počas prvých dní protestov viac ako 7 000 demonštrantov. Každá jedna z nich bola preplnená.

Prvé správy o mučení väznených demonštrantov mali prísť štyri dni po začiatku protestov. V noci sa aktivistom podarilo nahrať krik obetí mučenia. Bol taký hlasný, že ho bolo počuť až za múry väznice. Ďalšie videá policajnej brutality pribúdali. V nasledujúcom ležali zadržaní demonštranti zviazaní na zemi pred policajnou stanicou.

Prepustenému demonštrantovi ošetrujú rany rovno pred Okrestinou
zdroj: EPA

Brutálne mučanie si dozorcovia užívali, tvrdí novinár 

Medzi zadržanými bol aj novinár miestnych novín Nikita Telizhenko. Zadržali ho druhú noc protestov. Miestne milície ho podozrievali, že pomocou aplikácie telegram koordinuje protesty. Nebolo to tak, len informoval svojho šéfredaktora o vývoji situácie. Bol prepustený až po intervencii ruskej ambasády v Minsku. Svoj zážitok opísal v článku.

„Akákoľvek otázka, ktorá sa policajtom nepozdávala, vyústila v bitku. Ľudia kričali a krčili sa od bolesti. Policajti si to užívali. Nútili ľudí modliť sa pred bitkou. Bili ma po hlave, po nohách. Jedného muža, ktorého viedli predo mnou, hodili o zárubňu ako vtip.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Viasna, Deutsche Welle, BBC, Twitter, Youtube, Current Time, Twitter, Voices from Belarus, iwm.at, Notes from Poland, Buzzfeed News, Deutsche Welle, OMCT

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá