Boj medzi Rhapsody a Spotify sa vyostruje

  • Hudobné streamingové služby Spotify a Rhapsody vstupujú do ostrého boja o zákazníka. Spoločnosť Rhapsody prestala používať hudobnú platformu Echo Nest, ako ohlásila dnes na tlačovke. Čo je vo veci, sa dozviete priamo v článku.
image_1395534894.jpeg
  • Hudobné streamingové služby Spotify a Rhapsody vstupujú do ostrého boja o zákazníka. Spoločnosť Rhapsody prestala používať hudobnú platformu Echo Nest, ako ohlásila dnes na tlačovke. Čo je vo veci, sa dozviete priamo v článku.

 

Echo Nest je platforma poskytujúca developerom hudobných appiek prístup k veľkému množstvu dát. Na základe týchto dát vedia služby ako Spotify a Rhapsody odporúčať svojím užívateľom pesničky, albumy, rádiové stanice a pod.. Túto platformu donedávna používali obidve hudobné služby. 

 

 

Začiatkom minulého mesiaca sa však Spotify rozhodol urobit strategickú akvizíciu – kúpiť Echo Nest. Výhoda je v tom, že Spotify nebude musieť vyvíjať vlastnú platformu, ale iba priamo adaptuje tú z Echo Nestu na svoje potreby. Pre Rhapsody to, samozrejme, predstavuje veľký škrt cez rozpočet. Prečo by totiž mali zdielať svoje dáta práve so svojím najväčším konkurentom? „Sme už naozaj veľmi dlho fanúšikmi Echo Nestu a je pre nás cťou, že sa ich talentovaný tím pripojil k Spotify“ povedal Daniel Ek, zakladateľ a CEO Spotify.

Celkom jasne vyjadril postoj Rhapsody produktový manažér Paul Springer: „Echo Nest bol pre nás dobrým partnerom, ale nikdy sme neboli naozaj spokojní s odporúčaniami od tretích strán“. Tento postoj by som osobne bral menej ako vyjadrenie nespokojnosti, ako pokus a decentné odpojenie sa od Echo Nestu. „Ako svetová dvojka v streamovaní hudby sme sa rozhodli, že teraz nadišiel správny čas na investovanie do personalizovaného systému, v rámci ktorého budeme čerpať z našich 13-ročných skusenostiach,“ dodal Springer.

 

Rhapsody

 Rhapsody je zároveň vlastníkom Napsteru, ktorý je priekopníkom v zdieľaní hudby. Ten prestane tiež využívať služby Echo Nestu. Podľa Singera si ale užívateľ nevšimne žiadnu zmenu alebo obmedzenia.

 

Po odkúpení Spotify-om sa okrem Napster a Rhapsody chystajú aj ďalšie spoločnosti ukončiť spoluprácu s Echo Nestom. Rdio bol prvý, kto ohlásil odchod. Dá sa očakávať, že budú nasledovať aj ďalšie konkurenčné firmy. Otázne je, akú inú platformu použijú, nakoľko nie je veľmi z čoho vyberať.

 

 Zdroj: Spotify.com, echonest.com, venturebeat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech