Na Slovensko sa mohla dostať nebezpečná kozmetika s baktériami

  • Úrad verejného zdravotníctva zverejnil zoznam nebezpečných výrobkov
  • Jednotlivé kozmetické produkty obsahujú zdravie ohrozujúce látky
  • Možno ich máš doma
Z drogérií sťahujú rad nebezpečných výrobkov
Ilustračná snímka, Freepik/@senivpetro
  • Úrad verejného zdravotníctva zverejnil zoznam nebezpečných výrobkov
  • Jednotlivé kozmetické produkty obsahujú zdravie ohrozujúce látky
  • Možno ich máš doma

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zverejnil na svojej webovej stránke varovanie ohľadom výskytu nebezpečných výrobkov v Európskej únii.

Tieto výrobky boli nahlásené do systému Safety Gate/RAPEX, ktorý slúži na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch. Kontrolné orgány vo Francúzsku, Rakúsku, Rumunsku, Nemecku a Českej republike identifikovali rad problematických výrobkov. Niektorý z nich máš doma možno aj ty.

Zoznam nebezpečných výrobkov

Prvým nahláseným výrobkom je farba na permanentný make-up s názvom PERMA BLEND. Výrobok pochádza zo Spojených štátov a distribuuje sa cez internetový obchod Amazon.

Vo všetkých výrobných dávkach pri kontrole zistili prítomnosť mikrobiologickej kontaminácie baktériami Bacillus cohnii, Bacillus subtilis, Bacillus thuringiensis, Bacillus cereus a Bacillus licheniformis.

Táto kontaminácia môže spôsobiť kožné reakcie ako začervenanie, škvrny alebo iné nežiaduce účinky. Výrobok nevyhovuje požiadavkám smernice EP a Rady 2001/95/ES o všeobecnej bezpečnosti výrobkov.

Ďalej varujú odborníci pred pleťovým mliekom na zosvetlenie pokožky Pure Carrot Arbutin Fair & Lightening Lotion. To dovážajú na trh z Nigérie. Výrobok obsahuje látku hydroquinone v množstve 1,01 hmotnostného percenta, čo je v rozpore s nariadením EP a Rady č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch. Prítomnosť tejto látky môže vyvolať alergické reakcie u spotrebiteľov.

Kontaminovaná kozmetika

Okrem vyššie spomenutých výrobkov na zoznam zaradili aj farbu na tetovanie Dynamic Forest Green značky Viking Ink, ktorá pochádza zo Španielska. Výrobok bol nahlásený kvôli prekročeniu povolených množstiev arzénu, kobaltu a niklu.

Tieto látky môžu byť škodlivé pre zdravie, a preto výrobok nie je v súlade s nariadením EP a Rady (ES) č. 1907/2006 o registrácii, hodnotení, autorizácii a obmedzovaní chemikálií (REACH).

Nevyhovujúca toaletná voda s názvom ARIAN POUR FEMME pochádza zo Spojených arabských emirátov. Pomocou laboratórnej analýzy zistili v produkte prítomnosť látky Butylphenyl Methylpropional vo výrobku, čo je v rozpore s nariadením EP a Rady č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch.

Viaceré mydlá obsahujú látku ohrozujúcu zdravie

Mydlo na ruky s názvom DEX LUXURY BAR SOAP je výrobkom z Turecka. Obsahuje látku s názvom Butylphenyl Methylpropional. Podľa zoznamu zložiek výrobku sa látka nachádza aj v tomto mydle, čo môže predstavovať riziko pre zdravie spotrebiteľov.

Ďalším problematickým mydlom je DEX GELENKSEL SAF SABUN, tiež z Turecka. Tento výrobok obsahuje rovnakú látku Butylphenyl Methylpropional, čo je v rozpore s nariadením EP a Rady č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch.

Posledným nahláseným výrobkom je mydlo s názvom DEX JASMINE, takisto z Turecka, ktoré obsahuje identickú nebezpečnú látku, ako aj dve predošlé mydlá.

Databáza výrobkov hlásených do systému Safety Gate/RAPEX je dostupná na webovej stránke Európskej komisie, kde je možné overiť, či sa tieto výrobky vyskytujú aj na území Slovenska.

Zdroj: ÚVZ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá