Na Slovensko sa rúti tlaková níž Katrin. Prinesie silný vietor a fujavicu

  • Tlakový gradient, ktorý sa vytvorí, spôsobí silné severozápadné prúdenie
  • Výstrahy platia už počas posledného dňa pracovného týždňa
Na snímke je zlomený strom a zasnežená Bratislava
Ilustračný obrázok TASR/František Iván, Michal Svítok
  • Tlakový gradient, ktorý sa vytvorí, spôsobí silné severozápadné prúdenie
  • Výstrahy platia už počas posledného dňa pracovného týždňa

Tlakovú níž, ktorá dostala meno Jitka, sme pocítili aj na Slovensku. Na naše územie priniesla silný vietor, ktorý sa neobjavil iba na horách, ale aj v nižších polohách. 

Portál iMeteo.sk upozorňuje na to, že síce už Jitka doznieva, vystrieda ju ďalšia tlaková níž. Dostala meno Katrin a aktuálne sa presúva cez Dánsko na Baltské more. Počas piatku (26.1.) sa postará o poriadne veterné počasie nielen v spomínanom Dánsku, ale aj v Nemecku. Počítať by s ňou však mali aj Slováci.

Záver pracovného týždňa bude na Slovensku relatívne pokojný. 

V severných okresoch Slovenska sa môže v piatok do 9:00 vyskytnúť silný vietor na horách. Platí preto výstraha druhého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval na webe. V okrese Michalovce zároveň platí výstraha druhého stupňa pred povodňou.

Výstrahu pred vetrom na horách vydal SHMÚ pre okresy Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad, Ružomberok, Brezno a Banská Bystrica. „Na horách v polohách nad 1 500 metrov sa očakáva výskyt silného vetra, ktorý lokálne dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu alebo priemernú rýchlosť 90 až 105 kilometrov za hodinu, čo je silná až mohutná víchrica,“ priblížili meteorológovia.

Zároveň do 9:00 platí výstraha prvého stupňa pred vetrom pre okresy Poprad a Kežmarok.

Čo sa týka Katrin, táto tlaková níž na Slovensko zavíta v noci na sobotu. Spôsobené to bude skutočnosťou, že centrum tejto níže sa bude nachádzať nad Pobaltím. Dôjde však k tomu, že tlaková níž sa v tejto oblasti začne vypĺňať a rýchlo zanikať. Vietor, ktorý Slovensko zasiahne, bude spojený so zvýrazňovaním tlakovej výše v južnom Nemecku. V jej strede sa tlak vyšplhá až nad 1 040 hPa.

Tlakový gradient, ktorý sa teda vytvorí, spôsobí silné severozápadné prúdenie.

Hrozí víchrica, no aj snehová kalamita >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: iMeteo, TASR, SHMÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá