Na Ukrajine sa črtá „súboj storočia“ medzi F-16 a Su-35. Experti prezradili, kto z nich má väčšie šance
- Stíhačky F-16 s vysokou pravdepodobnosťou zamieria na Ukrajinu
- Zázračnou zbraňou, ktorá vyhrá vojnu, však nie sú
- Takto sa budú držať v súboji s Su-35

- Stíhačky F-16 s vysokou pravdepodobnosťou zamieria na Ukrajinu
- Zázračnou zbraňou, ktorá vyhrá vojnu, však nie sú
- Takto sa budú držať v súboji s Su-35
Šance, že Ukrajina dostane sofistikované bojové lietadlá americkej výroby F-16, sú vysoké. Nepriamo to potvrdil americký prezident Joe Biden aj jeho poradca Jake Sullivan. Ten tvrdí, že Biely dom nechal vždy tejto možnosti „dvere otvorené“.
Sullivan, ktorý pôsobí ako poradca pre národnú bezpečnosť, zároveň uviedol, že najskôr ukrajinskí piloti absolvujú potrebný výcvik a až potom sa určí, kto a kedy dodá lietadlá. Spojené štáty nevylučujú, že môžu poskytnúť lietadlá, ale hovoria, že momentálne majú iné priority.
„Myslím si, že vzhľadom na počty (F-16), ktoré sú v súčasnosti k dispozícii zo zásob našich európskych spojencov, a na skutočnosť, že na základe peňazí, ktoré nám Kongres poskytol, existuje toľko iných priorít pre systémy, ktoré môžeme darovať, že sa sústredíme viac na prevod tretích strán, ale prezident neprijal konečné rozhodnutie,“ uviedol Sullivan v relácii State of the Union televízie CNN.
CNN’s @jaketapper asks National Security Adviser Jake Sullivan why President Biden changed his stance on providing Ukraine F-16 jets. Watch his response below. #CNNSOTU @CNNSotu pic.twitter.com/fl4vJXXTSw
— State of the Union (@CNNSotu) May 21, 2023
Vysoko postavený diplomat Európskej únie Josep Borrell v Bruseli uviedol, že tréning ukrajinských pilotov v Európe sa už začal.
Hlavným adeptom na darovanie F-16 je Holandsko. Hovorkyňa holandského ministerstva obrany pre Politico potvrdila, že krajina má 18 F-16, ktoré nie sú „operácie schopné“.
Holandsko pôvodne chcelo predať tieto stíhačky súkromnej spoločnosti, toto rozhodnutie ale teraz pozdržalo. Ďalších 24 lietadiel plánuje Holandsko vyradiť v polovici roka 2024. Už v minulosti nevylúčilo možnosť, že by tieto stroje mohli putovať na Ukrajinu.
Holandské lietadlá boli postupne modernizované a majú relatívne moderné radary aj avioniku a tiež sú schopné používať pokročilé zbrane.
Samotné lietadlá nezmenia priebeh vojny
Kyjev sa v minulosti vyjadril, že by potreboval 200 lietadiel. Podľa Roberta Hopkinsa, ktorý pôsobil ako pilot v americkom letectve, je tento počet reálny.
„V západných krajinách je prebytok F-16, ktoré ponúkajú okamžitú dostupnosť a dobre vybudovanú logistickú stopu,“ povedal Hopkins pre CNN.
Stíhačky patria k najobľúbenejším a najrozšírenejším na svete. Rovnako ako pri tankoch Leopard 2 rozhoduje práve dostupnosť, a fakt, že F-16 používajú mnohé európske krajiny od Poľska cez Dánsko po Portugalsko.
Postupne tieto krajiny, vrátane Spojených štátov vyraďujú F-16 v prospech modernejších a sofistikovanejších F-35. Ukrajinci tak budú mať prístup nielen k náhradným dielom, ale aj technikom, ktorí by vedeli tieto stroje opravovať.
F-16 je viacúčelová stíhačka, ktorá dokáže útočiť na pozemné ciele rovnako ako na vzdušné ciele. Svoj prvý let absolvovala ešte v polovici 70. rokov minulého storočia, ale odvtedy je neustále modernizovaná. Vo vzduchu dokáže detegovať viacnásobné hrozby na 150 kilometrov.
Hlavnou výhodou stíhačky je jej prispôsobenosť na muníciu, ktorú bežne používa Severoatlantická aliancia (NATO) a ktorá sa dá očakávať s dodaním stíhačiek. Takou sú napríklad pokročilé strely vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM alebo protiradarové strely AGM-88 HARM.
Analytici a piloti zdôrazňujú, že dodávky lietadiel by Ukrajine pomohli, ale nie sú žiadnou zázračnou zbraňou, ktorá im vyhrá vojnu.
„V priebehu budúceho roka si môže zapísať niekoľko úspešných zásahov a získať nejaké víťazstvá, ale žiadne lietadlo nezmení priebeh vojny,“ povedal CNN pilot F-16.
Netreba zabúdať, že Ukrajina bude potrebovať upraviť letiská a logistiku, aby mohla prevádzkovať tieto stroje. Otázna je ako takéto úpravy utají pred Rusmi, ktorí sa im budú snažiť zabrániť.
Ak by aj tieto problémy prekonala na úspešné prevádzkovanie stíhačiek potrebuje nielen vycvičených pilotov, ale aj mechanikov, ktorých výcvik je ťažší ako výcvik pilotov.
Na papieri má Su-35 náskok, v realite však rozhodnú aj iné faktory
Po prekonaní všetkých týchto útrap bude Ukrajincov čakať ďalšia hrozba – ruské stíhačky Suchoj Su-35 a Su-30.
Tento zápas bude sledovať celý svet a jeho výsledky budú analyzovať nielen USA, Ukrajina či Rusko, ale aj krajiny, ktoré podobnými lietadlami disponujú. Schopnosti F-16 sa tak stanú zaujímavé napríklad pre Pakistan či Izrael, ktoré ich vlastnia, zatiaľ čo ich protivníci India a Irán vlastnia ruské stroje.
„Na papieri sa dá tvrdiť, že Su-35 má náskok pred typmi F-16, ktoré Ukrajinci pravdepodobne dostanú, ale to nehovorí celý príbeh,“ povedal pre Newsweek David Jordan, spoluriaditeľ Freeman Air and Space Institute na King’s College v Londýne.
Jordon približuje, že dôležité sú aj schopnosti pilotov a taktika letectva. Tú ruskú nazval rigidnou, „bez ohľadu na to, na čom lietajú“.
To, čo zatiaľ Rusi predviedli, podľa neho nenaznačuje, že by mali schopnejších pilotov ako Ukrajinci.
„Ak Rusi lietajú okolo a približne vedia, kde sú ukrajinské lietadlá, zatiaľ čo Ukrajinci vedia takmer presne, kde sú Rusi, potom by Ukrajinci mali potenciálne výhodu ešte predtým, než sa dostanú do zorného uhla jeden druhého (a naopak),“ povedal Jordan.
Ďalším dôležitým faktorom bude munícia, ktorá bude k lietadlám dodaná. Andrew Curtis, bývalý príslušník britského kráľovského letectva, upozorňuje, že Rusi budú chcieť využiť boj na diaľku s použitím rakiet stredného a dlhého doletu.
„Ak to dokážu úspešne, môže to nakloniť rovnováhu v prospech Su-35,“ dodal.
Zdroje: CNN, Newsweek