Na východe nič nie je? Omyl, je tam budúcnosť Slovenska, píše Lucia Jesenská

  • Na Slovensko prichádza automobilka Volvo
  • Slováci začali podnikať v Karibiku
  • Aplikácie, ktoré ti pomôžu pri cestovaní
  • Na Slovensko prichádza automobilka Volvo
  • Slováci začali podnikať v Karibiku
  • Aplikácie, ktoré ti pomôžu pri cestovaní

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • To najlepšie, čo sa mohlo Slovensku stať. Príchod Volva na Slovensko analytici oslavujú
  • Slováci z Karibiku: Chybne zakúpené letenky a zelená rastlina nám zmenili život
  • TOP 10 aplikácií, ktoré potrebuje každý cestovateľ

Dobrá správa pre Slovensko

Koniec týždňa sa pre slovenský priemysel nesie v pozitívnom duchu. Správa o novej automobilke už síce zahltila médiá a správy, no ak si ju prepočul, prinášame ti zhrnutie toho, čo to pre Slovensko znamená.

Investíciu oznámila firma Volvo v tlačovej správe spolu s ministerstvom hospodárstva Richardom Sulíkom.

auto volvo
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Podarilo sa! Slovensko uspelo v súťaži o megainvestíciu spoločnosti Volvo, ktoré sa stane významným zamestnávateľom na východe. Presvedčili sme o tom, že investovať na Slovensku sa oplatí,“ okomentoval príchod automobilky na sociálnej sieti.

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať ako nič výnimočné a mnohí si dokonca povzdychnú, že prichádza ďalšia automobilka, ide o vcelku výnimočnú udalosť.

Dobrou správou totiž je, že Volvo sa stane čisto elektrickou značkou a v našej krajine vybuduje svoj najmodernejší a udržateľný závod, ktorý bude vyrábať len elektromobily.

Práve zameranie na elektrické vozidlá je kľúčovým javom z pohľadu dlhodobého vývoja a stability. Nie je predsa tajomstvom, že ľudia po elektromobiloch siahajú čoraz viac.

Automobilka bude situovaná na východe neďaleko Košíc. Štart výstavby je pritom plánovaný na rok 2023 a nová fabrika predstavuje investíciu vo výške okolo 1,2 miliardy eur.

Pozitívnou správou je, že vďaka závodu by sa v regióne mohlo vytvoriť niekoľko tisíc pracovných miest. Očakáva sa, že zo závodu vyjde do 250 000 vozidiel ročne.

Zaujímalo nás, čo na túto novinku hovoria analytici. Preto sme sa s nimi spojili a ich názory ti prinášame v našom článku.

Biznis v Karibiku

Podnikanie má mnoho podôb. A jeho začiatky sú vždy zaujímavé. Svoje nám o tom porozprávala Jarka Bartos. Ona a jej rodina totiž stoja za značkou Moringa Caribbean.

Sen o dovolenke na Barbadose určite nezahŕňal tri chybné letenky a jeden let do neznáma. Namiesto Barbadosu sa Jarka s rodinou dostali na Sv. Luciu, kde našli druhý domov.

Okrem toho tu však objavili aj jednu zázračnú rastlinku – moringu, ktorú domáci ponúkali na každom kroku. Hovorili o nej ako o strome zázrakov, ktorý má pozoruhodné účinky na zdravie.

Jarka Bartos na plantáži v Karibiku.
zdroj: Moringa Caribbean

To sa môže zdať ako nápadný marketing tých, ktorí potrebujú za každú cenu niečo predať. Opak je však pravdou. Rodina Bartosovcov sa pustila do analýzy a výsledky prekvapili každého.

Blahodarný vplyv moringy na organizmus a celkové zdravie nás očarili natoľko, že sme sa na ostrove rozhodli založiť plantáž a moringu priniesť aj na Slovensko,“ spomína Jarka.

V ponuke značky Moringa Caribbean dnes nájdeš najrôznejšie produkty, od výživových doplnkov, cez čokoládu, po kolekciu kozmetiky. A ako inak – moringa v žiadnom z produktov nesmie chýbať.

Ponuku doplnkov výživy najnovšie doplnili o unikátne probiotiká. V listoch moringy sa totiž nachádza až 18 z 20 známych aminokyselín, ktoré sú pre telo po liečbe antibiotikami dôležité.

Začať podnikať si väčšinou pýta dávku odvahy. Avšak, podnikanie v Karibiku je iná šálka kávy. Podľa Jarky bolo najťažšie pochopiť mentalitu tejto kultúry a to, ako ľudia rozmýšľajú.

Napokon, komunikácia s domorodcami a pochopenie ich životnej filozofie sa stalo Jarkiným poslaním, ktoré sa jej s manželom Milanom podarilo zhmotniť do unikátnych produktov. Viac o tejto značke a živote v Karibiku si prečítaš v našom článku.

DSC_8065
zdroj: archív Moringa Caribbean

Mobil ako pomocník pri cestovaní

Pri cestovaní ešte zostaneme. To je totiž spolu s letom v plnom prúde a prispel k tomu aj odchod pandémie. Mnohí Slováci sa tak po dlhom čase vydali do zahraničia.

Či už sa chystáš k moru, do hôr alebo na iné výlety, určite máš veci, ktoré nesmú chýbať v tvojej cestovnej výbave. V minulosti to bola obyčajná papierová mapa či slovníky, ktoré nejednému cestovateľovi pomohli.

Tieto výdobytky niekdajšej doby však už pochoval technologický pokrok. Na to, aby si sa vedel dostať z bodu A do bodu B, ti už stačia mapy v mobile. A čo sa týka dohovorenia sa, prekladače nám môžu byť oveľa nápomocnejšie ako slovníky.

Vďaka mobilom je cestovanie o niečo jednoduchšie a bezpečnejšie. Tie malé šikovné zariadenia toho však dokážu zvládnuť oveľa viac, než si možno myslíš.

Osobitnou kapitolou sú aplikácie. Či už ide o naplánovanie batožiny, samotnej cesty či orientácii, rozhodne ti na tvojich cestách budú slušným pomocníkom.

V našom zhrnutí nájdeš napríklad aplikáciu Sygic Travel Maps, ktorá ponúka nielen prehľadné mapy, ale aj zoznam tých najzaujímavejších pamiatok či turistických atrakcií.

cestovanie
zdroj: Unsplash/@jeshoots

Bezplatnou aplikáciou je Citymapper, ktorá ti pomôže orientovať sa v cudzom meste. Táto aplikácia poskytuje informácie o hromadnej doprave vo veľkých mestách Európy, USA, Kanady, Ázie, Latinskej Ameriky aj Austrálie.

Pevnou súčasťou cestovania však nie je len orientácia, ale aj balenie, ktoré vie potrápiť mnoho cestovateľov. Pomôže ti aplikácia PackPoint – jednoducho a efektívne si prostredníctvom nej môžeš zorganizovať všetko, čo potrebuješ pred odchodom na dovolenku.

V našom zhrnutí nájdeš mnoho ďalších aplikácií. Jedna ti pomôže nájsť sprievodcu po meste, v ďalšej nájdeš vhodné ubytovanie či letenky a máme aj takú, vďaka ktorej už nebudeš musieť prepočítavať rôzne meny na eurá. Viac sa dozvieš v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá