NÁZOR: Keď nie ja, tak ani ty. Súčasná koaličná kríza má známky detskej škriepky

Babiš Matovič
TASR/Jaroslav Novák

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) sa zachoval ako školák na základnej škole. V duchu „keď nie ja tak ani ty“ vyžaduje funkcie ďalších štyroch ľudí plus ministerské kreslo od SaS. Matovičove ego nedovolí, aby jeho „neprajníci“ ostali vo svojich funkciách a on musel odísť. Preto žiada odstúpenie ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí), odstúpenie Juraja Šeligu (Za ľudí) z postu podpredsedu NR SR a aj odstúpenie Jany Bittó Cigánikovej (SaS) z postu predsedníčky zdravotníckeho výboru.

Odstúpenie Sulíka aj Bittó Cigánikovej je úplne pochopiteľná požiadavka vzhľadom ku množstvu konfliktov, ktoré sa medzi nimi odohrali. Sulík v pondelok vyhlásil, že Matovičovu podmienku splní a odstúpi. Pridal sa aj Šeliga.

AKTUÁLNE: Po Sulíkovi odstupuje aj Šeliga. Všetci čakajú na rozhodnutie Matoviča

Čím sa ale previnili Šeliga a Kolíková, že OĽaNO požaduje ich odchod? Na túto odpoveď otázku pozná odpoveď len Matovič. Bolo to azda za kritizovanie premiéra? Alebo za požiadavku na jeho demisiu? Za nesúhlas s nákupom ruskej vakcíny Sputnik V? Alebo za požiadavku, aby naďalej pokračovali v štvorkoalícii?

Nie sme Igor Matovič, takže nevieme, čo presne ho k tomu motivovalo. Vieme, ale že neexistuje žiaden racionálny dôvod, prečo by mal žiadať kreslá Šeligu a Kolíkovej. Obaja svoje funkcie zastávajú veľmi obstojne a ich výmena by pomohla uvrhnúť krajinu do ešte väčšieho chaosu, ako je teraz. Slovensko teraz potrebuje stabilitu, a nie dokazovanie si koho ego je dôležitejšie.

Krajniakova demisia ochromila prvú pomoc

Na príklade demisie ministra práce Milana Krajniaka vidíme ako krajinu ochromujú takéto neuvážené kroky. Namiesto pomoci občanom, sa rieši už niekoľko týždňov len koaličná kríza.

krajniak
zdroj: TASR/Martin Baumann

Podnikatelia už od začiatku mesiaca čakajú na schválenie dodatku k schéme štátnej pomoci. Tento dodatok mal umožniť, aby im bolo v rámci pomoci preplácaných 100 % z celkovej ceny práce.

Namiesto toho ostali bez peňazí na mzdy. Bez schváleného dodatku nie je možné poslať žiadosť o pomoc. Výplatné termíny už mnohí z nich v týchto dňoch mali. A aby toho nebolo málo, blíži sa aj koniec mesiaca – čo logicky znamená platenie poistného za zamestnancov. Snáď ani netreba uvádzať, aké katastrofálne dopady to bude mať na zamestnávateľov, ktorí už melú z posledného. Ak sa stanú dlžníci na poistnom, hrozí im, že nebudú môcť v budúcnosti žiadať o prvú pomoc.

Ku politike patria dôstojné odchody 

Takáto vlna demisií v krajine má potenciál úplne ochromiť štátny aparát. Slovensko je v najhoršej situácii od druhej svetovej vojny. A to aj vďaka vládnutiu Igora Matoviča, ktorý namiesto pomoci občanom a podnikom písal statusy smerované na predstaviteľku Európskej liekovej agentúry, koaličných partnerov, obhajoval ruské vakcíny, „rituálne“ obetoval svojho už bývalého ministra zdravotníctva. Keby sme mali vypísať celý zoznam toho, čo robil Matovič namiesto premiérovania, bola by z toho možno aj kniha.

igor matovič
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Je zaujímavé, že aj poslanecký klub OĽaNO nevidí na správaní sa svojho šéfa nič zlé. Štyria ľudia musia odísť, aby odišiel premiér a oni stále nič zlé nevidia. Takáto stranícka slepota začína pripomínať stranu SMER-SD, v ktorej nikdy nevideli problematické správanie svojho lídra a ani kauzy jeho vlád. Rovnako sa správa aj Republikánska strana v Spojených štátoch, ktorá nevyužila svoju možnosť raz a navždy zbaviť sa Trumpa prostredníctvom impeachmentu.

Igor Matovič nikdy nebol spôsobilý stať sa premiérom, dôkazom sú posledné mesiace. Pravdepodobne by sa ani premiérom nikdy nestal, ak by ľudia netúžili po zmene. K politike patria dôstojné odchody, keď odchádzajúci so sebou nepotrebuje stiahnuť polovicu vlády. Niekedy najlepšia vec, ktorú človek môže urobiť, je vzdať sa. Ale to Matovič ešte nepochopil.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá