Nedostatok liečiv môže zabiť množstvo ľudí v Európe. Chýba aj liek, ktorý Slováci hltajú ako lentilky

  • Európa hlási výpadok liečiv naprieč kontinentom
  • Chýbajú viaceré druhy antibiotík, ale aj liekov na bolesť a horúčku
  • Lekári varujú, pred krízou „verejného zdravia"
Na snímke je lekárnik a lieky.
Ilustračná snímka TASR/Martin Palkovič, Unsplash/Volodymyr Hryshchenko
  • Európa hlási výpadok liečiv naprieč kontinentom
  • Chýbajú viaceré druhy antibiotík, ale aj liekov na bolesť a horúčku
  • Lekári varujú, pred krízou „verejného zdravia"

Starý kontinent čelí ďalšej kríze, tentokrát v oblasti liečiv. Krajiny naprieč Európou hlásia, že v časoch rastúcich infekcií koronavírusu, chrípky a ochorení dýchacích ciest chýbajú antibiotiká a lieky proti horúčkam.

Výpadky sú hlásené v krajinách od Veľkej Británie cez Nemecko až po Rumunsko. Ľudia sa tam márne snažia dostať k predpísaným liečivám.

„Našla som amoxicilín (antibiotikum s rovnakým názvom aj účinná látka, ktorú obsahujú viaceré antibiotiká na liečbu infekcie horných a dolných dýchacích ciest a močových ciest, pozn. red.) v šiestej lekárni a bol to posledný balíček,“ povedala pre Euronews Next obyvateľka francúzskeho mesta Lyon. „V každej z nich mi povedali, že ho môžu skúsiť objednať, ale príde až o týždeň.“

Výpadok potvrdili výrobcovia, ohroziť môže pacientov 

Výpadok antibiotík potvrdzuje aj spoločnosť Sandoz, ktorá patrí pod dvojku farmaceutického priemyslu v Európe, švajčiarsku spoločnosť Novartis AG. Sandoz, ktorý sa zameriava hlavne na generické liečivá. Pre Wall Street Journal uviedol, že čelí oneskoreniu v plnení objednávok, pretože mu chýbajú suroviny, vrátane obalov.

Holandská spoločnosť Centrient Pharmaceuticals Netherlands B.V., ktorá patrí k popredným výrobcom antibiotík v Európe, tiež obmedzila výrobu tohto liečiva. Dôvodom sú vysoké ceny energií, ktoré nemôžu vykryť zvyšovaním cien liečiv, ktoré sú prísne regulované v rámci Európskej únie. Vysoké ceny energií trápia Európu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

lieky rôznej farby
zdroj: Unsplash/freestocks

Nedostatok liečiv vyvoláva obavy lekárov po celom starom kontinente, výpadok by mohol trvať až tri mesiace. Niektorí lekári už pripravujú usmernenie, ktoré by skracovalo cykly antibiotík, a tak sa ušetrili zásoby.

Odborníci sa ale obávajú, že takýto krok sa môže pri niektorých pacientoch vypomstiť a nedokážu sa zbaviť infekcií.

Rfi upozorňuje, že podľa odborníkov by nedostatok antibiotík mohol mať smrteľné následky a spôsobiť väčšiu „chorobnosť a úmrtnosť“. Platí to hlavne v prípade detských pacientov. Francúzski pediatri a špecialisti na infekčné choroby uvádzajú, že hrozí „veľká kríza verejného zdravia“.

Náhrady niektorých liekov síce existujú, ale lekári varujú, že pri náhradách sa môžu objaviť vedľajšie účinky alebo znížiť účinnosť liečby. 

Chýbajú i ďalšie antibiotiká, ale aj paracetamol 

Okrem antibiotík obsahujúcich amoxicilín chýbajú aj ďalšie liečivá, Belgicko hlási výpadok Zinnatu, antibiotika, ktoré sa používa na liečbu infekcií hrdla, nosových dutín, stredného ucha, pľúc alebo hrudníka, močových ciest, kože a mäkkých tkanív alebo na liečbu lymskej boreliózy.

Veľká Británia hlási nedostatok antibiotík, ako je penicilín, ktoré by sa dali použiť na liečbu infekcie vyvolanej streptokokmi skupiny A. Patogén môže vyvolať nebezpečnú angínu alebo šarlach, v Británii si vyžiadal niekoľko úmrtí detí.

Britský premiér Rishi Sunak ale odmietal, že by bol nedostatok antibiotík, uvádza iNews. Doktorka Leyla Hannbecková, ktorá pôsobí ako výkonná riaditeľka Asociácie nezávislých lekární, ale upozorňuje na nezrovnalosti.

„Mali sme ľudí, ktorí hlásili, že nemôžu nič zohnať,“ uviedla. „Toto sa deje všade. Chceme dodávať lieky pre našich pacientov, ale nemôžeme. Vláda však povedala, že neexistujú žiadne nedostatky v dodávkach, nesedí to.“

Okrem antibiotík má chýbať aj Slovákmi obľúbený paracetamol, liečivo s analgetickými a antipyretickými účinkami, ktoré pôsobí proti teplote a bolesti. Jeho nedostatok hlási napríklad Francúzsko.

Európska lieková agentúra (EMA) výpadky liekov preveruje.

Ingrediencie sa vyrábajú v Číne a Indii 

Veľkú rolu pri výpadkoch liečiv hrá aj pandémia Covid-19, konkrétne závislosť európskeho trhu od Číny a Indie.

Odhaduje sa, že Čína a India vyrábajú 60 až 80 percent svetových aktívnych farmaceutických zložiek. Čína doteraz neobnovila ich zásielky na úroveň ako pred pandémiou. Producenti liekov sa tak potýkajú s dlhou dodacou dobou jednotlivých surovín.

„Situácia je v priebehu rokov vo všetkých krajinách veľmi zlá a ovplyvňuje všetky typy liekov,“ povedala Ilaria Passaraniová, ktorá pôsobí ako generálna tajomníčka Farmaceutickej skupiny Európskej únie (PGEU) zastupujúca komunitných lekárnikov.

„Za posledných sedem, osem rokov sme boli svedkami narastajúceho problému,“ povedala pre Euronews Next.

lekárka vyberajúca krabičku liekov z kabinetu
zdroj: TASR/Michal Svítok

Passaraniová tvrdí, že ide o podobnú krízu ako pri polovodičoch, jediným rozdielom je, že táto môže mať ešte vážnejšie dôsledky.

„Lieky však nie sú ako iný tovar a ich nedostatok môže ohroziť bezpečnosť pacientov,“ dodala.

Pandémia Covid-19 ukázala, aká je Európa závislá od Číny v oblasti liečiv, ruská invázia na Ukrajine zas odhalila závislosť starého kontinentu od ruských nerastných surovín.

V Európe sa preto objavili hlasy, ktoré volajú po premiestnení strategických výrob z celého sveta naspäť na starý kontinent. Ak by aj k návratu došlo, bude to trvať celé roky.

Zdroje: Euronews, Wall Street Journal, Rfi, iNews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá