Nemci lákajú ľudí do kostolov na internet zdarma

  • Predstavitelia cirkvi vo východnom Nemecku idú s dobou. Najnovšie chcú bezdrôtovo prepojiť duchovný svet s online prostredím.
church
  • Predstavitelia cirkvi vo východnom Nemecku idú s dobou. Najnovšie chcú bezdrôtovo prepojiť duchovný svet s online prostredím.

Blíži sa totiž 500. výročie reformácie Martina Luthera a je čas nalákať do svojich radov nové tváre. Manažment cirkvi sa teda rozhodol zaujať ľudí z digitálneho prostredia. Využili na to projekt s názvom Godspot, ktorý sa u ľudí stretol s veľmi pozitívnymi ohlasmi. V súčasnosti je do tejto internetovej obrody zapojených 220 budov. Vízia predstaviteľov protestantskej cirkvi v číslach je však omnoho väčšia. Už budúci rok v máji by malo byť pokrytých ďalších 3000 priestorov v Berlíne, ale aj v Brandenbursku.

god1
Hlavnou myšlienkou konceptu je ukázať, že cirkevné stavby sú stále miestami pre komunikáciu. „Ľudia nie sú menej duchovne založení ako kedysi, ale cirkev sa potrebuje neustále vyvíjať,“ uvádza hovorca projektu Christoph Heil.

Prevádzkovateľ sľubuje užívateľom bezplatné a najmä bezpečné Wi-Fi pripojenie. Zaručuje sa pri tom, že primárnym dôvodom spustenia tohto projektu je prilákať ľudí pod strechy kostolov. A teda dáta užívateľov, ku ktorým budú mať prístup, sú v tomto prípade bezpredmetné a prevádzkovateľov vôbec nezaujímajú.

god2
Ako to bude fungovať? Ľudia budú mať prístup k „Božskej sieti“ vo vnútri, ale aj mimo kostolov, napríklad na okolitých lavičkách. Zaujímavé je, že sa tu so žiadnou komerčnou reklamou nestretnete. Užívatelia budú najskôr uvítaní domovskou stránkou s informáciami o budove, komunite a taktiež natrafia na modlitebné materiály. Následne už môžu neobmedzene surfovať po vodách internetu. Ak pôjde všetko podľa plánov a v cirkevných stavbách vzniknú Wi-Fi zóny, tak sa cirkev zaradí medzi jedných z najväčších sprostredkovateľov voľne dostupných Wi-Fi v celom Nemecku.

2345978 06.01.2014 Мужчиа с мобильным телефоном на рождественском богослужении в соборе первоверховных апостолов Петра и Павла в Казани Максим Богодвид/РИА Новости
Jediným problémom v tejto situácií by mohol byť zákon s názvom Störerhaftung. Ten prísne trestá ilegálne sťahovanie filmov, hudby a iného obsahu. Ak si takýto obsah stiahneš, jeho autori majú možnosť si najať právnikov, za ktorých služby hradí vlastník siete. Cirkev sa však pokút neobáva, keďže zákon má byť zrušený už túto jeseň.

Kým sa Wi-Fi v kostoloch môže zdať neobvyklým javom, podobnú vymoženosť môžu v Moskve využívať návštevníci mestských cintorínov. Službu spustili po decembrovom prieskume, v ktorom sa respondenti sťažovali na nedostatočný prístup na internet v priestoroch cintorínov.

zdroj:godspot.de zdroj obrázkov:nordsonne.de

Najnovšie video

Najnovší podcast

Kristína Kövešová: Strielali po nás a pravidelne ma bijú. Napriek tomu elán nestrácam

Najnovšie