Nepríjemné ochorenie tváre komplikuje život tisíckam Slovákov. Odborníčka radí, ako s ním zatočiť

  • Ochorenie sa prejavuje najmä na tvári
  • Jeho príznaky spúšťajú obľúbené zlozvyky Slovákov, ale aj zlá kozmetika
  • Dokáže ti poriadne znepríjemniť život
rozacea, ochorenie tváre
Ilustračná snímka, freepik
  • Ochorenie sa prejavuje najmä na tvári
  • Jeho príznaky spúšťajú obľúbené zlozvyky Slovákov, ale aj zlá kozmetika
  • Dokáže ti poriadne znepríjemniť život

Ak patríš k ľuďom, ktorých trápia neustále prítomné vyrážky na rôznych častiach tváre, rozšírené cievky či trvalé začervenanie pokožky, možno trpíš ochorením menom rozacea.

Ružena Sochorová z kliniky Life Style upozornila, ako píše TASR, že ľudovo sa nazýva aj ružovka, a v prípade, že si na svojej pleti zbadal príznaky, odporúča vyhľadať lekára.

Ochorenie komplikuje život tisíckam Slovákov

Rozacea je neinfekčné zápalové ochorenie pokožky tváre. Najčastejšie postihuje líca, bradu, čelo a nos. „Vyskytuje sa v rôznych formách a typoch. Od drobných viditeľných cievok cez hnisavé vyrážky až po zhrubnutú kožu. Prejaviť sa však môže aj zápalom očných spojiviek,“ priblížila Sochorová.

Dodala, že na rozdiel od akné rozacea nie je vyvolaná nadmernou tvorbou mazu v pokožke. Tento stav býva nielen fyzicky nepohodlný, ale často aj emocionálne zaťažuje tých, ktorí sa s ním stretávajú.

Rozacea postihuje predovšetkým dospelých, a to častejšie ženy než mužov, hoci muži môžu mať ťažšie formy. Ochorenie sa zvyčajne objavuje po 30. roku života a je častejšie u ľudí s jasnejšou pokožkou.

Čo za tým stojí?

Jej presnú príčinu odborníci nepoznajú, ale predpokladá sa, že za to môžu kombinácia genetických a environmentálnych faktorov.  Spúšťačmi ochorenia môžu byť stres, nadmerné slnečné žiarenie, teplo, chlad, fajčenie i užívanie alkoholu a niektorých steroidných liekov, prípadne obľuba pikantných a korenistých jedál.

K rozvoju ochorenia môže prispieť aj nesprávna pleťová kozmetika. Medzi dráždivé látky patria podľa Sochorovej alkohol, gáfor, mentol, výťažky z mäty a eukalyptu, parfum, ovocné kyseliny a látky obsiahnuté v pílingoch.

Viacero typov ochorenia

Ako píše portál Beaute Pacifique, existujú štyri hlavné typy rozacey, ktoré sa líšia podľa klinických symptómov.

Erytematozno-teleangiektatická rozacea sa prejavuje dočasnými pocitmi horúčavy a vznikom červených škvŕn najmä na tvári – lícach, čele a brade – a môže sa rozšíriť aj na uši, krk a vrchnú časť hrudníka. Toto začervenanie často sprevádza pocit štípania, pálenia a napätia kože.

Často ho vyvolávajú zmeny teploty, emócie, pikantné jedlá, expozícia slnečnému žiareniu, alebo používanie kozmetiky, ktorá kožu dráždi a vysušuje.

Papulopustulárna rozacea sa vyznačuje neustálym začervenaním strednej časti tváre, ktoré môže sprevádzať opuch a vznik zapálených vyrážok. Tento stav môže znejasňovať drobné rozšírené krvné cievy kvôli pretrvávajúcemu začervenaniu a chronickému zápalu.

Fymatóznu rozaceu charakterizuje zhrubnutie kože, predovšetkým na nose, lícach a čele. Tento typ sa vyskytuje častejšie u mužov.

Okulárna rozacea môže byť prítomná s akýmkoľvek z predchádzajúcich subtypov a dokonca im predchádzať. Prejavuje sa pálením, štípaním, rezaním v očiach, pocitom cudzieho telesa v oku a výraznou suchosťou očí.

Prevenciou je najmä dôkladná starostlivosť o pleť a pokožku

„Na umytie tváre je najlepšie použiť vlažnú alebo studenú vodu, potom ju osušiť jemným potieraním uterákom. Ak je voda príliš horúca alebo príliš studená, môže spôsobiť začervenanie pokožky, prípadne ho zhoršiť. Ak je pokožka príliš suchá, hydratovať ju možno zvlhčovačmi. Tie zmierňujú aj svrbenie a zabraňujú popraskaniu pokožky, ktoré zvyšuje pravdepodobnosť zápalu,“ odporučila lekárka.

Základom liečby je odstránenie rozšírených cievok cievnym laserom. „To je potrebné opakovať približne každé dva až tri týždne. Ak je prítomné začervenanie pleti, veľmi dobrým pomocníkom je intenzívne pulzné svetlo. Vyrážky na pleti je potrebné liečiť lokálnymi prípravkami s obsahom metronidazolu. Pri intenzívnejšom zápale podávame tablety s obsahom metronidazolu alebo deoxymykoínu. V súčasnosti sa osvedčili botulotoxínové injekcie do oblasti tváre a cievny laser,“ dodala Sochorová.

Zdroje: TASR, AI, Beaute Pacifique

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá