Niekto, kto si niečím takým prejde, nie je normálny. Spojili sme sa so Slovákmi, ktorí sa tajne pridali do radov elitnej légie

  • Niekedy prejde výberom len každý desiaty
  • Bežne sa stáva aj to, že prijatý legionár časom utečie, lebo to prestane zvládať
Na snímke sú vojaci z légie
reprofoto:Facebook/Légion étrangère
  • Niekedy prejde výberom len každý desiaty
  • Bežne sa stáva aj to, že prijatý legionár časom utečie, lebo to prestane zvládať

Založená bola ešte v 19. storočí posledným francúzskym kráľom Ľudovítom Filipom Orleánskym, ktorý chcel využiť vojakov z napoleonských vojen a taktiež nájsť uplatnenie pre pustených zločincov. Postupne ju začali tvoriť aj rôzni cudzinci zo zahraničia, vrátane Čechov a Slovákov.

Aj po takmer 200 rokoch ešte stále existuje a mnohými je považovaná za jednu z najlepších, najlepšie pripravených a najtvrdších jednotiek sveta.

Iní na ňu skôr pozerajú ako na bandu žoldnierskych hrdlorezov, do ktorej vstupujú aj vrahovia, kriminálnici a ak z teba ešte pred vstupom nie je zver, tam ju podľa niektorých z teba spravia.

Čo z toho je bližšie k pravde?

Francúzskou cudzineckou légiou si prešli aj minimálne desiatky, ak nie stovky Slovákov. Niektorí sa o svoje skúsenosti rozhodli podeliť verejne, s inými sme sa spojili a položili im pár otázok osobne.

Francúzi francúzska cudzinecká légia
zdroj: Wikimedia/Marie-Lan Nguyen

Na ich žiadosť o nich budeme hovoriť anonymne, bez udávania priezviska a konkrétností. Jedným z dôvodov je aj fakt, že služba v cudzej armáde je u nás oficiálne trestným činom a hrozí za to niekoľko rokov vo väzení.

Hoci podľa našich zistení to zjavne neplatí vždy. Stretli sme sa aj s takým, ktorý sa po niekoľkých rokoch vo francúzskych légiách vrátil na Slovensko a pridal k slovenskej armáde, aj keď sa o jeho minulosti vraj vedelo.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Rozhovory s bývalými legionármi, Respond Academy, Youtube/Cudzinecká Légia Otázky a odpovede

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá