Nike ti prináša samozaväzovacie tenisky z budúcnosti

  • Je to tu, najnovšie budeš potrebovať nabíjačku aj k teniskám.
nikecover
  • Je to tu, najnovšie budeš potrebovať nabíjačku aj k teniskám.

Určite si dobre pamätáš na film Návrat do budúcnosti, kde sa objavovali vynálezy, o ktorých sme v tej dobe mohli len snívať. Podobne ako u Verneho a jeho knihe Cesta na Mesiac, sci-fi sa stáva bežnou realitou. Jenou z vecí, nad ktorou veľa mladých, ale aj starých žaslo, boli tenisky, ktoré sa samé zaväzovali. Vo filme sa vtedy tenisky objavili pri ceste do budúcnosti, do roku 2015. Nike sa síce o rok oneskoril, ale na trh tento rok posiela tenisky s technológiou hodnou budúcnosti.

n3
Lietajúce skateboardy síce na uliciach zatiaľ bežne nestretneš, ale so samozaväzovacími teniskami to už onedlho môže byť inak. Model tenisiek Nike HyperAdapt 1.0 fungujú na princípe samodoťahovacích pásov po bokoch tenisiek.
Ako náhle si tenisky obujete, vaša päta aktivuje senzor a systém potom tenisku automaticky utiahne. Na bokoch môžete nájsť dve tlačidlá, pomocou ktorých sa dajú topánky ešte viac dotiahnuť, alebo naopak povoliť, a to dovtedy pokiaľ budú topánky perfektne pohodlné.“ Vysvetľuje princíp fungovania tenisiek Tiffany Beers, vedúci inovátor z firmy Nike.

n5
Na tejto novinke pracujú vývojári z Nike už od roku 2013. Je však jasné, že samotný nápad visel vo vzduchu už okolo 30 rokov, a to predovšetkým vďaka filmu. Pásky, ktoré sú umiestnené v teniskách, a plne nahrádzajú šnurovanie, sa doťahujú pomocou systému elektrických motorčekov. Tento miniatúrny systém poháňa mini batéria. Nike sľubuje, že jedno nabitie ti postačí na dva týždne nosenia. Výrobca však premýšľa aj nad tým, že by topánky mohli mať ešte dlhšiu výdrž.

n4

Čo by to bolo za tenisky z budúcnosti, ak by nesvietili? V podrážke je preto zabudovaný svietiaci prvok, ktorý okrem estetického účelu slúži aj ako bod pre bezdrôtové nabíjanie. Na zadnej strane tenisiek zase nájdeš LED diódy, ktoré ukazujú, koľko je v tvojich najkách energie a či potrebujú dobiť.
Tento nový model od Nike bude však dostupný len pre používateľov aplikácie Nike+. Aplikácie je v súčasnosti zameraná na sledovanie aktivít užívateľov a následnú pomoc pri zostave tréningov. Inšpiráciu z filmu Návrat do budúcnosti pritom neprevzala len značka Nike. Podobne „múdre“ topánky predviedol aj francúzsky startup Digitsole. Topánky od Digitsole boli dokonca ešte o pár krokov vpred, keď ponúkli okrem samozaväzovacieho systému aj počítanie kalórií a ohrievanie chodidiel podľa potreby.

Gigant Nike by podľa vlastných slov chcel novinku vypustiť na trh už do Vianoc tohto roku. Tento model bude dostupný v troch farebných kombináciách, no o cene sa zatiaľ ešte nikto nezmienil. Funkčné prototypy si budú môcť prví nadšenci vyskúšať na Nike Innovation Summit v New Yorku.

zdroj:thenextweb.com zdroj obrázkov všetkých:sneakernews.com,gq.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech