Nikola Tesla predpovedal vojenské drony takmer pred 120 rokmi

  • Jeden z patentov napovedá, že Tesla predstavoval bezpilotné lietadlá už v roku 1890.
image_1472362517_41793065
  • Jeden z patentov napovedá, že Tesla predstavoval bezpilotné lietadlá už v roku 1890.

Pri pohľade na elektrické automobily ktoré už niekoľko rokov jazdia na cestách, nesú po tomto vynálezcovi meno a zároveň spolu so širokým využitím bezdrôtovej technológie sa zdá, že množstvo práce Nikolu Tesly sa stalo bežnou súčasťou nášho každodenného života v 21. storočí. Pokiaľ by si však chcel ďalší dôkaz jeho kontroverzne geniálnej mysle, ktorá dokázala predpovedať budúcnosť, stačí sa pozrieť do 118-ročného patentu.

Na Twitteri bola prednedávnom zverejnená fotka patentu, na ktorej je zvýraznený text Teslu, ktorý popisoval vývoj bezpilotných vozidiel, ktoré by sa využívali na komunikáciu, vedecký prieskum a vojnu. Patent, ktorý bol podaný 1. júla v roku 1898 obsahuje detailný text a diagramy, ktoré naznačujú stroje, ktoré sú kontrolované „prijímacím obvodom..citlivo nastavené pre reagovanie na rádiové vlny alebo impulzy odosielané z diaľkového zariadenia.“

uav

foto: twitter.com

Tesla v patente vysvetľuje, že tieto stroje budú užitočné pre „komunikáciu s neprístupnými regiónmi a skúmaním podmienok v neprebádaných oblastiach…[ako aj] na vedecké, inžinierske alebo komerčné účely; no veľká hodnota môjho vynálezu bude pochádzať z efektu využitia vo vojnovom umení.“

Popis tohto patentu má neuveriteľnú podobu so súčasným širokým využitím dronov, ktoré sa začína pri lietaní, pretekov dronov, využití v rôznych službách či už komerčných alebo vedeckých a končí sa pri vojenských leteckých úderoch. To vôbec nie je zlá predpoveď pri pomyslení, že v tej dobe svet ešte nezačal ani len vyrábať vojnové tanky.

extra_large-1471859709-cover-image-png

foto: iflscience.com

Pravdepodobne najviac presne predpovedanou časťou je zmienka o „vojne dronoch,“ ktorá sa stala tvárou súčasnej modernej vojny. Hoci veľa ľudí kritizuje toto využitie bezpilotných lietadiel, Tesla ukončil vysvetlenie použitia vojenských dronov optimisticky: „Z nevyhnutného dôvodu ničivosti, ktorú použitie týchto strojov prinesie so sebou, nakoniec dôjde k udržaniu permanentného mieru medzi národmi.“ K tej časti sa zatiaľ ľudstvo nedostalo a budeme si musieť počkať, kým sa táto predpoveď Teslu splní. Snáď má pravdu.

Celý patent si môžeš prečítať tu.

tesla-et

foto: theeventchronicle.com

zdroj: iflscience.com, zdroj titulnej fotky: livedronenews.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech