Nominácie CE ZA AR sú známe: Nechýba medzi nimi unikátna základná škola, no ani zaujímavá presklená budova

  • Cieľom ocenenia CE ZA AR je oboznámiť verejnosť s prácou architektov
  • Na zozname nominácií sa nachádza aj niekoľko projektov, ktoré sme ti už predstavili
pjimage – 2021-07-29T155313.465
Nora a Jakub Čaprnkovci Tomáš Manina
  • Cieľom ocenenia CE ZA AR je oboznámiť verejnosť s prácou architektov
  • Na zozname nominácií sa nachádza aj niekoľko projektov, ktoré sme ti už predstavili

Ocenenie CE ZA AR je známe každému fanúšikovi slovenskej architektúry. Ide o prestížne ocenenie Slovenskej komory architektov. Cieľom ocenenia je dostať prácu architekta do povedomia spoločnosti a ukázať vplyv tohto povolania na verejnosť.

V roku 2021 vyhlásila Slovenská komora architektov 20. ročník ocenenia Cena Slovenskej komory architektov za architektúru CE ZA AR. Medzi nomináciami nechýbajú projekty, o ktorých sme ťa v minulosti informovali. Poďme sa teda na nich pozrieť.

Porota v jubilejnom 20. ročníku ceny hodnotila v prvom kole 81 prihlásených diel, z ktorých v užšom výbere počas cesty naprieč Slovenskom osobne navštívila 30 realizovaných objektov.

zdroj: Unsplash/Daniel McCullough

1. Roličky

Projekt Roličky je nominovaný v kategórii Bytové domy.

Rezidenčný projekt Roličky sa nachádza na Tupého ulici v lokalite bratislavskej Koliby, ktorá nájomníkom zabezpečí krásny výhľad na Malé Karpaty. Projekt pozostáva z jednotlivých viladomov, ktoré sú rozdelené na tri samostatné byty.

Každý z bytov sa rozprestiera na vlastnom podlaží, pričom ich vstup je originálne vyriešený – výťahom z garáže. Ide o 4-izbové byty s dostatkom súkromia. Výmera bytov je rôzna, pohybuje sa v rozmedzí od 134,97 metrov štvorcových do 167,92. Súčasťou niektorých bytov je terasa, pozemok alebo átrium. 

K bytu prislúcha aj pivničný priestor a súkromná podzemná garáž nachádzajúca sa pod každým viladomom. V jednej garáži sa nachádza 6 parkovacích miest, ktorých cena je zahrnutá v cene bytov.

zdroj: Stanka Kukuľová

zdroj: Tomáš Manina

2. Súkromná základná škola Guliver

Budova je nominovaná v kategóriách Občianske a priemyselné budovy a Fenomény architektúry.

Svoje brány otvorí už v septembri 2021 a stojí za ňou architektonický ateliér Richarda Murgaša. Architekti nadviazali na materskú školu Guliver, ktorá svojimi kvalitami získala v roku 2016 až 2 prestížne ocenenia:  Cenu Dušana Jurkoviča a CE.ZA.AR v kategórii Občianske a priemyselné stavby. 

Unikátny školský komplex sa nachádza na území bývalého priemyselného areálu a jeho súčasťou sú rozsiahle športoviská a spoločné priestranstvá. Dominantou budovy sú presklené fasády, ktoré dokážu zaujať nielen cez deň, ale aj v noci.

V hlavnej budove sa okrem tried nachádza aj telocvičňa. V areáli nechýba ani plavecký bazén.
zdroj: Tomáš Manina
zdroj: Tomáš Manina
zdroj: Tomáš Manina

3. 1903

Projekt bol nominovaný v kategórii Interiér.

Projekt s názvom 1903 sa nachádza v Trnave. Názov je odvodený od roku, z ktorého byt pochádza. Architekti tento prízemný byt navrhovali pre mladú rodinu. Dvojica si povedala, že nechá vyniknúť samotný priestor a bude pracovať iba s ním.

Cieľom autorov bolo vytvoriť skôr atmosféry, ako prísne preddefinované priestory. Preto sa dominantou priestoru stala diagonála zo zasklených konštrukčných profilov. Úlohou tohto výrazného prvku je vymedziť kúpeľňu, spálňu, obývačku a vnútornú záhradu. 

zdroj: Matej Hakár

„Závesy umožňujú vnímať a užívať si celú hĺbku priestoru, ale zároveň poskytujú dostatok intimity. Nábytok definuje to najnutnejšie a najpotrebnejšie,“ uvádzajú architekti. 

Vstup do bytu je vymyslený naozaj netradične – vstupuje sa doň zo súkromného nádvoria slúžiaceho obyvateľom domu. Hneď po vstupe do bytu si všimneš jedáleň s kuchyňou, ktorá vznikla na mieste bývalej komory. Na ľavej strane ťa budú čakať staré dvere, ktoré ťa vtiahnu do detskej izby. 

V časti bytu s obývacou izbou sa nám podarilo odkryť pôvodný drevený trámový strop, cez ktorý navyše prechádzajú oceľové výstuže,“ opisujú svoj projekt autori. 

zdroj: Matej Hakár

zdroj: Matej Hakár

zdroj: Matej Hakár

4. Administratívna budova Veterná

O tejto budove sme ťa informovali iba prednedávnom. Bola nominovaná v kategórii Občianske a priemyselné budovy.

Postavená je v blízkosti Piaristického kostola a gymnázia, ktoré pochádzajú z 18. storočia. Za projektom stojí ateliér GRUP architects. 

Ide o unikátnu výškovú presklenú budovu, ktorá bude ponúkať 3 parkovacie garážové miesta, ďalších 8 parkovacích miest je riešených na pozemku investora za novo navrhovaným objektom. Hoci ide o modernú budovu, farby boli prispôsobené okoliu. Farba fasády v béžovej prírodnej zemitej farby bola doplnená o hliníkové okná a rámy.

zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Na prízemí sa nachádza prevýšené lobby, do ktorého môžu okoloidúci nahliadnuť aj cez presklenú fasádu. Práve na tomto podlaží sa nachádza garáž, technický blok a hygienické priestory. Na druhom a treťom nadzemnom podlaží sa nachádzajú kancelárie.

Ide o mix open space priestorov a menších uzatvorených blokov. Na každom podlaží nájde návštevník zasadaciu miestnosť. Súčasťou budovy je aj terasa s rozlohou 75 metrov štvorcových.

zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá