Nový dokument Fake Famous ukazuje zvrátenosť Instagramu. Z nonamerov urobili celebrity

  • Nedávno sa na HBO objavil dokument, ktorý sa zameriava na svet influencerov
  • Fake Famous vďaka experimentu odhaľuje podvody a nereálnosť
  • Problémom dokumentu však je, že nahádzal všetkých influencerov do jedného vreca
fake famous hbo dokument influenceri
Fake Famous, HBO
  • Nedávno sa na HBO objavil dokument, ktorý sa zameriava na svet influencerov
  • Fake Famous vďaka experimentu odhaľuje podvody a nereálnosť
  • Problémom dokumentu však je, že nahádzal všetkých influencerov do jedného vreca

Doba sa mení a spolu s ňou aj ciele mladých ľudí. Lákadlo zarábať veľké sumy peňazí vďaka sociálnym médiám sa stalo jednou z najatraktívnejších kariérnych možností pre mladých ľudí.

Kým v minulosti sa deti túžili stať astronautom, lekárom a smetiarom, dnes je snom mladých ľudí stať sa youtuberom alebo hviezdou instagramového neba.

Ako Cnbc uvádza, influenceri na Instagrame, ktorí majú nad milión sledovateľov, môžu od značiek zarobiť okolo 250 000 dolárov (206 000 eur) za príspevok. Zaujímavé je, že niekto ako Kylie Jenner môže zarobiť okolo 1 milióna dolárov za jeden sponzorovaný príspevok na Instagrame.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Kylie 🤍 (@kyliejenner)

Na tieto fakty upriamuje pozornosť nový dokumentárny film od HBO s názvom Fake Famous. Za cieľ si kladie ukázať zákulisie ekonomiky influencerov.

Nick Bilton, režisér a scenárista, sa k tomuto dokumentu vyjadril: „Vezmite náhodných ľudí s malým počtom followerov a urobte z nich slávnych vplyvných ľudí.“ Presne tento proces tu uvidíš. Z troch neznámych ľudí sa stanú ľudia s veľkou platformou.

Bilton svoj experiment uskutočnil v Los Angeles a aj napriek tomu, že v ňom boli zapojení traja mladí ľudia, dvaja z nich počas dokumentu odstúpili.

Nie je follower ako follower

Dokument poukazuje na to, ako funguje nakupovanie falošných followerov. „Nemusíte ísť na dark web, stačí ísť na internet a môžete si kúpiť skoro všetko, čo chcete,“ hovorí Bilton vo Fake Famous.

Web Famoid sa zameriava na predaj falošných followerov na sociálnych sieťach. Ako Bilton tvrdí, online fanúšikovia sa dajú pomerne jednoducho kúpiť. Za 7 500 followerov zaplatil zhruba 119 dolárov (98 eur), prezrádza v dokumente.

Aj napriek tomu, že predstava veľkého dosahu na Instagrame je príjemná, nie je follower ako follower. Často sa totižto nejedná o reálnych ľudí, na sociálnej sieti tiež figurujú roboti.

Ako Bilton v dokumente vysvetľuje, roboti sú algoritmus, ktorý sa na internete vydáva za skutočnú osobu. „Títo roboti sú vytváraní hackermi a programátormi, ktorí s kódom prehľadávajú internet a kradnú nespočetné množstvo náhodných identít,“ uvádza.

Deje sa to ukradnutím fotografií, mien a životopisov ľudí. V konečnom dôsledku ti môže byť ukradnuté všetko, čo sa rozhodneš zverejniť. Tieto profily spoznáš podľa toho, že tam nie sú žiadne fotky, sledovatelia a majú nereálne meno.

Ako Cnbc uvádza, online sú milióny robotov a môžu byť použité na rôzne účely, od zahraničných krajín šíriacich dezinformácie, až po ľudí, ktorí vďaka nim vyzerajú populárnejšie, než v skutočnosti sú.

Predstierať rozprávkový životný štýl

Dokument si na základe castingu vybral tri osoby, ktoré mali malý dosah. V priebehu celého dokumentu si prejdeš procesom rastu malého profilu na veľký.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Cnbc, Time, Entrepreneur, Buzz Feed nEWS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá