Nový vietor do plachiet pre Trumpa. Ekonomika USA zaznamenala rekordný rast, naďalej má ale problém

  • Americká ekonomika tradičné patrí k témam, ktoré rozhodujú voľby
  • Pandémia koronavírusu priniesla americkej ekonomike strmý pád, teraz však rekordne rástla
  • Američania ešte nie sú z najhoršieho vonku, v USA sa zhoršuje epidemiologická situácia, veľa ľudí je nezamestnaných a neprijali sa ďalšie opatrenia
Trump Titulka
TASR/AP, Christoph Soeder
  • Americká ekonomika tradičné patrí k témam, ktoré rozhodujú voľby
  • Pandémia koronavírusu priniesla americkej ekonomike strmý pád, teraz však rekordne rástla
  • Američania ešte nie sú z najhoršieho vonku, v USA sa zhoršuje epidemiologická situácia, veľa ľudí je nezamestnaných a neprijali sa ďalšie opatrenia

Americká ekonomika tradičné patrí k témam, ktoré rozhodujú voľby. Ak sa ekonomike darí, kandidát ma veľkú šancu na znovuzvolenie, prípadne jeho strana má šancu na znovuzvolenie. Ak sa ekonomike nedarí, kandidát málokedy obstojí.

Donald Trump sa donedávna mohol pochváliť celkom stabilnou ekonomikou, zlom však prišiel vo februári tohto roka, keď sa prepadla do recesie. Pandémia koronavírusu priniesla americkej ekonomike strmý pád. Americká ekonomika sa od apríla do júna prepadla o 9,5 percenta, čo je historický pokles. Teraz naopak ekonomika USA zaznamenala v 3. kvartáli rekordnú expanziu, ktorá prekonala očakávania. Dôvodom je zotavovanie z bezprecedentného pádu spôsobeného pandémiou nového koronavírusu.

Trump už stihol reagovať príspevkom na Twitteri. „Budúci rok bude fantastický. Ale ospalý Joe a jeho ohlásené zvyšovanie daní by to zabili,“ napísal prezident.

Ekonómovia predpokladajú, že mierny rast bude pokračovať 

Hrubý domáci produkt (HDP) za tri mesiace od júla do konca septembra 2020 stúpol o 33,1 %, uviedlo americké ministerstvo obchodu vo svojom prvom odhade. Ekonómovia počítali s nárastom o 32 %. Rekordný rast prišiel po historickom prepade o 31,4 % v 2. štvrťroku. Dovtedajší najprudší pokles po druhej svetovej vojne zaznamenala ekonomika USA v roku 1950, keď sa HDP znížil o 16,7 %.

Expanziu v 3. kvartáli podporil nárast spotreby spoločne so solídnym zvýšením firemných a rezidenčných investícií a exportom. Naopak negatívny vplyv mal pokles vládnych výdavkov po vyčerpaní balíka stimulov.

Osobná spotreba v 3. kvartáli vyskočila o 40,7 %, keď hrubé súkromné domáce investície stúpli o 83 %. Ekonomická aktivita bola silná v realitnom sektore.

Osobný príjem v uplynulom štvrťroku výrazne klesol. Dôvodom bolo skončenie platieb z programu na zmiernenie následkov pandémie. Znížili sa tiež osobné úspory.

Ekonómovia očakávajú, že americká ekonomika, ktorá je najväčšou na svete, bude v posledných troch mesiacoch roka opäť napredovať, ale nie tak rýchlo ako v treťom štvrťroku. Predpokladá sa, že americká ekonomika pre tento rok nedosiahne na úrovne s posledného štvrtkou roku 2019.

zdroj: TASR/AP/Unsplash, Element5 Digital, Steve Apps

Demokrati a republikáni sa nedohodli na ďalších opatreniach 

Neistota spočíva v tom, že USA v súčasnosti zaznamenávajú prudký nárast nových prípadov koronavírusu – 70 000 a viac denne v posledných dňoch – ktoré by mohli obmedziť obchod, pretože niektorí štátni úradníci opätovne zavádzajú obmedzenia pre podniky, ktoré predtým zrušili.

Nie je jasné ani to, či a kedy bude schválená ďalšia vládna pomoc spojená s koronavírusom nad rámec väčšinou už minulých 3 biliónov dolárov schválených pred mesiacmi.

Ministerstvo práce vo štvrtok informovalo, že 751 000 nezamestnaných pracovníkov podalo minulý týždeň nové žiadosti o kompenzáciu v nezamestnanosti, čo je pokles o 40 000 oproti predchádzajúcemu týždňu a druhý týždeň po sebe sa toto číslo znížilo pod 800 000.

 Agentúra uviedla, že 7,7 milióna pracovníkov zostáva nezamestnaných, ale miera nezamestnanosti klesla na 5,3%, čo je ďalšie zlepšenie oproti maximu 14,7% v apríli.

zdroj: TASR/AP, Andrew Harnik
Zdroje: TASR, Washington Post, USA Today, NBC News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá