O tejto rastline hovoria šamani, lekári i psychológovia. Ide o nový, extrémne psychedelický prostriedok

  • Počul si už o rastline iboga?
  • Práve z nej pochádza táto psychedelická droga
  • Tu je dôvod, prečo je taká obľúbená
ibogain
rollandmeds.com | Pexels/cottonbro studio
  • Počul si už o rastline iboga?
  • Práve z nej pochádza táto psychedelická droga
  • Tu je dôvod, prečo je taká obľúbená

Názor na mikrodávkovanie (tzv. microdosing) psychedelických drog sa rôzni. Zatiaľ čo pre jednu skupinu spoločnosti je to stále niečo neprípustné, keďže užívanie akejkoľvek drogy je na Slovensku stále nelegálne, iní si bez toho už nedokážu predstaviť svoj život a pochvaľujú si, že tieto „mikrodávky“ im pomohli s produktivitou, so stresom, ale aj s rôznymi zdravotnými problémami. 

Aké sú deklarované účinky microdosingu?

Pozitívam tejto techniky venuje pozornosť napríklad aj Česká psychedelická spoločnosť. Tá hovorí o tom, že dávky sú pri microdosingu dostatočne nízke na to, aby sa nedostavil halucinogénny účinok, no zároveň dostatočne vysoké na to, aby sa ti zlepšilo sústredenie, zvýšila energia, podporila kreativita, aby sa zlepšil tvoj pracovný výkon, alebo aby sa ti zlepšila nálada. 

Už Tim Ferris vo svojom bestselleri 4-hodinový pracovný týždeň hovoril o tom, že drvivá väčšina milionárov, ktorých pozná, pravidelne užíva mikrodávky LSD, pretože im to pomáha zvýšiť pracovný výkon bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. 

Na tento účel sa pritom najčastejšie používajú napríklad LSD či „magické hubičky”, aktuálne sa však čoraz viac hovorí o rastline Tabernanthe iboga.

V „čistom” stave môže byť nebezpečná

V rastline Tabernanthe iboga sa nachádza alkaloid s halucinogénnymi účinkami, tzv. ibogaín. Preparáty z neho sú využívané k medicínskym a rituálnym účelom, popisované sú však aj jeho účinky pri – paradoxne – liečbe drogových závislostí. 

ibogain
zdroj: Wikimedia/Marco Schmidt

V raných 60. rokoch 20. storočia sa totiž náhodne došlo na to, že užívanie ibogaínu viedlo k prerušeniu užívania heroínu. Zaoberal sa tým Howard Lotsof v Holandsku, ktorému sa takýmto spôsobom podarilo viacerých narkomanov zbaviť drogovej závislosti. Po smrti jednej z jeho pacientiek (ktorá však heroín zrejme potajme užívala naďalej) sa jeho výskum vrátil späť len na experimentálnu úroveň. 

Pri liečbe drogových závislostí sa užíva v dávkach 10 až 20 mg/kg, pre dosiahnutie halucinácií sa však táto dávka prekračuje. Zatiaľ čo v nižších dávkach ibogaín nebezpečný nie je, pri vyšších dochádzalo k poruchám srdcového rytmu, čo viedlo k tomu, že „magický rituál” sa premenil na smrť. Prítomné sú tiež extrémne silné halucinácie, veľakrát sprevádzané až úzkosťou. 

drogy, vesmír, psychedeliká
zdroj: Unsplash/Pawel Czerwinski, Monica Garniga

Vedci sa preto rozhodli izolovať psychoplastogénne zložky ibogaínového alkaloidu a s prekvapením zistili, že je to možné s pomocou jedinej chemickej reakcie. A presne tak vznikol tzv. tabernanthalog. 

Táto zlúčenina má štruktúru podobnú psychedelickej droge ibogaín, avšak na rozdiel od nej nemá ani toxické, ani halucinogénne účinky. 

Testy na myšiach dospeli k prekvapujúcim zisteniam

Pri pokusoch na laboratórnych myšiach sa zistilo, že zlúčenina môže napraviť stresom vyvolané behaviorálne deficity vrátane úzkosti a kognitívnej nepružnosti, a tiež podporuje opätovný rast neuronálnych spojení a obnovuje nervové okruhy v mozgu, ktoré sú narušené stresom.

Autori štúdie uvádzajú, že sami nemohli uveriť tomu, že takéto dramatické účinky mala už jediná dávka. Ďalšia štúdia zas poukázala na antidepresívne účinky tejto zlúčeniny, čo by mohlo mať taktiež obrovský význam. 

Aj keď je pred výskumníkmi a vedcami ešte veľmi dlhá cesta, zatiaľ to vyzerá tak, že odborníkom riadené užívanie TBG by mohlo byť významným krokom k nájdeniu „protijedu” na tie najzávažnejšie duševné problémy. 

Samozrejme však ide stále o drogu, ktorej používanie je na Slovensku zakázané.

Zdroje: czeps.org, Wikipedia, news.ucsc.edu, Wikipedia, Nature, sciencedaily.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá