Objav, ktorý môže zachrániť milióny životov. Včelí jed dokáže zabíjať rakovinové bunky

  • Vedci z Austrálie skúmali vplyv včelieho jedu na rakovinové bunky
  • Podarilo sa im z jedu extrahovať melittín, ktorý dokáže do 60 minút zabiť 100 percent rakovinových buniek
  • Výskumníci dúfajú, že by objav mohol pomôcť pri agresívnych formách rakoviny pŕs, na ktoré neexistuje účinná klinická liečba
včela
TASR/AP/Martin Meissner
  • Vedci z Austrálie skúmali vplyv včelieho jedu na rakovinové bunky
  • Podarilo sa im z jedu extrahovať melittín, ktorý dokáže do 60 minút zabiť 100 percent rakovinových buniek
  • Výskumníci dúfajú, že by objav mohol pomôcť pri agresívnych formách rakoviny pŕs, na ktoré neexistuje účinná klinická liečba

Včelí jed môže byť prelomový objav v liečbe rakoviny pŕs. Austrálski vedci z Harry Perkins Institute of Medical Research a University of Western Australia uverejnili štúdiu zameranú na vplyv včelieho jedu na rakovinové bunky v odbornom časopise Nature Precision Oncology. Štúdia preukázala účinnosť včelieho jedu, ktorý dokáže zabiť bunky agresívnych foriem rakoviny prsníka bez toho, aby ohrozil zdravé bunky.

Vedci použili jed z včely medonosnej z austrálskeho mesta Perth, Írska a Anglicka. Podarilo sa im z jedu extrahovať melitín, ktorý je známy svojimi protizápalovými účinkami a použili ho na rakovinové bunky. Účinok, ktorý predtým nik neskúmal, môže byť prelomový.

„Melitín robí to, že vstupuje na povrch alebo na plazmatickú membránu a vytvára otvory alebo póry, čo iba vedie k odumretiu bunky,“ uviedla Dr. Duffy pre austrálske ABC NEWS.

zdroj: pixabay.com

Jed dokáže usmrtiť 100 percent rakovinových buniek v priebehu 60 minúť s minimálnym účinkom na normálne bunky. Vedci zamerali svoj výskum na agresívne, ťažko liečiteľné typy rakoviny.

„Zistili sme, že jed z včiel je pozoruhodne efektívny pri zabíjaní niektorých z týchto skutočne agresívnych buniek rakoviny prsníka v koncentráciách, ktoré nie sú také škodlivé pre normálne bunky,“ uviedla Duffy. Práve ona stojí za počiatkom výskumu, ktorý uskutočnila ako výskum v rámci svojho doktorandského štúdia.

Objav by mohol pomôcť pri liečbe foriem rakoviny, na ktoré neexistuje klinická liečba

Vedkyňa dúfa, že objav by mohol byť účinný v liečbe trojitého negatívneho karcinómu prsníka, ktorý nemá žiadne z receptorov, ktoré sa bežne v rakovine prsníka nachádzajú. Táto forma tvorí približne 10 až 15 percent zo všetkých foriem rakoviny pŕs a v súčasnosti na ňu neexistuje efektívna klinická terapia.

Okrem toho zistili, že do 20 minút mal melitín ďalší silný účinok. Rakovinovým bunkám bráni vo vysielaní signálov, ktoré sú nevyhnutné ich pre rasť a replikáciu.

Štúdia tiež skúmala účinok včelieho jedu v kombinácii s existujúcimi chemoterapeutickými liekmi.  Otvory v membránach rakovinových buniek, ktoré spôsoby melittín umožnili liekom vstúpiť do bunky a znížiť rast nádoru.

„Myslím si, že je neuveriteľne vzrušujúce, že vykonali toto zistenie, že molekula melittín môže skutočne pôsobiť na rakovinové bunky, a že môže fungovať v kombinácii s inými liekmi, ktoré pochádzajú tiež z prírodných produktov a v tejto kombinácii skutočne fungujú,“ uviedol šéf výskumu na a  University of Western Australia Peter Klinken.

Duffy sa vyjadrila, že výskum je v skutočnosti ešte len na začiatku, preto ho nechce označovať za prelomový, pokiaľ nebudú mať vedci viac dát.

V minulom roku bolo na Slovensku odhalených vyše 3 500 nových prípadov rakoviny pŕs a odhaduje sa ročná úmrtnosť okolo 900 žien, pričom mnohým úmrtiam by sa dalo zabrániť včasnou diagnostikov. Informáciu priniesol časopis Život.   

Zdroje: Nature Precision Oncology, ABC NEWS, Život

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá