Obrovská lož Ruska. Jadrová inšpekcia sa o „špinavej bombe“ na Ukrajine vyjadrila jednoznačne

  • Západné krajiny odmietli ruské tvrdenia ako nepodložené a zavádzajúce
  • Šojgu tvrdil, že Ukrajina tak chce konať, aby potom obvinila Rusko
Budova v meste Buča – kancelárska budova slúžila ako úkryt pred bombami, kým ju Rusi prevzali ako veliteľstvo. Výbuch atómovej bomby, ilustračné foto
Budova v meste Buča - kancelárska budova slúžila ako úkryt pred bombami, kým ju Rusi prevzali ako veliteľstvo. Výbuch atómovej bomby, ilustračné foto, TASR/Erika Kinetz Wikimedia/United States Department of Energy
  • Západné krajiny odmietli ruské tvrdenia ako nepodložené a zavádzajúce
  • Šojgu tvrdil, že Ukrajina tak chce konať, aby potom obvinila Rusko

Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) neboli zaznamenané žiadne náznaky neohlásených jadrových aktivít na Ukrajine v troch lokalitách, ktoré na Kyjevskú žiadosť agentúra navštívila v súvislosti s tvrdeniami Ruska o plánovanom odpálení takzvanej „špinavej bomby“, oznámil to vo štvrtok generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi. Správu prevzala TASR z agentúry AFP.

„Naše technické a vedecké vyhodnotenie výsledkov, ktoré máme nateraz k dispozícii, nepreukázalo žiadne známky nedeklarovaných jadrových aktivít a materiálov na týchto troch miestach,“ spresnil Grossi vo vyhlásení.

MAAE začala na Ukrajine koncom októbra nezávislé overovanie ruských tvrdení o tom, že Kyjev pripravuje použitie špinavej bomby na vlastnom území s cieľom obviniť Rusko. Západné krajiny odmietli ruské tvrdenia ako nepodložené a zavádzajúce.

Inšpekcie sa konali na základe písomnej žiadosti ukrajinskej vlády a verejne ich požadoval aj šéf Kremľa Vladimir Putin. Podľa západných vojenských expertov by použitie bomby s prímesou rádioaktívneho materiálu na ukrajinskom území nedávalo z pohľadu Kyjeva žiaden zmysel. 

O čo išlo v „špinavej bombe“ 

Ruský minister obrany Sergej Šojgu sa 23. októbra snažil spomaliť alebo úplne pozastaviť západnú vojenskú pomoc pre Ukrajinu a oslabiť tak NATO. Pokúšal sa to docieliť v telefonátoch s ministrami obrany niektorých krajín NATO, uviedol portál Institute for the study of War.

Šojgu volal so svojimi kolegami z Francúzska, Anglicka, Turecka a USA, ktorým tvrdil, že Ukrajina sa pripravuje na útok pod falošnou vlajkou s použitím špinavej bomby (výbušnina, s rádioaktívnym materiálom, ktorá nie je jadrovou zbraňou, pozn. red.).

Šojgu hovoril o Ukrajine s rezortnými kolegami z viacerých krajín NATO, uvádza ruské ministerstvo zahraničných vecí. V telefonátoch s rezortnými partnermi vyjadril „znepokojenie nad možnými provokáciami Ukrajiny s použitím ,špinavej bomby’“.

Tvrdil, že Ukrajina tak chce vykonať, aby obvinila Rusko z použitia týchto zbraní. Dokonca aj ruské médiá toto falošné obvinenie potvrdili.

Ukrajinské delostrelectvo: Nebojuje len Zuzana. Zapojené sú viaceré kusy vyrobené v SR (časť 2)

Zástupcovia Spojených štátov, Anglicka a Ukrajiny popreli a odsúdili Šojguove falošné obvinenia. Britské ministerstvo obrany vydalo vyhlásenie, kde Ben Wallace, šéf rezortu, odmieta tvrdenia, že krajiny západu sa snažia pomôcť Ukrajine konflikt ešte viac vystupňovať.

 

„Odmietame správy o priehľadne falošných tvrdeniach ministra Šojgua, že Ukrajina sa pripravuje použiť špinavú bombu na svojom vlastnom území,“ uviedla hovorkyňa Rady pre národnú bezpečnosť USA. „Svet by odhalil pokus využiť toto tvrdenie ako zámienku na eskaláciu.“

Takzvaná špinavá bomba je zbraňou zameranou na kontamináciu veľkej oblasti rádioaktívnym materiálom. Pri jej použití nedochádza k jadrovému výbuchu, dopĺňa AFP.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj taktiež odmietol tvrdenia ruského ministra obrany Sergeja Šojgua, že Kyjev pripravuje použitie takzvanej špinavej bomby. Za „priehľadne falošné“ ich medzitým označil Washington. TASR informácie prevzala od agentúry AFP.

Zdroje: TASR, Institute for the study of War

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá