Orgie, pedofília i syfilis. Najväčšie pápežské škandály, ktoré sú dodnes stigmou Vatikánu

  • O škandáloch vo Vatikáne sa toho hovorí veľa
  • Tie sa ale zďaleka netýkajú len prítomnosti
  • Ohavnosti sa vo Vatikáne diali už od nepamäti
pápež vatikán škandál
bigpulpit.com/thebunget.wordpress.com
  • O škandáloch vo Vatikáne sa toho hovorí veľa
  • Tie sa ale zďaleka netýkajú len prítomnosti
  • Ohavnosti sa vo Vatikáne diali už od nepamäti

V spoločnosti sa dodnes vedú debaty o tom, aký bol skutočný dôvod vtedy tak veľmi šokujúcej rezignácie Benedikta XVI. K jeho rezignácii prišlo v roku 2013 a debatovalo sa aj o tom, či jej dôvodom nebolo to, že za oponou svätého Vatikánu toho uvidel až príliš veľa. 

Dnes sa už bez servítky hovorí o mnohých sexuálnych škandáloch v cirkvi, ktoré bezpochyby neprispievajú k zvyšovaniu jej dôveryhodnosti. A aj keď sa tomu ťažko verí, to, čo sa deje dnes (resp. o čom vieme), je stále len slabým odvarom toho, čo sa priamo vo Vatikáne dialo v minulosti. 

Toto sú tie najohavnejšie sexuálne škandály, ktorých sa v minulosti dopustili priamo pápeži. 

Incest a dieťa s vlastnou sestrou 

Sixtus IV., vlastným menom Francesco della Rovere, bol františkánskym mníchom, talianskym duchovným a 212. rímskym pápežom v poradí. Zvolený bol v roku 1471 a práve on bol pápežom, ktorý objednal výstavbu Sixtínskej kaplnky. 

Napriek tomu, že vo svojom profesionálnom živote sa pokladal za človeka prísneho a s vysokými nárokmi, podstatne nižšie ich mal, evidentne, na seba. 

Išlo totiž o pápeža, ktorý, ako uvádza aj portál Business Insider, mal až 6 detí, pričom jedno z nich so svojou vlastnou sestrou. Jeho vysoký sexuálny apetít mu však nezabránil v tom, aby ho speňažil u iných. 

Známe je o ňom totiž aj to, že vytvoril napr. „cirkevnú daň” pre prostitútky a takisto účtoval špeciálne poplatky kňazom v prípade, ak zistil, že majú milenku. 

Július III.
zdroj: Wikimedia.org/Didier Descouens

Z pápežského paláca nevestinec

Ďalším menom na tomto nelichotivom zozname je Ján XII., vlastným menom Oktavián. Išlo o v poradí 131. rímskeho pápeža, ktorý bol hlavou cirkvi medzi rokmi 955 až 964. Zaujímavým faktom je, že do funkcie Svätého Otca sa dostal vo svojich 18 rokoch a presne tak jeho vládnutie aj vyzeralo. 

O tomto pápežovi píše aj portál History Collection, ktorý uvádza aj to, že do úvahy prichádza tiež možnosť, že škandály Jána XII. mohla mať na svedomí aj jeho slabá mentálna výbava, pretože bol dieťaťom splodeným z incestu. Mocný Alberic II. ho totiž splodil so svojou nevlastnou sestrou. 

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Business Insider, History Collection, The Smart Set, History Of Yesterday, History Collection

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá