Politológ na rovinu: „Odvysielať Fica v RTVS je ako odvysielať Kotlebu.“

  • Prejav Roberta Fica na sneme Smeru spustil lavínu nečakaných udalostí
  • Kauzu okolo Ficovho „live“ prejavu okomentoval známy politológ
Robert Fico a Marian Kotleba a nápis RTVS
Startitup/Juraj Pajdlhauser, TASR/Michal Svítok, František Iván
  • Prejav Roberta Fica na sneme Smeru spustil lavínu nečakaných udalostí
  • Kauzu okolo Ficovho „live“ prejavu okomentoval známy politológ

Začalo to prejavom Roberta Fica na sneme Smeru počas 17. novembra. Ten sa rozhodla naživo odvysielať verejnoprávna RTVS a následne tak udalosti nabrali rýchly spád. Rádiotelevízia si totiž prešla doslova personálnym zemetrasením a kľúčové mená zo spravodajstva museli opustiť vysoké pozície.

K téme sme oslovili politológa Radoslava Štefančíka, ktorý si už klasicky nebral pred ústa servítky a Roberta Fica prirovnal k lídrovi extrémistickej ĽSNS Marianovi Kotlebovi.

Robert Fico
zdroj: Startitup/Juraj Pajdlhauser

Fico rovná sa Kotleba či Uhrík?

Zvláštnosťou bolo, že si vedenie Smeru na uskutočnenie svojej straníckej porady vybralo práve pamätný deň pamiatky Nežnej revolúcie. Už v predošlom článku expert vysvetlil, prečo je zvolenie podobného dátumu v kontexte histórie niektorých členov Smeru viac než kuriózne. Samotný Fico počas snemu vyrukoval s približne hodinovým monológom, v ktorom si vzal už klasicky na mušku prezidentku Zuzanu Čaputovú, premiéra Eduarda Hegera a ďalšie politické špičky.

Neobišiel ani také horúce témy ako vojna v polícii, LGBTI+ tematika, referendum týkajúce sa možnej stopky súčasnej vláde, ale vyslovil aj ambíciu skórovať v nasledujúcich voľbách. Celý prejav sa tak rozhodla odvysielať naživo RTVS v rámci svojho spravodajského kanálu :24. Práve toto rozhodnutie následne personálne otriaslo kľúčovými poschodiami sekcie spravodajstva v rádiotelevízii.

„Keďže nemala RTVS v štúdiu nejakého odborníka, ktorý by to celé komentoval, myslím si, že určite by v priamom prenose nemala dávať taký široký priestor niekomu, najmä, ak ide o politickú stranu z kraja ideového spektra. Smer totiž už nie je voči demokracii komfortnou stranou, ale ide o stranu, ktorá sa posunula výrazne na kraj straníckeho spektra,“ myslí si politológ Štefančík.

Radoslav Štefančík v podchode
zdroj: Startitup/Dominik Bízik; Na snímke Radoslav Štefančík.

S prirovnaním tak nešiel ďaleko a vypomohol si dobre známym politickým subjektom z extrémistického krídla národnej rady. „V tomto prípade, ako keby zasadala ĽSNS alebo Republika a RTVS by vysielala hodinový prejav Mariana Kotlebu alebo Milana Uhríka. Robert Fico je momentálne na komunikačnej úrovni podobne ako títo dvaja páni a RTVS sa tomuto mohla vyvarovať, tým, že ten priamy prenos by skrátka neodvysielala,“ podotkol expert.

Smeráci zasadali na sneme 17. novembra

Štefančík: Niečo podobné nebýva zvykom

Deň po odvysielanom prejave sa začalo v kuloároch intenzívne hovoriť o tom, že vtedajšia šéfka sekcie spravodajstva publicistiky Mária Hlucháňová ponúkla svoju funkciu. Ako prvý o tom informoval portál Omediach.sk.

Následne RTVS poslala oficiálne vyjadrenie, v ktorom rádiotelevízia informovala, že po rozhodnutí generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja na kľúčových miestach končia dôležití ľudia z vedenia spravodajstva. Okrem Hlucháňovej tak skončil napríklad intendant :24 Alfonz Šuran, aj šéfdramaturg RTVS :24 Peter Nittnaus a vedúca odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistky Andrea Fajnorová.

„Nebývalo zvykom, že by niekto v štátnej inštitúcii vyvodil zodpovednosť voči svojim spolupracovníkom takýmto spôsobom. Vzhľadom na to, že to bol dosť závažný prešľap, pán Machaj sa rozhodol tak, ako sa rozhodol, možno príliš radikálne, ale pravdepodobne bolo prečo,“ podčiarkol Štefančík.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá