Poškodenie mozgu testovaním alebo očipovanie. Testovanie ešte ani nezačalo a už sa sociálnymi sieťami šíria hoaxy

  • Celoplošné testovanie ešte ani nezačalo a už stihlo spustiť vlnu hoaxov na sociálnych sieťach
  • Konšpirátori generujú falošné správy alebo naschvál zavádzajú a skresľujú informácie
  • Vybrali sme najbizarnejšie z nich, ktorým určite netreba veriť
Hoax mozog
Unsplash/Polícia SR, Robina Weermeijer
  • Celoplošné testovanie ešte ani nezačalo a už stihlo spustiť vlnu hoaxov na sociálnych sieťach
  • Konšpirátori generujú falošné správy alebo naschvál zavádzajú a skresľujú informácie
  • Vybrali sme najbizarnejšie z nich, ktorým určite netreba veriť

Celoplošné testovanie ešte ani nezačalo a už stihlo spustiť vlnu hoaxov na sociálnych sieťach. „Fantázia tvorcov a šíriteľov dezinformácií nepozná hranice. Počas druhej vlny pandémie ich počet rapídne vzrástol oproti jarnej prvej vlne, keď zostali zaskočení aj samotní konšpirátori,“ píše sa Facebookovej stránke Polície SR Hoaxy a podvody. Konšpirátori generujú falošné správy, alebo naschvál zavádzajú a skresľujú informácie. Vybrali sme najbizarnejšie z nich, ktorým určite netreba veriť.

Testovanie žene poškodilo mozog

Sociálnymi sieťami sa začal šíriť článok portálu Sk news s nadpisom „ŽENE POŠKODILI MOZOG PO NOSNOM TESTE NA COVID-19!?“ Samotný portál na svojej Facebookovej stránke tvrdí, že „sme spravodajský portál, ktorý chce prezentovať iba pravdu a skutočné fakty!“.

Médium v článku uviedlo, že žene poškodili pri nosovom teste mozgovú membránu. Pričom uvádza aj fakt, že žena v minulosti prekonala poškodenie nosnej dutiny a „pri aplikácii nosnej tyčinky pri odbere testu na Covid -19 zrejme došlo k neodbornému odobratiu vzorky. Je zrejmé, že zdravotní pracovníci nemali kompletnú diagnózu u danej ženy a nebrali do úvahy možné riziká,“  píše autor pod prezývkou Nesnes123.

zdroj: Reprofoto/Sk news

Na dôveryhodnosti celému článku dodáva fakt, že sa odvoláva na článok publikovaný v časopise Americkej lekárskej asociácie JAMA. Článok v JAME naozaj uvádza príklad ženy, u ktorej po testovaní na koronavírus zistili komplikácie a únik mozgovomiechového moku. Správa ale uvádza, že žene v minulosti odstránili nosové polypy. Naviac sa zistilo, podľa záberov CT ešte z roku 2017, že žena trpela aj deformáciou lebky encefalokélou, o ktorej ani sama nevedela.

 „Domnievame sa preto, že samotný výter nemal za následok porušenie kostnej základne lebky, ale skôr test spôsobil traumu už existujúcej encefalokély pacienta,“ uvádza JAMA. Žena podstúpila operáciu pri, ktorej jej problém chirurgicky odstránili.

Hoaxy o poškodení mozgu sa objavovali už v minulosti 

Sk news nielen že zavádzal svojím nadpisom, keď tvrdil, že žene poškodili mozog, ale aj sa pokúsil zvaliť vinu na zdravotníkov. „Ako najdôležitejšie štúdia označila – Potrebu správneho vyškolenia pracovníkov, ktorý vykonávajú COVID test,“ uviedol portál. JAMA síce uviedla, že pri čoraz vyššom počte testov je potrebné bezpečne preškoľovať zdravotníkov, ale rozhodne to nebol jej hlavný záver. Slovenský portál sa tak snažil naznačiť, že Slovensko  nie je pripravené na testovanie a dokonca môže byť nebezpečné, čím sa odvolával zavádzajúco práve na prípad z JAMY.

zdroj: Reprofoto/Sk news

Dezinformácie o poškodení mozgu sa nešíria po prvýkrát. V minulosti konšpirátori tvrdili, že testovanie na koronavírus je skrytá metóda na vytvorenie vstupu do mozgu pre infekcie, alebo dokonca nanočip.

„Sliznica nosa je veľmi citlivá, preto je vyšetrenie nepríjemné, nie je ale nebezpečné a nezanecháva žiadne následky. Nie je pravda že by palička mohla pri výtere poškodiť mozog alebo hypofýzu, pretože tie sa nachádzajú až za zadnou stenou nosohltana a sú chránené hrubou kosťou.  Nie je ani pravda že by vyšetrenie poškodzovalo takzavnú hematoencefalickú bariéru. To je bariéra medzi krvnými cievami a mozgovým tkanivom a v nosohltane sa vôbec nenachádza. Nachádza sa v mozgu vo vnútri lebky, kam sa odberové paličky vôbec nedostanú,“ citovala na sociálnej sieti Polícia SR infektológa z Kramárov MUDr. Petera Sabaku.

SMSka na plošné testovanie

Na sociálnych sieťach sa začal šíriť príspevok so screenshot SMS, ktorý tvrdí, že celoplošné testovanie sa už dnes dá objednať prostredníctvom SMS.

„Získali sme informáciu od Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, že niektorí občania šíria túto SMSku ako správu, prostredníctvom ktorej sa dá objednať na plošné testovanie. Nie je to pravda. Je možné, že ide o objednanie k lekárovi špecialistovi, avšak konkrétna SMSka nie je v žiadnom prípade objednaním na plošné testovanie – v takomto zmysle sa to šíri medzi občanmi,“ uvádza Polícia SR.

Nanočipy vo vakcíne aj pri testovaní

Spočiatku sa začali šíriť konšpirácie, ktoré označili celú pandémiu za podvod vytvorený rôznymi pomyselnými nepriateľmi zo širokého spektra od židojašterov po Georga Sorosa až po Billa Gatesa, ktorí chcú pomocou vakcíny očipovať ľudí s nanočipmi, tie potom majú zabezpečiť ovládanie ich mysle. Teóriu šíril poslanec NR SR Marian Kotleba, ktorý sa odvolával na Bibliu, v ktorej údajne má byť zmienka o čipovaní. Rovnaký názor zastáva aj raper a kandidát na prezidenta USA Kanye West.

Najnovšie konšpirátori tvrdia, že na začipovanie obyvateľstva bude slúžiť aj plánované celoplošné testovanie.

Polícia v stredu upozornila na status, ktorý spájal celoplošné testovanie so sieťou 5G. Podľa statusu má byť Slovensko testovacou krajinou toho, ako nové nanočipy na ľuďoch fungujú. Po aktivácii 5G siete údajne pre nedostatky technológie zomrú tisíce ľudí, ktorých plánujú politici v súlade s Novým svetovým poriadkom (konšpiračná teória) nahradiť moslimským obyvateľstvom.

Polícia status postúpila kriminálnej polícii.

Sociálnymi sieťami sa naďalej šíria aj konšpirácie o počte nakazených a úmrtí

V minulosti sme písali, že ľudom prichádzajú SMS-ky o tom, že sú pozitívni aj bez toho aby sa testovania zúčastnili. Ministerstvo zdravotníctva SR pripustili, že sa podobné prípady vyskytli ale išlo o omyl a nie o úmysel ako tvrdia konšpirátori. Ľudia pri zadávaní telefónneho čísla urobili chyby a zadali tak telefóne číslo niekoho iného, komu tieto SMS prišli. Polícia vtedy informovala aj o falošných statusoch, keď si ľudia podobné príbehy vymysleli bez toho aby sa naozaj stali.

Správy o pozítívnych testoch na koronu prichádzajú aj ľuďom, ktorí na nich nikdy neboli

Na sociálnych sieťach sa aj naďalej šíria podobné informácie. Niektoré dokonca uvádzajú, že ľudom, ktorí sa nechajú zapísať ako pozitívni štát dáva finančnú odmenu. Rovnaké správy sa šíria aj o dôvode smrti. Príspevky na sociálnych sieťach tvrdia, že ak ľudia nechajú ako príčinu smrti zapísať COVID-19 dostanú finančnú odmenu.

Slovensko pritom posiela každého zosnulého, u ktorého sa vyskytne ochorenie koronavírusu na súdnu pitvu, ktorá určí, či zomrel skutočne na koronavírus alebo na komplikácie spojené s ním. Na nepravdivosť týchto tvrdení upozorňuje aj Polícia SR. „Nateraz môžeme uviesť, že tieto informácie sa nezakladajú na pravde a ten, kto ich šíri a verejne zdieľa v statusoch, sa môže dopustiť trestného činu, ktorý môže byť posúdený ako prečin šírenie poplašnej správy za krízovej situácie.

Zákon stanovuje pre tento trestný čin trest odňatia slobody na 6 mesiacov až 3 roky. Osobám zároveň hrozí, že budú mať na základe výzvy dotknutých osôb, zrušené súkromné konta na sociálnej sieti. Nahlásené statusy a osoby, ktoré zdieľajú nepravdivé informácie, polície sleduje a vyhodnocuje,“ uviedla Polícia SR.

Zdroje: Sk news, JAMA Network

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá