Potravinové šeky najskôr nebudú realitou. Štát neplánuje ani znižovať DPH či stropovať potraviny

  • Štát netuší, ako ľuďom pomôcť s drahými potravinami
  • Ceny potravín už zastropované nebudú
Človek nakupujúci v potravinách stojí pred regálom a počítanie drobných
Ilustračné foto, TASR/Jonhap, Unsplash/Towfiqu barbhuiya
  • Štát netuší, ako ľuďom pomôcť s drahými potravinami
  • Ceny potravín už zastropované nebudú

Vysoké ceny potravín sa stali krutou realitou, ktorá ovplyvňuje mnohé rodinné rozpočty. Napriek tomu, že potravinový priemysel je dynamický a podlieha mnohým faktorom, niektoré trendy viedli k významnému zvýšeniu cien počas posledných rokov. 

Pomôcť mali potravinové šeky pre chudobnejších ľudí, z ktorých ale zrejme nič nebude. Ministerstvo práce uviedlo, že si pre sociálne slabšie skupiny prichystalo iné opatrenia.

Ako informuje portál Správy RTVS, ani po niekoľkých rokovaniach odborníkov nemá štát riešenie, ako pomôcť ľuďom s drahými potravinami. 

Sociálne slabším pomohol rezort práce už dosť

Nový minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš chcel riešiť vysoké cenovky v obchodoch ako svoju prioritu. Ani po týždňoch rokovaní s potravinármi, obchodníkmi a finančníkmi však neprišlo riešenie.

„Zhodli sme sa, že pokiaľ by mala byť nejaká finančná podpora, tak naozaj pre tú najviac odkázanú skupinu,“ uviedol Bíreš.

„Naše ministerstvo nerobí cenovú politiku a hlavne cenotvorbu potravín. My sme mali záujem, že sme to koordinovali,“ doplnil minister.

Rezort práce mal pripraviť konkrétny návrh, no podľa jeho slov sociálne slabším ľuďom pomáha už dosť. Nezabudol pripomenúť napríklad tri kolá 100-eurových jednorazových dávok či potravinové balíky.

„Od konca mája 2023 realizujeme už druhé kolo distribúcie potravinových a hygienických balíčkov, ktoré smerujú k rodinám s nezaopatrenými deťmi, ktoré sú poberateľmi dávky v hmotnej núdzi. Ide o pomoc v celkovej výške 7,8 miliónov eur,“ zdôraznila hovorkyňa ministerstva práce Kristína Korenková.

Cena masla sa každú chvíľku mení, je tomu tak aj dnes
zdroj: TASR/Michal Svítok

Žiadne zastropovanie ani zníženie DPH

„Požiadali sme rezort práce, aby tieto údaje poskytol a na základe toho vláda rozhodla, či takzvané podpory, ktoré prebiehajú, sú dostatočné, alebo ich treba navýšiť,“ povedal Bíreš.

Vláda by mohla údaje posúdiť do dvoch týždňov. Minister Bíreš ale potvrdil, že ceny potravín sa stropovať už nebudú, rovnako im ani neznížia DPH.

„Na tomto stretnutí sa všetci účastníci zhodli na tom, že prijatie radikálnych regulačných opatrení nie je pre nás cestou. Maďarsko, ktoré prijalo reguláciu marží, malo infláciu až 39 percent. To znamená, že iné ceny vyletia hore a v konečnom dôsledku spotrebiteľ nemá riešenie,“ uviedol prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay.

Cena nie je pre Slovákom jediným dôležitým kritériom

Spotrebitelia na Slovensku sa výrazne zaujímajú o to, v akom obalovom materiáli sú potraviny, ktoré nakupujú, zabalené. A aj keď hlavným kritériom pri kúpe potravín pre nich zostáva cena, druh obalu považujú za dôležitejší než napríklad krajinu pôvodu alebo to, či je potravina v bio kvalite. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos realizovaného pre spoločnosť Nestlé v máji 2023 na vzorke 525 respondentov.

V prieskume viac ako tri štvrtiny opýtaných (76,8 %) uviedli, že sa zaujímajú o to, v akom obalovom materiáli sú zabalené potraviny, ktoré si kupujú. Najčastejšie uprednostňujú potraviny zabalené v papierovom obale (40,4 %).

Aj keď prieskum ukázal, že pre väčšinu ľudí je pri nákupe potravín najzásadnejšia cena, zohľadňujú aj zloženie výrobku, výrobcu či druh obalového materiálu. Až následne je pre nich pri nákupe rozhodujúca krajina pôvodu a prípadná certifikácia výrobku (udržateľnosť pestovania, bio a podobne).

Prieskum tiež ukázal, že nielen problematika obalov, ale aj ich triedenia je pre ľudí na Slovensku dôležitá. Až 94,7 % respondentov uviedlo, že triedi plast, 91,2 % papier a 90,1 % sklo. V menšej miere aj bioodpad (61,1 %), nápojové kartóny alebo hliníkové obaly. Súčasne respondenti uviedli, že vo vysokej miere tak robia vždy či väčšinou.

Zdroje: Správy RTVS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá