Používaš Chrome? 23 nástroj, ktoré možno nepoznáš

  • Chrome je najpoužívanejší prehliadač u nás aj v celom svete nielen pre svoj jednoduchý dizajn, ale aj funkčnosť. A práve funkčnosť je vďaka čistému dizajnu často skrytá. Pozri si návod na tipy ako z Chrome vyťažiť viac.
collagechr
  • Chrome je najpoužívanejší prehliadač u nás aj v celom svete nielen pre svoj jednoduchý dizajn, ale aj funkčnosť. A práve funkčnosť je vďaka čistému dizajnu často skrytá. Pozri si návod na tipy ako z Chrome vyťažiť viac.

1. Presúvanie viacerých záložiek súčasne

presuvanie

Kto nepoužíva okno preplnené záložkami, nech prvý hodí kameňom. Väčšina vie o tom, že sa pri ich upratovaní dajú záložky presúvať vrámci jedného okna alebo medzi oknami, ale možno ste nevedeli, že takto môžete presunúť viacero záložiek naraz. Stlačte CTRL a kliknutím označíte jednotlivé záložky, ktoré môžete naraz presunúť, napríklad ako nové okno.

2. Ľahšie hľadanie slov a fráz

vyhladavanie

Keď objavíš neznáme slovo alebo chceš zistiť o predmete viac, jednoducho ho môžeš vyhľadať označením a presunutím do adresného riadku. Google ho rovno vyhľadá. A namiesto drag & drop, stačí na vyznačené slovo kliknúť pravým a vybrať “Pomocou služby Google vyhľadať ..”.

3. Otvorenie omylom zavretých záložiek

Omylom si zavrel okno so všetkými záložkami? Každému sa stane. Ale Chrome ti odpustí a uľahčí návrat k všetkým záložkám. Stačí otvoriť Chrome a stlačiť CTRL + SHIFT + T a otvoria sa všetky naposledy zavreté záložky. A môžeš to stláčať opakovane a budú sa ti otvárať všetky predošle zavreté stránky podľa histórie.

4. Preskakovanie medzi záložkami klávesou

Pri práci s viacerými záložkami si sa zrejme potreboval rýchlo prepnúť na konkrétnu záložku. Hodí sa ti to pri prepisovaní údajov alebo pri používaní slovníka na inej záložke. Stačí stlačiť CTRL + číslo 1-9 a otvorí sa záložka podľa poradia. CTRL + Tab ťa posunie doprava, ak by si sa potreboval dostať na desiatu záložku.

5. Automatické otvorenie stránok po spustení

startup

Ak pri používaní Chrome navštevuješ vždy pri prihlásení tie isté stránky (správy, e-mail a Facebook), môžeš si nastaviť, aby ich Chrome vždy otvoril pri spustení. Stačí v nastavení, v časti “Pri spustení” vybrať “Otvoriť konkrétnu stránku” (alebo jednoducho do adresného riadka napísať chrome://settings/startup). Môžeš si vybrať posledné stránky z histórie alebo jedným tlačítkom vybrať všetky záložky, ktoré máš aktuálne otvorené.

6. Otvorenie vyhľadávania do novej záložky

Vyhľadávanie z adresného riadku je jednoduché a rýchle. Ak však nechceš opustiť aktuálnu stránku a chceš vyhľadávanie otvoriť do novej záložky, stačí napísať vyhľadávaný výraz a stlačiť ALT + Enter, výsledky sa zobrazia v novom okne.

7. Prístup do prehliadača pre deti, pod vašou kontrolou

 

rodicia

S Chrome môžeš deťom vytvoriť druhý profil, ktorý dokážeš kontrolovať a ovládať. Najskôr vytvor druhý profil, cez Nastavenia > Osoby > Pridať osobu, a zaškrtnite “Skontrolovať a zobraziť stránky, ktoré táto osoba navštívila vrámci účtu …”. Rovno môžeš na ďalšej stránke nastaviť, ktoré stránky môže dieťa prezerať, ktoré si prezeralo alebo nastaviť “Bezpečné vyhľadávanie” vrámci vyhľadávanie cez Google.

8. Skryté stránky v Chrome

system

Keď sa budeš nudiť na internete, môžeš prelistovať stránky priamo v prehliadači. Chrome obsahuje niekoľko desiatok interných stránok, začínajúcich “chrome://”. K niektorým sa naklikáš aj cez Nastavenia, ale niektoré sú určené pre developerov a dostupné len zadaním adresy.

Skúste napríklad:

chrome://system – informácie o systéme, vrátane použitej pamäte

chrome://thumbnails/ – vaše najnavštevovanejšie stránky s náhľadovými obrázkami

chrome://view-http-cache – zoznam stránok uložených v pamäti prehliadača

A tu si zobrazíte celý zoznam týchto adries:
chrome://chrome-urls

9. Náhľad akéhokoľvek multimediálneho súboru

Natrafil si pri upratovaní počítača na obrázkový súbor a chceš si ho rýchlo pozrieť bez otvárania grafických programov? Pretiahni súbor do Chrome okna a zobrazí sa ti zväčšený.

10. Pridanie udalosti do Google kalendára cez adresný riadok

calendar

Ak potrebuješ rýchlo zapísať udalosť priamo z Chrome, tu je návod. Skopíruj tento text:

http://www.google.com/calendar/event?ctext=+%s+&action=TEMPLATE&pprop=HowCreated%3AQUICKADD

Prejdi do Nastavení a časti Vyhľadávanie klikni na Spravovať vyhľadávače (alebo rovno sem: chrome://settings/searchEngines), na konci zoznamu do políčka “Pridať nový vyhľadávač” vpíš “Google Calendar”, do “Kľúčové slovo” vpíš “cal” (alebo akúkoľvek skratku, ktorú budeš používať a do URL vpíš vyššie skopírovanú adresu a klikni na Hotovo.

Teraz môžeš pridať novú udalosť cez adresný riadok, vpíš napríklad “cal 15.12. 09:00 stretnutie” a stlačte Enter (nedaj sa zmýliť, Chrome ti ponúkne “vyhľadávanie Google Calendar”, to je v poriadku) a budeš presmerovaný do Google Kalendára, s predvyplneným dátumom a názvom udalosti.

11. Rýchly zoom a hlavne návrat do pôvodnej hodnoty

Na to, že priblížiť stránku (zväčšiť a zmenšiť) sa dá podržaním CTRL a skrolovaním (alebo CTRL a plus alebo mínus) si možno prišiel aj omylom. Vrátiť sa späť môžeš kliknutím na Lupu v pravej časti adresného riadku (alebo kliknutím na Obnoviť) a ešte jednoduchšie stlačením CTRL + 0.

12. Posúvanie stránky klávesnicou

Na otvorenej stránka sa posuniete nižšie rýchlo medzerníkom. Ak chceš naopak hore, tak SHIFT + medzerník.

13. Okamžité vymazanie histórie

vymazathistoriu

Rýchlo vymazať celú históriu navštívených stránok, stiahnutých súborov, uložených obrázkov, hesiel a cookies, môžeš cez okno Nastavení. Rýchlo sa ku nemu dostaneš stlačením CTRL + SHIFT + DELETE.

14. Dinosauria hra

dinosaurus2Vedeli ste, že je v Chrome zabudovaná dinosauria hra? Keď si bez internetu a zobrazí sa ti “Žiadne internetové pripojenie”, stlačte medzerník a zahrajte sa s dinosaurom skáčucim cez prekážky.

15. Skratky rovno na ploche

Jednoduchý odkaz na svoju obľúbenú stránku si môžeš vložiť priamo na plochu. Podobne ako medzi obľúbené záložky, stačí pretiahnuť odkaz zo stránky na plochu. Druhá možnosť je vybrať vpravo hore voľby (tri bodky), Ďalšie nástroje a Pridať na plochu.

16. Salto stránky na mobile

Tak toto nikdy potrebovať nebudete. Ale na skrátenie dlhej chvíle je tento easter egg dobrý. Otvorte Chrome na mobile s Android (funguje iba na Androide), prepni sa na zobrazenie záložiek a 5-krát posuň záložku hore. Na piatykrát urobia záložky salto.

17. Správca procesov

spravca1

Ak chcete zistiť, koľko ti konkrétna stránka uberá pamäte alebo spomaľuje počítač? Rovnako ako má Windows správcu procesov, rovnaký má aj Chrome. Stačí stlačiť SHIFT + ESC.

18. Rýchli preklad

Podobne ako môžeš označením textu rýchlo hľadať, môžeš text aj prekladať. Treba si nainštalovať rozšírenie Prekladač Google, ktorý to umožní na jedno kliknutie.

19. Znudený? Ale úplne znudený?

Chrome na mobile vpravo hore počíta otvorené záložky. Keď ich otvoríš 100 záložiek, prestane sa mu chcieť ich rátať a vysmeje sa vám na to. Skús. :)

20. Zdieľanie záložky a prenos do televízora alebo iného PC

Niekedy potrebuješ ukázať stránku buď rodine pred TV, alebo komukoľvek cez internet. Vpravo hore vyberieš menu a Prenášať. Následne môžeš stránku zobraziť na televízore (cez Chromecast) alebo komukoľvek cez komunikačný nástroj Google Hangouts.

21. Tlač cez internet alebo z iného PC

printers

Cez Chrome môžeš tlačiť z domu na pracovný PC alebo vrámci bytu z iného počítača. Chrome má funkciu Google Cloud Printing, do ktorej pripojíš Cloud Ready tlačiareň či akúkoľvek inú, ku ktorej máš prístup zo svojho počítača. Následne pri tlači z iných miest máš na výber všetky dostupné tlačiarne. Aby to fungovalo, musíš sa v oboch Chrome prihlásiť (vpravo hore).

https://www.google.com/cloudprint/learn/

22. Jednoduchšie objednávanie a vypĺňanie adresy

Nudí ťa vypĺňať pri internetovej objednávke dookola to isté? Chrome vieš naučiť svoju adresu aj číslo karty a vypĺňať ich bude za teba. V Nastavenia > Heslá a formuláre zaškrtnite “Povoliť funkciu Automatické dopĺňanie” a v časti Spravovať vyplň adresu a aktuálne karty. Alebo otvor chrome://settings/autofill

23. Rýchle vyhľadávanie na mobile

Ako sme spomínali, v prehliadači sa dá rýchlo vyhľadávať označením a kliknutím. Na mobile podobne stačí slovo označiť a podržať na ňom dlhšie prst. Zospodu vyskočí vyhľadávanie v Chrome, ktoré si vieš vytiahnuť nahor a rýchlo nájsť čo potrebuješ.

vedelisteze

zdroj: vedelisteze.sk, zdroj titulnej fotografie: Tech 21 Century/vedelisteze.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech