Primár Kulkovský: Najradšej by som všetkým tým arogantným hlupákom vysielal online prenos z umierania na Covid

  • 8. marec je deň venovaný ženám a boju za ich rovnoprávnosť, je dôležité si ho pripomínať, najmä v týchto časoch
  • V zdravotníctve na Slovensku podľa niektorých údajov majú ženy až 86% podiel
  • Vo väčšine sú ženy všade tam, kde je riziko nákazy najvyššie a odmena nespravodlivo nižšia
MDŽ, deň žien, koronavírus
TASR, AP/Daniel Cole, Pexels/monicore
  • 8. marec je deň venovaný ženám a boju za ich rovnoprávnosť, je dôležité si ho pripomínať, najmä v týchto časoch
  • V zdravotníctve na Slovensku podľa niektorých údajov majú ženy až 86% podiel
  • Vo väčšine sú ženy všade tam, kde je riziko nákazy najvyššie a odmena nespravodlivo nižšia

Už zajtra je medzinárodný deň žien. Primár nemocnice v Považskej Bystrici Milan Kulkovský si v príspevku na svojom blogu pripomenul obetavú prácu všetkých žien v prvej línii. Väčšinu prvej línie totiž tvoria práve ony. „Chcel som dnes písať o vás a oceniť to, čo pre nás robíte. Ďakujem,“ píše Kulkovský s tým, že nemá silu smiať sa a tešiť sa. Situácia aj v jeho nemocnici je úplne zúfalá.

V Považskej Bystrici už došli pľúcne ventilácie. Občas sa nejaká uvoľní, keď pacient zomrie. Okolité nemocnice im nevedia pomôcť, samy majú plno. Na prístrojoch dávno nebojujú len starší, lôžka sa zapĺňajú aj štyridsiatnikmi. „Odišla mi mladá pacientka, o ktorej záchranu som veľmi bojoval. Bolí ma to a chlapsky zúfalo plačem. Verila mi a ja som jej nedokázal pomôcť. Neviem čo bude zajtra. Či chcem byť naďalej toho súčasťou. Tej bezmocnosti. Musím. Nechcem,“ uvádza lekár.

 

Zajtra je Deň žien. Gratulujem. Chcel som dnes písať o vás a oceniť to, čo pre nás robíte. Ďakujem. Vo vašich rukách nie…

Posted by Milan Kulkovsky blog on Sunday, 7 March 2021

Nemocnice nestíhajú. Primár priznal, že do nemocnice volajú kolegovia z vedľajšieho kraja, ktorí nemajú kam dať pacientov, avšak pomôcť im nedokáže. 

Za posledných pár dní sme na akútne Covid oddelenia našej nemocnice prijali okolo 60 pacientov. Všetci majú zápal pľúc, väčšina obojstranný. Denne prepúšťame nedoliečených, aby sme mohli prijať nezaliečených. Mnohí zomierajú. Vekový priemer klesá. Už ani zďaleka neplatí, že u nás ležia len ťažko polymorbídni 80-90 roční pacienti. Z nich už väčšina zomrela alebo bola očkovaná, rad prišiel na 60-70 ročných a mladších, 40-ročných je niekoľko,“ píše Kulkovský. 

Rodinné oslavy majú dohru, rovnaké priezviská sa v nemocniciach množia

Strašnú situáciu v nemocniciach si bežní ľudia ani nevedia predstaviť, dokým ich nenavštívia. Ak aj po rodinách kolujú historky o tom, čo zažili ich známi, väčšina ľudí o tom nechce počuť. V najhoršom prípade niektorých ani skúsenosť z rodiny neovplyvní k tomu, aby nariadenia dodržiavali.

Najradšej by som všetkým tým arogantným hlupákom vysielal online prenos z umierania na Covid. Vzdychy, prosby, krik, chrčanie, ticho a potom koniec. Nie. Občanov musíme pred pravdou chrániť,“ píše.

Primár Kuklovský spomína, že v jeho nemocnici sa množia rovnaké priezviská, pripisuje to rodinným oslavám. „Covid lôžka sme zaplnili. Rovnaké priezviská sa množia. Manželia, matka s dcérou. Už niekoľko manželských párov sa na Covid oddelení rozdelilo. Navždy. Živý sa musel zmieriť s tým, že jeho partner dodýchal vo vedľajšej izbe. Verím, že posledné rodinné stretnutie na oslave stálo za to,“ doplnil doktor. 

MDŽ, deň žien, koronavírus, sestričky
zdroj: TASR AP/Daniel Cole

Zdravotníctvo ťahá 86% žien

Primár Interného oddelenia NsP Považská Bystrica Milan Kulkovský dnes napísal na svojej facebookovej stránke priznanie o zúfalej situácie v slovenských nemocniciach. Statusom taktiež poukazuje aj na nespravodlivosť v ženskom zastúpení v zdravotníckom sektore a nespravodlivom odmeňovaní. „V zdravotníctve na Slovensku podľa niektorých údajov majú ženy až 86% podiel,“ píše v príspevku Kulkovský.

Lekár poukázal aj na zastúpenie ostatných pozícií, ktoré sú v prvej línií. Väčšina z nich dosahuje 80 až 90% podiel. „Podobne to je v školstve, kde zastávajú 81 %. Vysoké percentuálne zastúpenie majú ženy aj v obchodoch a sociálnych službách. V EÚ tvoria ženy 82% všetkých pokladníkov v predajniach a predstavujú 95% ľudí, ktorí pomáhajú s upratovaním a domácimi prácami. Vo väčšine ste všade tam, kde je riziko nákazy najvyššie a odmena nespravodlivo nižšia. Hľadať spravodlivosť by bolo naivné,“ doplnil primár.

Zomierajú aj mladí

Situácia je naozaj zlá. Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu mierne zvýšil o 9 ľudí. Aktuálne je hospitalizovaných 3 920 pacientov. Z nich potvrdené ochorenie má 3 691 ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) je 358 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 380 osôb. 

Pribudlo 97 nových úmrtí, počet nových prípadov naznačuje zlepšenie. Očkovať sa môže začať už aj mladšia skupina

 

Zajtra nás čaká Medzinárodný deň žien (MDŽ), ktorý si každoročne slovenské rodiny pripomínajú tým, že kúpia ženám čokoládu s hrebíčkami. Mnohí možno zabudli jeho pravú podstatu, keďže sa v posledných dňoch na sociálnych sieťach objavili výroky, ktoré sviatok považujú za bezpredmetný.

(Ženy), vo väčšine ste všade tam, kde je riziko nákazy najvyššie a odmena nespravodlivo nižšia. Hľadať spravodlivosť by bolo naivné. Ďakujem. Ďakujeme. Chcel som písať len o vás a ďakovať vám,“ píše považskobystrický primár.

8. marec je deň venovaný ženám a boju za ich rovnoprávnosť, je dôležité si ho pripomínať, najmä v týchto časoch. Sviatok ako taký znikol na Medzinárodnej ženevskej konferencii v roku 1910. Ako dátum tohto sviatku bol stanovený 8. marec na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorských krajčírok z textilných tovární, ktorý sa konal v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desať-hodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

Zdroje: Facebook/Milan Kulkovský, NCZISK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá