koronapas
COVIDPASSmobil2

EÚ už vie, ako budeme v lete dovolenkovať. Ako získať Zelený Covid Pas a do ktorých krajín ťa pustia?

Slováci si už vo veľkom plánujú letné dovolenky v zahraničí – nemajú pritom žiadnu istotu, že sa za hranice skutočne aj dostanú a čo ich bude čakať po návrate.

Aktuálne si všetky krajiny, vrátane členov Európskej únie, určujú podmienky pre vstup do krajiny sami. Zatiaľ čo sa Slovensko stále vyhráža pokutou 1 000 €, ak sa pokúsiš vycestovať na dovolenku, Malta či Grécko už teraz otvárajú svoje brány a ostrovný štát dokonca na turistov máva vreckovým vo výške 200 €, ak sa ubytujú v ich hoteloch.

Nedá sa im to vyčítať – krajiny ako Malta či Grécko doslova žijú z turistického ruchu a ďalšie poddimenzované leto by pre nich malo devastačné dôsledky.

Ako cestujeme dnes? S komplikáciami alebo radšej vôbec

Aktuálnej situácii sa v prvom rade dá vytknúť nekoordinovaný chaos. Každá európska krajina má iné opatrenia, vyžaduje negatívny test s inou dĺžkou platnosti. Nehovoriac o tom, že Slovensko mení opatrenia ako na bežiacom páse.

Ak dnes niekto chce či potrebuje cestovať do zahraničia, čakajú ho hodiny zisťovania informácií na štátnych aj zahraničných weboch, kde najprv treba identifikovať, či ide o aktuálnu informáciu, a potom samotnému opatreniu porozumieť.

Leto sa však blíži a tento chaos môže byť ešte dramatickejší, čo by nemuseli zvládať napríklad Covid infocentrá či aj samotné hranice. Európska únia preto prišla s dobrým nápadom, ktorý by cestovanie v letnej sezóne 2021 mohol výrazne uľahčiť.

 

Ak máš málo času


• Aký je problém?
Aktuálne si každý štát určuje podmienky vstupu do ich krajiny samostatne. Vzniká tak zmätok, informácie sú neprehľadné, chaotické a často sa menia zo dňa na deň. V lete sa tiež predpokladá obrovský tlak na hranice.

zdroj: EC/EP/preklad Startitup
 

Je to celé dobrý nápad?

Minimálne na papieri je to veľmi dobrý nápad. Možno sú Európania už rozmaznaní nekonečnými výhodami otvorených hraníc, no problémy s cestovaním počas minulého leta dovolenkárov zaskočili, vrátane Slovákov.

Letné prázdniny sa niesli v znamení nekonečných zápch na maďarských a slovinských hraniciach s Chorvátskom a podobné situácie bolo vidno v celej Európe – autá v zápchach na hraničných kontrolách strávili aj niekoľko hodín.

Všetko nasvedčuje tomu, že letná sezóna 2021 bude ešte silnejšia než minuloročná – zážitkový portál Zľavomat napríklad pre Startitup v apríli povedal, že o zahraničné destinácie je tento rok oveľa väčší záujem než minulý a Slováci si zahraničné dovolenky už dávno predobjednávajú.

Dôležitosť Digitálneho zeleného certifikátu dobre vystihol aj slovenský europoslanec Michal Šimečka:

„Pandémia nám všetkým zobrala veľký benefit EÚ – otvorené hranice a slobodu cestovania. Situácii by pomohlo, ak by sme namiesto 27 rôznych súborov pravidiel pri prekračovaní hraníc mali jedny spoločné. Tak, aby to bolo prehľadné a aby nebol žiaden európsky občan diskriminovaný.

V Európskom parlamente sa zasadzujem aj za to, aby súčasťou tzv. covid-pasov boli tiež záznamy o testovaní, alebo o prekonaní covidu. To umožní cestovať aj ľuďom, ktorí sa napríklad zaočkovať nemohli, alebo boli kvôli nezodpovedným politikom zaočkovaní neregistrovanou vakcínou. Na slobodu pohybu majú v EÚ nárok všetci občania, bez rozdielu. Musíme ju len vyvážiť zodpovednosťou.“

– Michal Šimečka (RE)

zdroj: TASR/Martin Baumann – Minister zahr. vecí a európskych záležitostí na stretnutí so slovenskými europoslancami Luciou Ďuriš Nicholsonovou, , Ivanom Štefancom a Michalom Šimečkom.

Druhá šanca pre ťažko skúšanú ekonomiku

Nesmieme však myslieť len na dovolenky – ako poukazujú Miriam Lexmann či Ivan Štefanec, voľný pohyb osôb je kľúčový pre rýchle naštartovanie európskej ekonomiky. To je podľa Štefanca možné uskutočniť len spoločným európskym riešením v podobe zelených certifikátov.

Schengenský priestor má totiž aj ekonomický význam a každým dňom obmedzení navyše prehlbujeme ekonomickú stratu. Digitálny zelený certifikát nám však umožní vrátiť sa aspoň tak blízko k voľnému pohybu, ako je to len možné.

Leto by tak mohlo rozviazať ruky nespočetnému množstvu firiem v cestovnom ruchu, službách, obchode, kultúre či gastronómii, pre ktorých by sa letné prázdniny stali najpríjmovejšou časťou celého roku.

„Prikláňam sa skôr k tomu, že uvoľnenie opatrení pre ľudí s certifikátmi pomôže všetkým, pretože ekonomika sa začne skôr zotavovať. Pomôže napríklad firmám v cestovnom ruchu, obchode či kultúre, lebo budú môcť konečne pracovať a zarábať, pomôže zaočkovaným ľuďom konečne sa aspoň čiastočne priblížiť k normálnemu životu a pomôže nezaočkovaným, lebo aj pre nich je lepšie, ak aspoň časť ekonomiky funguje.“

– Eugen Jurzyca (ECR)

 

Slovenská vláda by mala už teraz predchádzať problémom

Slovenská vláda to má s koronavírusom ťažké. Nielenže si nedokáže vynútiť dodržiavanie opatrení, no nedokáže ich ani prehľadne komunikovať a problémy sa valia z každej strany. Médiá na dennej báze informujú o útokoch na Štátny ústav pre kontrolu liečiv, chýbajúcich injekčných striekačkách či manažérskych zlyhaniach.

Bolo by osviežujúce, ak by sa Slovensko dokázalo včas a vzorne pripraviť aspoň na implementáciu Digitálnych zelených certifikátov. Jediná komunikácia v tomto smere aktuálne pochádza z médií a od europoslancov, nie od štátu, čo sa dá nepochybne vyhodnotiť ako komunikačné zlyhanie.

Je mimoriadne dôležité, aby sa štát manažérsky, technicky aj personálne pripravil na vydávanie certifikátov, inak by dovolenku i cestovanie mohol prekaziť desaťtisícom Slovákov.

„Apelujem na urýchlenú dohodu a dotiahnutie technických detailov tak, aby mali občania čo najskôr dostatočné informácie, a to aj vzhľadom na nadchádzajúcu letnú sezónu. Týka sa to nielen upresnenia podmienok používania a platnosti jednotlivých údajov na Covid pase, ale aj zabezpečenia ochrany osobných údajov. Zároveň chcem apelovať na slovenskú stranu, aby čo najrýchlejšie stanovila inštitúciu zodpovednú za vystavovanie pasov, aby sme boli technicky a odborne pripravení hneď ako Európska komisia systém spustí.“

– Miriam Lexmann (EPP)

zdroj: EC

Slovenská europoslankyňa Lexmann vo svojom citáte oprávnene hovorí o obavách z ochrany osobných údajov – tieto problémy však už Európska komisia, zrejme aj vďaka pripomienkam z Európskeho parlamentu, pomerne rýchlo vyriešila. Krátka odpoveď je, že sa zneužitia osobných údajov netreba obávať.

Aké osobné údaje budú na certifikátoch?

  • meno
  • dátum narodenia
  • dátum vydania
  • informácie o vakcínach/testoch/prekonaní ochorenia
  • QR kód alebo unikátny identifikačný prvok na overenie pravosti certifikátu

Odpoveďou na otázku, aké údaje budú na certifikátoch, teda je, že absolútne minimum. Aj občiansky preukaz či kartička poistenca dnes dokážu prezradiť viac citlivých informácií, než dokáže Digitálny zelený certifikát.

Pravosť certifikátu sa teda nebude overovať prostredníctvom kontroly údajov, no na základe QR kódu alebo iných identifikačných prvkov, ktoré bude systém porovnávať s centrálnymi európskymi registrami. 

Ako presne vyzerá vakcinačná stratégia Európskej únie? Pozreli sme sa na bezpečnosť vakcín, kde Slovensko zlyháva a koľko to celé EÚ stálo

Vrátime sa v roku 2021 do normálu?

Médiá sú plné pochybností o tom, či je tá-ktorá vakcína úspešná proti mutáciám koronavírusu – zatiaľ však neexistuje dôvod na vážnejšie znepokojenie. Čím viac času však uplynie, tým viac mutácií vznikne a nedá sa vylúčiť, že bude existovať aj mutácia, na ktorú nebudú účinné niektoré z dostupných vakcín. Hrá sa tak o čas.

5 dobrých správ na záver:

  1. Ochota Slovákov zaočkovať sa bola v marci na úrovni 41,8 %. K tomu treba prirátať ďalších 7,2 % respondentov, ktorí sa už zaočkovať nechceli. Pozitívny postoj 49 % populácie však môže ešte navýšiť 22 % respondentov, ktorí odpovedali, že ešte nevedia, či sa zaočkovať dajú.
  2. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen navyše Európanov už viackrát ubezpečila, že do konca leta zvládneme zaočkovať až 70 % európskej populácie, a to aj po výpadkoch AstraZenecy, ktoré občanov EÚ v roku 2021 pripravia o 220 miliónov dávok.
  3. Samotná AstraZeneca si síce neustále prechádza kauzami, ich vakcína je aj po opätovnom preverení Európskej liekovej agentúry dôveryhodná, bezpečná a benefity výrazne prevyšujú riziká.
  4. Problém by nemal byť ani pre krátkodobé pozastavenie dodávok najnovšie schválenej vakcíny Janssen od Johnson & Johnson, ktoré nečakajú kvôli problémom s výrobou. EÚ má s firmou dohodnutých až 200 miliónov vakcín – táto vakcína je však jednodávková, teoreticky by ju tak mohlo dostať 200 miliónov ľudí bez potreby druhej dávky.
  5. Len v polovici apríla sa Pfizer pochválil, že úspešne navýšil výrobu a v druhom kvartáli do EÚ pošle ďalších 50 miliónov vakcín, Slovensko z nich dostane 660-tisíc.

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá