Prvá krajina na svete zavádza digitálny cestovný pas. Tu môžu zabudnúť na fyzické doklady
- Na iniciatíve spolupracovala vláda s aerolinkami a dokonca aj s políciou
- Fínsko sa chystajú nasledovať aj ďalšie krajiny
- Na iniciatíve spolupracovala vláda s aerolinkami a dokonca aj s políciou
- Fínsko sa chystajú nasledovať aj ďalšie krajiny
Cestovanie lietadlom má, tak ako všetko, svoje nesporné plusy a mínusy. Najmä v prípade dlhých vzdialeností je nespochybniteľnou výhodou značné ušetrenie času v porovnaní s inými dopravnými prostriedkami. Avšak na druhej strane je nutné podotknúť, že letiská sú väčšinou na periférii jednotlivých miest, čo znamená, že cesta tam je časovo náročnejšia.
Ďalším negatívom týkajúcim sa najmä veľkých a vyhľadávaných letísk sú pasové kontroly, pri ktorých sa tvoria mimoriadne dlhé rady. A práve tento problém sa Fínsko rozhodlo riešiť inovatívnym spôsobom zodpovedajúcim modernému 21. storočiu, píše portál Euronews.
Široká spolupráca pri iniciatíve
Fíni lietajúci z Helsínk do Spojeného kráľovstva budú totiž odteraz schopní preukázať sa na svojich telefónoch digitálnym ID namiesto fyzického pasu. Cestujúci na niektorých letoch so spoločnosťou Finnair budú môcť prejsť hraničnou kontrolou pomocou digitálnych cestovných poverení (DTC-Digital Travel Credentials), namiesto toho, aby museli čakať v rade na hraničnú kontrolu.
Fínska hraničná kontrola tvrdí, že ide o prvý prípad na svete, kedy bude digitálny pas akceptovaný „v skutočnom prostredí hraničnej kontroly“. Zástupcovia hraničnej kontroly tvrdia, že vďaka tejto novinke bude zážitok „rýchlejší a plynulejší ako zvyčajne“. Škandinávska krajina spustila inovatívny proces v spolupráci s aerolinkou Finnair, fínskou políciou a prevádzkovateľom letiska Finavia.
Portál Native Planet dopĺňa, že DTC je digitálna verzia tvojho tradičného pasu, prehľadne uložená v tvojom smartfóne. Riadi sa štandardmi Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO), ktorá pracuje na globálnom rámci pre digitálne cestovné doklady.
Ide o pilotný projekt, ktorý bude trvať do konca februára nasledujúceho roka, pričom obyvatelia tejto škandinávskej krajiny zatiaľ budú môcť cestovať len medzi Helsinkami a Londýnom, Manchestrom a Edinburghom.
Tí, ktorí sa na tejto iniciatíve chcú zúčastniť, si musia stiahnuť aplikáciu FIN DTC Pilot, zaregistrovať sa na polícii a 4 až 36 hodín pred odletom odoslať svoje údaje fínskej pohraničnej stráži. Tá si následne pomocou digitálneho pasu môžu overiť tvoju totožnosť na letisku v Helsinkách tak, že si nechajú urobiť fotografiu a porovnajú ju s tou, ktorá je uložená v ich DTC.
Keďže stále ide iba o testovaciu fázu, cestujúci zatiaľ musia mať pri sebe aj svoj fyzický pas a naskenovať ho pri hraničnej kontrole vo Fínsku aj v Spojenom kráľovstve. Cieľom tohto opatrenia je posúdiť funkčnosť, spoľahlivosť a kompatibilitu digitálneho pasu s existujúcimi systémami a procesmi.
Fínsko budú nasledovať aj ďalšie štáty
Kladieš si otázku, aké sú hlavné výhody nového systému? V prvom rade by sa mali skrátiť čakacie doby a rady pri hraničnej kontrole. Okrem toho sa očakáva zlepšenie bezpečnosti a súkromia, zabránenie podvodom s identitou a falšovaniu dokladov a uľahčenie sledovania kontaktov a zdravotných kontrol počas núdzových situácií.
Portál Travel Tomorrow v tejto súvislosti prízvukuje, že projekt DTC je súčasťou rozsiahleho balíka politík Európskej komisie v oblasti digitálnej identity, ktorého cieľom je digitalizovať množstvo služieb v jej členských štátoch. Projekt spolufinancuje EÚ a vyčlenila naň rozpočet 2,3 milióna eur. Ďalším z dobrovoľníkov, ktorí sa podujali vyskúšať túto novú schému je Chorvátsko, ktoré podobný systém spustí na letisku v Záhrebe v záverečnej tretine tohto roka.
Native Planet pripomína, že síce ide o prelomovú myšlienku, čo sa týka cestovateľského pasu, ale podobné kroky už zaviedli niektoré krajiny aj v iných oblastiach. Napríklad Singapur vo februári 2021 zaviedol digitálny zdravotný pas s názvom HealthCerts, ktorý cestujúcim umožňuje bezpečne uchovávať a prezentovať svoje výsledky testov na COVID-19 a taktiež ich záznamy o očkovaní.
Druhým obdobným príkladom je Izrael, ktorý rovnako vo februári 2021 spustil digitálny zelený pas, ktorý poskytuje prístup na konkrétne miesta a aktivity pre tých, ktorí sú očkovaní alebo sa zotavili z Covidu-19.
National Post informuje, že po zhromaždení cenných poznatkov z týchto pilotných schém má Európska komisia zámer využiť informácie v návrhu na potenciálne zavedenie digitálnych pasov v celej Európskej únii smerom do budúcnosti. Tento vývoj znamená kľúčový krok smerom k modernizácii a zefektívneniu medzinárodných cestovných postupov v prospech všetkých občanov EÚ.
Zdroje: Euronews, Travel Tomorrow, Native Planet , National Post, Schengen Visa Info