Putin nariadil vláde, aby sa zamerala na detskú prácu. Žiakov môže nahnať do fabrík kedykoľvek

  • Oficiálne dokumenty Kremľa odhalili Putinove pokyny
  • Chce, aby vláda zjednodušila prijímanie detí do zamestnania
  • Zamestnávateľ za to dostane výhody
Rusko, detská pracovná sila. Vladimir Putin hľadí na dieťa v pracovnom odeve
Ilustračné foto, Unsplash/Vitolda Klein, TASR/AP, Mikhail Klimentyev
  • Oficiálne dokumenty Kremľa odhalili Putinove pokyny
  • Chce, aby vláda zjednodušila prijímanie detí do zamestnania
  • Zamestnávateľ za to dostane výhody

Ešte 12. augusta prišlo Rádio slobodná Európa (RFE/RL) s odhalením, že polytechnická škola v ruskom Tatarstane, regióne asi 900 kilometrov východne od Moskvy, využíva výrobné zariadenia, ktoré sú súčasťou neďalekej špeciálnej ekonomickej zóny na montáž iránskych útočných bezpilotných lietadiel.

Ruská armáda totiž tieto drony kupuje, no nezískava ich v celku. Musí si ich dať dokopy a presne na to čoraz častejšie využíva neplnoletých študentov. Žiaci polytechnickej školy tu teda pracujú ako robotníci, navyše často vo vykorisťovateľských podmienkach“.

Informovali o tom dokonca aj ruské nezávislé médiá ako Protokol či Razvorot. A v súčasnosti to začína vyzerať tak, že detská pracovná sila neostane len v ďalekom Tatarstane.

Ruský prezident Vladimir Putin totiž nariadil, aby sa vláda v Moskve začala zaoberať presne týmito otázkami. Všetko je to uverejnené na oficiálnej webovej stránke Kremľa.

Putinove nariadenia

V piatok 25. augusta sa na kremeľskom webe objavil zoznam pokynov, ktoré si ruská hlava štátu pripravila pre svojich zákonodarcov. Nájdeš ich pod hlavičkou „Zoznam pokynov na základe výsledkov plenárneho zasadnutia fóra ‚Silné nápady pre novú dobu‘“.

Putin nariadil, aby vláda Ruskej federácie spolu s nezávislou neziskovou organizáciou „Agentúra pre strategické iniciatívy na podporu nových projektov“ zvážila niekoľko bodov.

Okrem iného sa to týka práve implementovania neplnoletých Rusov medzi pracovnú silu krajiny.

Detskí robotníci

Vláda má na základe Putinových pokynov zvážiť otázku opatrení zameraných na podporu zamestnanosti. Má ísť o stimuláciu zamestnávania (aj na výkon brigádnickej činnosti) „občanov vo veku 14 až 24 rokov“, píše sa v dokumente na oficiálnej stránke Kremľa.

Stimulácia sa bude týkať „študentov denného štúdia vzdelávacích programov stredného všeobecného vzdelávania, stredného odborného vzdelávania a vysokoškolského vzdelávania“. Zamestnávateľovi dokonca navrhuje poskytovať výhody, ak občanov mladších ako 18 rokov prijme. Celý prijímací proces neplnoletých Rusov by mal byť pritom zjednodušený.

Doposiaľ išlo len o nariadenie vláde zvážiť“ tieto návrhy. O niekoľko bodov nižšie sa však dostávame k ďalšej skupine Putinových pokynov. Ide o nariadenia vláde „predkladať návrhy, týkajúce sa…“, píše sa v dokumente.

Putin na základe tohto titulku dal, okrem iného, vláde pokyn, aby predložila návrh na „odstránenie obmedzení prijímania žiakov do vzdelávacích programov stredného odborného vzdelávania a vysokoškolského vzdelávania na výkon prác pri výrobe high-tech produktov“. 

Naznačuje to, že šéf Kremľa plánuje ruským občanom zjednodušiť prístup k vzdelaniu, po ktorom budú schopní vyrábať zložitejší tovar. High-tech experti môžu vo veľkom pomôcť aj vo výrobe vojenského materiálu.

Nedostatok pracovnej sily

To, že ruská ekonomika trpí nedostatkom pracovnej sily a viaceré továrne zúfalo zháňajú pracovníkov, nie je žiadnou novinkou.

A ani invázia na Ukrajinu ruskej ekonomike nepomáha. Všetko to môže do ešte väčšej miery podporiť nárast inflácie a ekonomický pokles krajiny.

Aj ruská nezisková organizácia inštitút Gaidar na svojej oficiálnej webovej stránke priznáva, že v októbri 2022 po vyhlásení mobilizácie krajina zaznamenala rekordný nedostatok personálu vo fabrikách. Na personálny nedostatok tiež vplýva „úplná degradácia systému stredného odborného vzdelávania,“ vysvetľujú ruskí odborníci z inštitútu.

V roku 2023 sa situácia mierne zlepšila, no nedostatok personálu zostáva na rekordne vysokej úrovni, dodali. Podnikatelia v krajine zároveň nie sú pripravení investovať ani len do vlastných závodov. Nie sú si istí, či môžu rozširovať výrobu a modernizovať zariadenia.

V prieskume inštitútu 68 percent opýtaných podnikateľov uviedlo, že im chýba prehľadnosť a predvídateľnosť makroekonomickej situácie na obnovenie investičnej aktivity, podotýka ekonóm Sergej Cuchlo.

Môže sa preto zdať, že problém s nedostatkom pracovnej sily chce Kremeľ vyriešiť pomocou zjednodušenia pravidiel pre prijímanie maloletých do zamestnania, respektíve detskou pracovnou silou.

Zdroje: RFE/RL, Protokol, Kremeľ – oficiálny web , Gaidar Institute for Economic Policy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá