Rusi sa bijú o tovar v obchodoch, Putin sa tvári, že to nevidí (NEWSLETTER)

  • Putin vrátil svoj národ o desaťročia späť
  • Slovensko sa môže pochváliť úspešnými podnikateľmi, Slováci s ich DNA testami zažívajú úspech
  • Bratislava v krypto rebríčku obstála veľmi dobre
Sovietsky zväz Putin Rusko
Flickr/Hasmonek, TASR/AP
  • Putin vrátil svoj národ o desaťročia späť
  • Slovensko sa môže pochváliť úspešnými podnikateľmi, Slováci s ich DNA testami zažívajú úspech
  • Bratislava v krypto rebríčku obstála veľmi dobre

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Putin Rusko vrátil do Sovietskeho zväzu. Ľudia sa bijú o cukor, chýbajú lieky
  • Slováci s ich DNA testami zažívajú raketový rast. Pomôžu ti predísť aj závažným chorobám
  • Bratislava predbehla aj Londýn či Amsterdam. Naša metropola obstála v krypto rebríčku lepšie, než by si čakal

Rusko sa vrátilo do čias železnej opony

O tom, že má Vladimir Putin blízko k Sovietskemu zväzu, niet pochýb. Veď už v minulosti sa vyjadril, že rozpad Sovietskeho zväzu bol koniec „historického Ruska“ a „tragédia“ pre „väčšinu občanov“.

Dnes sa mnohí zhodujú v tom, že prezident Ruska má jedinú ambíciu – opätovne vybudovať Sovietsky zväz. Nech sa nám tento jeho sen zdá akokoľvek bizarný, vyzerá to, že sa mu splnil.   

Minimálne na území Ruska, ktoré Putin dostal ešte do čias železnej opony. Ruská federácia je totiž pod vplyvom jej prezidenta dokonale izolovaná. Kým cenzúra a propaganda naplno úraduje, na ľudské práva sa akoby zabudlo.

Najnovšie sa na sociálnych sieťach začali objavovať videá, ako sa Rusi bijú o balíky cukru. V mnohých obchodoch už dokonca pristúpili k tomu, že nákup cukru obmedzili na niekoľko kíl.

Len márne by si sa túto obyčajnú potravinu snažil zohnať – buď sú regály prázdne, alebo ich zaplnil iný tovar. To však nie je všetko – cena cukru za posledné dni raketovo stúpla hore.

Cukor však nie je jediná vec, ktorá Rusom chýba. Rusko totiž postihol značne horší problém – nedostatok liekov vrátane inzulínu či Nurofenu. Absentujú aj lieky na epilepsiu, antidepresíva či hormonálna antikoncepcia.

Avšak, pre Kremeľ sú tieto problémy akoby neviditeľné. Ruská vláda prosí ľudí, aby nepodliehali panike, pretože ako základných potravín, tak aj liekov je dostatok a žiadne výpadky nie sú očakávané.

To, že sa Rusko vracia do čias železnej opony potvrdzuje aj fakt, že sa z krajiny postupne sťahujú všetky západné firmy. Ľudia sa tak budú musieť uspokojiť s lokálnymi výrobkami a náhradami za obrovské spoločnosti, ktoré Rusko opustili. Viac o tom, ako to v krajine Vladimira Putina vyzerá, sa dozvieš v našom článku.

Ich testy ti pomôžu spoznať svoje telo

Z Ruska sa presuňme rovno k nám, na Slovensko. Aj napriek tomu, že vojna v našich ušiach rezonuje už viac ako mesiac, dávame vedieť aj o šikovných ľuďoch.

Reč je o startupe DNA ERA, ktorý pomáha ľuďom spoznať svoje telo. To je dnes popri všetkých alergiách, intoleranciách či predispozíciách na choroby mimoriadne dôležité.

Naprogramovať svojmu telu správne návyky môže byť ťažké, avšak ak poznáš svoje DNA, ide to jednoduchšie. Práve tomu sa venuje spomínaný startup, vďaka ktorému môžeš nahliadnuť do „zápisu“ svojich predpokladov a daností uložených v DNA.

Jednoducho, vďaka malej vzorke slín a trochu dlhším laboratórnym procesom môžeš získať dokonalý prehľad o tom, čo potrebuje tvoje telo. A ako bonus – získaš aj porovnanie tvojich predpokladov s tými najúspešnejšími športovcami.

My sme sa zhovárali s Jakubom Šiškom, ktorý je spoluzakladateľom slovenského biotechnologického startupu DNA ERA.

DNA ERA Jakub Šiška
zdroj: Startitup

Hneď v úvode sme sa Jakuba spýtali, kedy sa začal zaujímať o svoju DNA a k čomu ho to priviedlo. Ako nám prezradil, z testu, ktorý si objednal zo Spojených štátov, vyčítal informácie o športovom potenciáli či zdravotných predispozíciách.

V rozhovore nám tiež vysvetlil, ako prebieha samotné testovanie: DNA sa nachádza v jadre buniek, pričom takmer každá bunka nášho tela má jadro. Výnimkou sú červené krvinky, ktoré nemajú jadro, a teda nemajú ani DNA. My sme zvolili užívateľsky najprívetivejšiu cestu vyšetrenia, a tou sú sliny.“

Práve tie sú prostriedok, vďaka ktorému sa startup dostane do hĺbky tvojho tela. V konečnom dôsledku je celé testovanie jednoduché a bezbolestné.

Jakub nám v rozhovore objasnil nielen celý proces od odobratia slín až po výsledky, ale aj praktické informácie, prečo je dôležité poznať stav svojho tela. Ak ťa to zaujíma, prečítaj si náš článok.

Bratislava sa v kryptosvete nestráca 

Schválne, ako často platíš hotovosťou? Väčšina z nás sa asi zhodne na tom, že mince a bankovky už „vychádzajú z módy“. Je predsa jednoduchšie platiť prostredníctvom platobnej karty.

Avšak, čoraz populárnejšie sa stávajú platby kryptomenami. S týmto trendom rastie aj počet miest, kde digitálnou menou zaplatíš. My sme sa pozreli na to, ktoré destinácie sú najlepšie pre cestovateľov s bitcoinom či inou kryptomenou v „peňaženke“.

SITA AP Kin Cheung
zdroj: SITA/AP/Kin Cheung

Európske prvenstvo získala Ľubľana, metropola Slovinska. Nájdeš tam prvé nákupné centrum, ktoré má desiatky predajní, kde pokojne zaplatíš kryptomenou.

Tesne za Ľubľanou skončila v rebríčku Praha, ktorú sa snažia dobehnúť aj Brno a Plzeň. Ľudia tu kryptomenami môžu dokonca aj zaplatiť nájom. Topkou je Bitcoin Coffee v Paralelní Polis. Je to totiž prvá kaviareň na svete, ktorá prijíma iba kryptomenu.

Paralelný Polis prevádzkoval Bitcoin Coffee aj v Bratislave. Tá už síce nefunguje, no aj v slovenskej metropole nájdeš desiatky miest, kde svoje „coiny“ využiješ aj inak než na hromadenie majetku. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bitcoin Coffee (@bitcoincoffee)

Hlavné mesto Slovenska vďaka tomu predbehlo aj technicky vyspelé mestá ako Amsterdam, Helsinki či Londýn.

Ak sa pozrieme na celosvetové meradlo, digitálna mena fičí v Tokiu, Soule, Bogote a Caracase. Možno ťa však prekvapí, že za európskymi a juhoamerickými mestami v tomto smere zaostávajú tie americké, ani jedno sa nedostalo do prvej desiatky.

Sú však krajiny, kde kryptomenou nezaplatíš, a to aj napriek tomu, že sú z pohľadu cestovného ruchu vyhľadávané a obľúbené. Viac sa o tejto téme dočítaš v našom článku. Ukážeme ti aj mapu, prostredníctvom ktorej zistíš, kde sa dá platiť kryptomenou.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá