Bratislava predbehla aj Londýn či Amsterdam. Naša metropola obstála v krypto rebríčku lepšie, než by si čakal

  • Spoločnosť Fast Private Jet zisťovala, v ktorých turistických destináciách sa najlepšie platí krypto menami
  • O prvenstvá sa pobili európske a juhoamerické mestá, USA zaostáva
  • Celkom dobre sa umiestnila aj Bratislava
Bitcoin peňaženka a plánovanie cesty
Unplash/Oxana V & Unplash/DrawKit Illustrations
  • Spoločnosť Fast Private Jet zisťovala, v ktorých turistických destináciách sa najlepšie platí krypto menami
  • O prvenstvá sa pobili európske a juhoamerické mestá, USA zaostáva
  • Celkom dobre sa umiestnila aj Bratislava

Dávno sú preč časy, keď sme do zahraničia vyrážali s peňaženkou plnou hotovosti, ktorú sme si v destinácii zamieňali za lokálnu menu. Dnes už väčšina z nás na cestách platí a vyberá peniaze prostredníctvom platobnej karty.

Čoraz populárnejšie sa ale stávajú platby kryptomenami. S týmto trendom rastie aj počet miest, kde digitálnou menou zaplatíš.

Pozreli sme sa na to, ktoré destinácie sú najlepšie pre cestovateľov s Bitcoinom či inou kryptomenou v „peňaženke“.

Top kryptodestináciu nájdeš v Slovinsku, darí sa i Česku

Ku kryptoplatbám najpriateľskejšie mestá vzišli z prieskumu spoločnosti Fast Private Jet, ktorá sa zaoberá komerčným lietaním. Rebríček zostavila podľa počtu zariadení, ako sú hotely, reštaurácie a obchody, ktoré prijímajú digitálnu menu.

Nielen európske, ale aj celosvetové prvenstvo získala Ľubľana, metropola Slovinska. Prekvapivý víťaz má stovky miest, kde zaplatíš kryptom. Sú to predovšetkým obchody, no hojne sa využíva aj v doprave.

Pred pár rokmi tam otvorili 1. nákupné centrum na svete s obchodným prostredím podporujúcim kryptomeny. Bitcoin City nielenže patrí k najväčším nákupným, obchodným a zábavným centrám v Európe, má tiež desiatky predajní, ktoré majú krypto ako platidlo. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by BTC City Ljubljana (@btccity)

Tesne za Ľubľanou skončila v celosvetovom meradle metropola našich západných susedov. Ako píše Fast Private Jet, Praha, ktorú sa snažia dobehnúť aj Brno a Plzeň, je známa snahami o používanie kryptomien v každodennom živote. Ľudia s nimi môžu ísť nakúpiť a dokonca zaplatiť nájom.

V meste je veľa bankomatov, kde si vyberieš digitálnu menu. K tomu má desiatky barov, reštaurácií, hotelov a kín, ktoré akceptujú nielen Bitcoin. 

Topkou je Bitcoin Coffee v Paralelní Polis. Je to prvá kaviareň na svete, ktorá prijíma iba kryptomenu. Okrem Bitcoinu tam zaplatíš aj Litecoinom a Lightningom.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Bitcoin Coffee (@bitcoincoffee)

Na 3. mieste v Európe skončil Madrid. Celosvetovou trojkou je Buenos Aires. V Argentíne sa však chystá plán zdanenia kryptomien, ktoré ich popularitu môže ovplyvniť. 

Ani Bratislava sa v kryptosvete nestráca 

Paralelný Polis prevádzkoval Bitcoin Coffee aj v Bratislave. Tá už síce nefunguje, no aj v slovenskej metropole nájdeš desiatky miest, kde svoje „coiny“ využiješ aj inak, než na hromadenie majetku. 

Najčastejšie nimi zaplatíš v rôznych obchodoch a kaviarňach, a to najmä v centre mesta. Kde všade sa to dá, si môžeš pozrieť na Coinmap, ktorá prináša prehľad o miestach sveta akceptujúcich kryptomeny.  

Naša metropola vďaka tomu v rebríčku predbehla aj také „technicky vyspelé“ mestá ako Amsterdam, Helsinki či Londýn. Ak na cestách rád využívaš krypto, odporúčame ti navštíviť aj iné metropoly z európskej top 10: Rím, Viedeň, Vilnius, Kodaň, Berlín alebo Paríž. 

V celosvetovom meradle fičí digitálna mena v Tokiu, Soule, Bogote a Caracase. Za európskymi a juhoamerickými mestami v tomto smere ale zaostávajú tie americké, ani jediné sa nedostalo do prvej desiatky. Možno to bude i tým, že USA „obmedzujú “ kryptomeny prísnejšími pravidlami. 

krypto zákony
zdroj: Unsplash/Kanchanara

Destinácie „bohatých a slávnych“ skončili na chvoste 

Na konci európskeho rebríčka sa umiestnili destinácie, ktoré sa ešte len rozvíjajú, a to nielen, čo sa turizmu týka. Sú to napríklad balkánske krajiny ako Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Albánsko, ale aj Moldavsko. 

Kryptomenou jednoducho nezaplatíš ani na Malte. Krajina nemá žiadne obmedzenia, ktoré sa týkajú výmeny, ťažby, obchodovania a investovania, no podniky a služby, kde môžeš použiť digitálnu hotovosť, jej chýbajú. 

Podľa portálu Coinmap, ktorý využili pri zostavovaní rebríčku, nemá Valletta jediné takéto miesto.

Sklamali aj bohaté krajiny Európy, Luxembursko a Monako, kde si toho za kryptomeny veľa nekúpiš. Spoločnosť Fast Private Jet ale očakáva, že sa to vzhľadom na typ návštevníkov, ktorých lákajú, v blízkej budúcnosti zmení. 

Stále sú na tom ale lepšie než viac ako 40 krajín sveta, kde sú kryptomeny výrazne obmedzené, alebo úplne zakázané. Patria sem napríklad Omán, ​​Egypt, Katar, Alžírsko, Irak, Maroko, Tunisko, Bahrajn či Bolívia.

Špecifický prípad je Čína, ktorá síce iné kryptomeny zakázala, no spustila svoju vlastnú, vládou schválenú digitálnu menu – digitálny jüan. Dosť výrazne ju využívali počas nedávnych zimných olympijských hier v Pekingu.

Zdroje: Fast Private Jet, Bitcoin City, Coinmap

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá