Šéf OpenAI u Billa Gatesa: 3 oblasti, ktoré umelá inteligencia úplne zmení

  • Podľa vývojára môže ChatGPT pomôcť programátorom dokončiť prácu až trikrát rýchlejšie
  • Chatbot však môže často poskytnúť nesprávne odpovede na otázky
OPENAI
Generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman (vľavo) na pódiu s generálnym riaditeľom spoločnosti Microsoft Satya Nadellom na prvej vývojárskej konferencii OpenAI, AP Photo/Barbara Ortutay, File
  • Podľa vývojára môže ChatGPT pomôcť programátorom dokončiť prácu až trikrát rýchlejšie
  • Chatbot však môže často poskytnúť nesprávne odpovede na otázky

Umelá inteligencia zažila za posledné roky obrovský nárast používanosti, pričom čoraz viac pracovných odvetví ju využíva každý deň. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti OpenAI Sama Altmana je však ChatGPT mimoriadne užitočný pre pracovníkov v troch špecifických odvetviach.

„Kódovanie je pravdepodobne jediná oblasť z hľadiska zvýšenia produktivity, z ktorej sme dnes najviac nadšení. V tejto chvíli je masovo nasadené aj v rozsahu používania,“ povedal Altman v podcaste Unconfuse Me, ktorý moderuje miliardár Bill Gates.

„Zdravotníctvo a vzdelávanie sú dve veci, ktoré sa blížia k tejto krivke a z ktorých sme tiež veľmi nadšení,“ uviedol milionár.

Veľká pomoc pre programátorov

Podľa vývojára môže ChatGPT pomôcť programátorom dokončiť prácu až trikrát rýchlejšie ako zvyčajne. Najviac môže asistovať pri kontrole už napísaného kódu, alebo na poskytnutie odpovedí programátorovi. 

Práve slovo asistovať je podstatné, pretože podľa štúdie výskumníkov zo Stanfordu a Kalifornskej univerzity v Berkeley môže GPT-4 poskytnúť nesprávne odpovede na programátorské otázky v takmer polovici prípadov, píše portál CNBC News.

Cieľom podľa Altmana však nie je len urobiť viac práce za menej času, ale dať ľuďom aj viac voľného času na premýšľanie.

„Môžu – na tejto vyššej úrovni abstrakcie, využívajúc viac svojej mozgovej kapacity – premýšľať o úplne iných veciach,“ povedal Altman. „Je to ako (prechod) z diernych štítkov na jazyky vyššej úrovne, ktorý nám nielenže umožnil programovať o niečo rýchlejšie, ale umožnil nám robiť tieto kvalitatívne nové veci,“ dodal. 

Umelá inteligencia ako pomoc pri vzdelávaní

Okrem pomoci učiteľom pri navrhovaní učebných osnov a vytváraní personalizovaných plánov hodín pre študentov, tieto systémy môžu efektívne odľahčiť učiteľov od administratívnych úloh, ako je sledovanie dochádzky či zasielanie pripomienok úloh.

Umelá inteligencia spôsobuje revolúciu vo vzdelávaní a v rôznych pracovných odvetviach tým, že poskytuje personalizované vzdelávacie skúsenosti a znižuje administratívnu záťaž.

V oblasti vzdelávania sa AI skúma pre jej potenciál pomáhať učiteľom s úlohami, ako je plánovanie učebných osnov a vytváranie učebných zdrojov, čo im umožňuje viac sa sústrediť na vyučovanie a podporu študentov, ako píše britské ministerstvo školstva.

Pre študentov ponúka AI personalizované vzdelávacie nástroje, ako sú virtuálni tútori, ktorí sa dokážu prispôsobiť individuálnym vzdelávacím potrebám. Ako pripomína rezort, je dôležité zachovať starostlivú rovnováhu a zabezpečiť, aby umelá inteligencia pomáhala, ale nenahrádzala dôležité ľudské prvky vo vyučovaní a učení.

Reforma zdravotníctva

Minulý rok sa objavili informácie, že chatbot spoločnosti OpenAI úspešne absolvoval lekársku licenčnú skúšku v Spojených štátoch. Napriek tomu systému bude dôverovať pravdepodobne len malé percento pacientov.

„Jednou z priorít nadácie Gates Foundation v oblasti umelej inteligencie je zabezpečiť, aby sa tieto nástroje používali na riešenie zdravotných problémov, ktoré postihujú najchudobnejších ľudí na svete, vrátane AIDS, (tuberkulózy) a malárie,“ napísal Gates ešte minulý rok.

Prezident Americkej lekárskej asociácie Jesse Ehrenfeld v lete minulého roka uviedol, že napriek tomu môžu byť tieto chatboty pre lekárov prínosom, pretože slúžia ako digitálny asistent, ktorý pomáha s časovo náročnými administratívnymi úlohami.

Podľa Ehrenfelda však spomínané algoritmy nemôžu nahradiť úsudok, nuansy alebo premýšľanie, ktoré vnáša klinický lekár.

„Veci, ktoré vidíme teraz, sú veľmi vzrušujúce a úžasné, ale myslím si, že stojí za to, aby sme ich vždy dávali do súvislosti s touto technológiou, ktorá sa minimálne počas nasledujúcich piatich alebo desiatich rokov bude nachádzať na veľmi strmej krivke zlepšovania,“ dodal generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI.

Zdroje: Unconfuse Me, CNBC News, AI, Britské ministerstvo školstva

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá