Si len krôčik od toho, aby si vyhorel v práci? Máme pre teba riešenie

  • Vyhorenie je vážny problém, ktorý postihuje mnoho ľudí. Dá sa mu predísť sabaticalom
  • Že si o ňom nikdy nepočul?
  • Všetci občas potrebujeme zmenu alebo vypnúť, dokedy sa budeme tváriť, že nie sme živé tvory?
  • Tak daj prednosť aktívnej dovolenky, v rámci ktorej naberieš novú silu
870a003c436ab3b4bae7a196d5e3a251
  • Vyhorenie je vážny problém, ktorý postihuje mnoho ľudí. Dá sa mu predísť sabaticalom
  • Že si o ňom nikdy nepočul?
  • Všetci občas potrebujeme zmenu alebo vypnúť, dokedy sa budeme tváriť, že nie sme živé tvory?
  • Tak daj prednosť aktívnej dovolenky, v rámci ktorej naberieš novú silu

Sabatical je pre naše končiny pomerne neznámy pojem, v zahraničí však rýchlo naberá na popularite. Ide o formu „aktívnej dovolenky“, ktorá má zabrániť vyhoreniu v práci a často sa spája s dobrovoľníctvom. Sabaticalu sa účastia najmä ľudia z vrcholových pozícií. Princípom je na niekoľko mesiacov až rok odísť z práce a vycestovať za dobrovoľníctvom (alebo inou aktivitou), pričom sa potom zamestnanec vráti na pôvodnú pozíciu. Táto forma psychického reštartu prichádza s novou dobou, ktorá je stále náročnejšia na výkon obyčajného smrteľníka.

V Európe sa po prvýkrát pojem sabatical objavil na bežných pracovných pozíciach vo Fínsku v roku 1996. Od roku 2002 do 2005 ho pre štátnych zamestnancov zaviedli aj Švédi. V súčasnej dobe je sabbatical populárny najmä v severských krajinách, hoci nie je priamo regulovaný v právnych predpisoch alebo sa táto regulácia líši. Napríklad vo Francúzsku je možné využiť sabbatical na päť až jedenásť mesiacov, ale človek má povinnosť počas tohto obdobia naďalej platiť príspevky do systému sociálneho zabezpečenia krajiny.

Na Slovensku sa sabbatical rozbieha pomaly ako všetko ostatné. Zatiaľ ho zväčša ponúkajú len korporáty, ktoré túto kultúru prinášajú zo zahraničia. Ak chce bežný Slovák „vypnúť hlavu“ na dlhšie alebo sa postarať o vážne chorého člena rodiny, zväčša musí podať výpoveď. V konzervatívnom pracovnom svete, akoby ľudia neboli ľuďmi a nemali iné ako pracovné problémy. Keď však firmy začali prichádzať o kvalitných zamestnancov, začali sa zaoberať aj o ich vnútorný stav.

Sabbatical si však môžu dovoliť skôr ľudia s vyšším príjmom, pretože vo svojej podstate ide o neplatené voľno. Preto je táto kultúra známa skôr na najvyšších manažérskych pozíciach. Voľno by ale prijali aj ľudia s nižším platom, no máloktorý šéf by im garantoval návrat na pozíciu.

Jednou z prvých Slovákov a Sloveniek, ktoré mali možnosť zažiť sabbatical je Silvia Jeleníková, HR Director Dell Slovensko. Inšpiráciu z  tohto zážitku vraj čerpá aj dlho po návrate.

Tri mesiace neplateného voľna s garanciou návratu na pozíciu ponúka svojim zamestnancom po piatich odpracovaných rokoch napríklad Lidl. Je na samotnom človeku, či tento čas využije na regeneráciu, stane sa dobrovoľníkom alebo sa postará o príbuzného.

V Slovenskej sporiteľni môžu o sabbatical požiadať manažéri, ktorí pre firmu odpracovali viac ako 10 rokov. Hlavu si môžu „vetrať“ 1-6 mesiacov pričom je im vyplácaná časť platu. 

Možno by stačila len rovnováha

Niektoré zamestnania človeka pohltia tak, že nestíha vôbec žiť svoj vlastný život. Nečudo, že si to potom musí kompenzovať dlhšou dovolenkou. Extrémy majú totiž extrémne následky. Sabbatical by možno nebol tak nevyhnutný, keby mali ľudia vyvážený pracovný a osobný život. Takto inak poňal svoj sabbatical Oskar Baschiera, ktorý okrem iného pracoval ako senior head v T-Mobile a pred veľkou pauzou pôsobil na pozícii riaditeľa obchodu a marketingu v CCS.  Baschiera sa chcel jednoducho venovať synovi a tak začal mladých chlapcov trénovať futbal. Práce sa síce úplne nevzdal, tak ako tomu je vo väčšine prípadov ale aspoň vyvážil svoj pracovný a osobný život.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá