Skvelý pokrok v boji s rakovinou. Nová metóda odhalí 14 typov už v prvom štádiu

  • Skorým odhalením rakoviny tak vybudujeme účinnú stratégiu na zníženie úmrtnosti pacientov
  • Vedci z Chalmers však vyvinuli celkom novú metódu
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Unsplash/National cancer Unsplash/National cancer
  • Skorým odhalením rakoviny tak vybudujeme účinnú stratégiu na zníženie úmrtnosti pacientov
  • Vedci z Chalmers však vyvinuli celkom novú metódu

Rakovina je jedna z najsmrteľnejších chorôb na svete. Je ťažké liečiť ju a ešte ťažšie je to v prípade, ak sa odhalí v neskorom štádiu. 

Jedna z vecí, ktorá je v boji proti rakovine tou hlavnou a podstatnou, je práve včasné odhalenie a detekcia rakoviny u jedinca. Skorým odhalením rakoviny tak vybudujeme účinnú stratégiu na zníženie úmrtnosti pacientov.

Počas posledných rokov sa začala vyvíjať takzvaná tekutá biopsia – typ krvnej analýzy, ktorý umožní detekciu nádorovej DNA v krvnom obehu. Odhalí ju ešte v čase, keď je nádor neviditeľný. Počiatočné, I. štádium, je rozhodujúce, pretože práve počas neho sa môže určiť potenciálne liečenie rakoviny a je tam vysoký predpoklad, že sa zníži úmrtnosť u ľudí, ktorí ešte nemajú príznaky rakoviny – skríning.

Medzinárodná štúdia z Chalmers University vo Švédku ukazuje, že nová metóda môže jednoduchšie nájsť viacero typov novovzniknutých druhov rakoviny naraz. Štúdia bola publikovaná vo vedeckom časopise PNAS.

Dnešné fungujúce skríningové testy dokážu odhaliť len špecifické typy rakoviny, čo značí, že pacient sa musí nechať otestovať na každý jeden typ rakoviny samostatne. Novoobjavujúcim sa skríningovým testom je taktiež aj metóda, ktorá odhalí včasné štádium rakoviny na niekoľko rôznych typov rakoviny súčasne – Multi-Cancer Early Detecion (MCED).

Testy MCED sú založené na genetike, na menení fragmentov DNA z nádorov v krvi. Napriek tomu metódy na základe DNA dokážu odhaliť len niektoré typy rakoviny a taktiež majú obmedzenú schopnosť nádor v skorom, prvom štádiu vôbec nájsť.

Absolútne nová metóda

Vedci z Chalmers však vyvinuli celkom novú metódu na včasnú detekciu takej rakoviny, ktorá je založená na ľudskom metabolizme. Štúdie sa zúčastnilo 1 260 osôb a práve na nich vedci zistili, že nová metóda dokáže odhaliť všetkých 14 testovaných typov rakoviny.  

„Ide o doteraz nepreskúmanú metódu a vďaka tomu, že sme ju mohli otestovať na veľkej populácii, môžeme ukázať, že je účinná pri hľadaní vyššieho počtu rakovín I. štádia a viacerých typov rakoviny. Metóda umožňuje nájsť typy rakoviny, ktoré dnes nie sú skrínované a nemožno ich nájsť pomocou testov MCED založených na DNA, ako sú mozgové nádory a rakovina obličiek,“ povedal pre portál News medical Francesco Gatto, jeden z výskumníkov a autorov štúdie.

Práve medicínsky portál News medical či Medical News Today, sa odvolávajú na štúdiu, ktorá poukázala na to, že metóda, ktorá je založená na analýze zmien glykozaminoglykánov (typ cukru, ktorý má dôležitú súčasť v našom metabolizme) môže byť použitá pri detekcii rôznych typov rakoviny už v ranom (I.) štádiu rakoviny, zo vzorky krvi a moču. Použiť sa môže aj pri detekcii takých typov rakoviny, ktoré sa inými metódami zisťujú len ťažko.

V štúdii sa zistilo, že po teste moču sa podarilo správne identifikovať až šesť z desiatich pacientov s rakovinou a pri štyroch pacientoch vyšiel test falošne negatívny.

„Toto je prelomová štúdia, ktorá nám dáva nádej, že jedného dňa bude spoločnosť schopná vytvoriť skríningové programy, ktoré dokážu včas odhaliť všetky typy rakoviny,“ hovorí ďalej Francesco Gatto.

Všetkých 14 rôznych typov rakoviny bolo možné odhaliť pomocou tejto novej metódy. Metóda využíva malý objem krvi a moču a presne kvôli tomu je praktickejšia a lacnejšia. 

„Skutočnosť, že metóda je pomerne jednoduchá, znamená, že náklady budú výrazne nízke, čo v konečnom dôsledku umožní viacerým ľuďom prístup k testu a podstúpenie testu,“ dodal Francesco Gatto.

Rozšírená rakovina prostaty aj u mladších mužov

Ako sme ťa už informovali, príčiny rakoviny prostaty sú väčšinou neznáme, niektoré skutočnosti napriek tomu vedia zvýšiť jej riziko. NHS uvádza, že jej pravdepodobnosť sa zvyšuje s vekom, väčšina prípadov spadá do mužskej kategórie 50 a viac rokov. Zvýšené riziko platí napríklad aj v prípade, ak postihla otca, brata alebo pokrvného príbuzného daného človeka.

Rakovina prostaty postihuje až 60 % mužov nad 65 rokov, informuje TASR. Ochorenie začína nenápadne, no v 90 percentách prípadov je liečiteľné, ak je odhalené, ako aj pri ostatných druhoch rakoviny, včas. Práve z tohto dôvodu je dôležitá prevencia v podobe prehliadky u urológa. Muži ju môžu mať pod kontrolou a znížiť jej riziko, ak zmenia svoj životný štýl. 

Medzi preukázané rizikové faktory vzniku rakoviny prostaty patria vek nad 50 rokov, rasa, keďže rakovina prostaty sa častejšie vyskytuje u europoidnej rasy a rodinná predispozícia,“ povedala urologička nemocnice v Handlovej Viola Filipovičová.

Rakovina prostaty sa môže vyskytnúť aj u mužov, ktorí sú mladší ako 40 rokov. Urologička Filipovičová sa vo svojej praxi stretla s prípadmi, v ktorých zohrala úlohu genetika.

„Muži nad 40 rokov by mali pravidelne absolvovať prehliadky u urológa. Práve tieto sú najúčinnejšou prevenciou ochorení prostaty a sú plne hradené zdravotnou poisťovňou,“ dodala lekárka.

Zdroje: PNAS, News medical, medical news today, TASR, Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá