Pri kúpe auta môžeš ľahko prísť o tisíce eur. Polícia upozorňuje na nový typ podvodu

  • Autá z druhej ruky sú rozumným kompromisom z pohľadu ceny a kvality
  • Po prvých dvoch rokoch užívania stráca totiž nové vozidlo 30-50% zo svojej obstarávacej hodnoty
  • Mnoho Slovákov si to uvedomuje a aj preto si vo veľkej miere hľadajú autá cez inzeráty na internete
femm
wikimedia.org,pixabay.com
  • Autá z druhej ruky sú rozumným kompromisom z pohľadu ceny a kvality
  • Po prvých dvoch rokoch užívania stráca totiž nové vozidlo 30-50% zo svojej obstarávacej hodnoty
  • Mnoho Slovákov si to uvedomuje a aj preto si vo veľkej miere hľadajú autá cez inzeráty na internete

Polícia však na svojom Facebooku vyzýva, aby si ľudia dávali obzvlášť pozor na podvody s fiktívnym predajom áut z Európy, ktoré Slovákov stoja desaťtisíce.

Aj napriek minuloročnému upozorneniu polícia naďalej zaznamenáva podvody v súvislosti s predajom automobilov v Európe. Podvodníci ponúkajú na internete reálne vozidlá, ktoré ale väčšinou patria iným majiteľom – od nich následne podvodníci získajú potrebné doklady vďaka tomu, že predstierajú záujem o auto. 

zdroj: wikimedia.org

Fotografie a doklady iného majiteľa tak ponúkajú na predaj bez jeho vedomia. Zákazníkov podvedú tak, že síce im pošlú reálne doklady, avšak požadujú od nich zaplatenie určitej sumy vo forme „rezervačného“, „dopravného“ alebo „zálohového“ poplatku. Po odoslaní peňazí sa už viac neozvú.

„Ide o stovky, ale aj tisíce eur. Samozrejme využívajú aj falošné a pozmenené doklady. Evidujeme prípady, kde takýmto konaním podvodníci pripravili poškodených Slovákov aj o sumu prevyšujúcu 50-tisíc eur. Aktuálne pri takomto podvode figurovala prepravná spoločnosť, ktorá mala vozidlo kupujúcemu dodať, pritom pravdepodobne ide o neexistujúcu, vymyslenú firmu,” upozorňuje Polícia SR na svojej oficiálne facebookovej stránke. 

Ak si aj tak rozhodnutý kupovať si auto cez internet, odborníci odporúčajú zvážiť každú platbu, prevod peňazí dopredu a aj zálohu. V neposlednom rade je dôležité skontrolovať podľa možnosti všetky informácie, ktoré ti zašlú – napríklad sídlo firmy, prípadné podporné dokumenty, ktorými sa firma prezentuje, ako sú rôzne certifikáty.

Pri prevode sa zíde poriadne si všetko skontrolovať. Mal by si si všímať, kde vozidlo kupuješ a kam posielaš peniaze. 

zdroj: pixabay.com

O podvodnom úmysle môže svedčiť aj to, že predajca má pobyt v jednej krajine, napríklad na Slovensku a jeho bankový účet v inej krajine, napríklad v Taliansku, Bulharsku, Rumunsku, Poľsku, Chorvátsku. Podľa kódu IBAN sa dá ľahko spoznať, odkiaľ pochádza bankový účet, na krajinu odkazujú prvé dve písmená.

„Ak sa nechcete stať obeťou podvodníkov, ktorí sú schopní vám zaslať úplne vierohodné dokumenty vozidla a predávajúceho, vo vlastnom záujme veľmi dobre zvážte kúpu auta na internete bez toho, že by ste si pre auto išli osobne a mali možnosť auto pred vyplatením osobne vidieť,” dodáva Polícia. 

Pod príspevok Polície už ľudia začali pridávať odkazy na podvodné inzeráty.

Slováci si z roka na rok kupujú stále drahšie autá

Za desať rokov sa priemerná cena jazdeného vozidla, ktoré si zadovážili, zvýšila o viac ako dve tretiny. Informuje o tom TASR. Kým v roku 2009 zaplatili za vozidlo 6 800 eur, vlani dali za auto už 11 400 eur. Priemerný vek kupovaného auta sa za uplynulé roky výrazne nemení a pohybuje tesne nad hranicou 6 rokov. Je zaujímavé, že Slováci si v porovnaní s Čechmi dovolia kúpiť drahšie auto, a to takmer o 900 eur. Vyplýva to z údajov spoločnosti Home Credit.

Priemerný vek kupovaného auta sa za posledné desaťročie výrazne nezmenil a pohybuje sa tesne nad hranicou 6 rokov. Pri samotnej kúpe vozidla si Slováci vypomáhajú pôžičkou, ktorá tvorila vlani takmer 80 % z nadobúdacej ceny auta. Slovák, ktorý si bral úver na vozidlo, mal za minulý rok priemerne 36 rokov.

Zdroje: PolíciaSR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá