Slováci si užijú mimoriadne vesmírne divadlo, uvidíme doslova sprchu „padajúcich hviezd”

  • Astronomické podmienky na pozorovanie Leonidov sú v tomto roku priaznivé
  • Ďalšie extravagantné divadlo na oblohe bude v roku 2030
Ilustračná foto
Ilustračné foto, Unsplash/Prokhor Minim Unsplash/Hamid Khaleghi
  • Astronomické podmienky na pozorovanie Leonidov sú v tomto roku priaznivé
  • Ďalšie extravagantné divadlo na oblohe bude v roku 2030

Už v piatok bude vrcholiť pravidelný meteorický roj Leoníd. Ich maximum totižto nastane v noci 18. novembra. Tento rok sú podmienky na pozorovanie Leonidov naozaj mimoriadne priaznivé.

Leonidy sa radia medzi pravidelný meteorický roj, ktorý je aktívny v čase od 6. do 30. novembra. Periodická kométa 55P/Tempel-Tuttle je takzvanou materskou kométou Leoníd. Šírka prúdu meteorov kolmo na smer ich pohybu je okolo 4 miliónov km.

„Roj má husté stredné vlákno, to znamená, že polovica meteorov sa objaví v priebehu 24 hodín okolo maxima. Vtedy je možné vidieť okolo 15 meteorov za hodinu,“ povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, v. v. i., ktorý zároveň poukázal na mimoriadne priaznivú predpoveď odborníkov z populárno-vedeckého časopisu Astronomy, ktorá na základe výpočtov nevylučuje prekvapenie.

Ján Svoreň taktiež povedal, že astronomické podmienky na pozorovanie Leonidov sú v tomto roku mimoriadne priaznivé, pretože Mesiac bude dva dni po poslednej štvrti.

„V noci po očakávanom maxime teda 19. novembra 2022 môže byť aktivita Leoníd na úrovni viac ako 200 meteorov za hodinu. Takéto zvýšené frekvencie sa objavujú každých 32 – 34 rokov,“ dodal Svoreň.

Najideálnejšie miesto na sledovanie meteorického divadla bude na miestach, ktoré sú čo najmenej znečistené smogom a najlepšie, aby to bolo čo najďalej od mesta a svetla.

Roj Leonidov je zaujímavý aj preto, že každých 33 až 34 rokov padajú meteory vo výstredne zvýšenej frekvencii, uviedol portál iMeteo. Práve v roku 1833 predviedli Leonidy na oblohe obrovské divadlo, kedy sa objavilo až 35-tisíc meteorov za hodinu. Mohutné meteorické dažde boli pozorované aj v rokoch 1965 a 1997.

Na ďalšie extravagantné divadlo na oblohe sa opäť môžeme tešiť v roku 2030.

Roj pokračuje aj v decembri

V mesiaci december síce na oblohe nespozorujeme žiadny roj Leoníd, no za to môžeme zbadať takzvané Geminidy. Je to skupina meteorov, ktoré sú viditeľné od začiatku do polovice decembra. Ich vrchol sa vyskytuje každý rok okolo 14. decembra. V tomto čase môžeme vidieť aj sto meteorov za hodinu, uvádza portál Meteorologia en red.

Geminidy patria k najaktívnejším a najpravidelnejším meteorickým rojom. Momentálne sa ich pôvod stále skúma, no napriek tomu sú zaujímavé práve kvôli ich vysokej aktivite a dynamike. Väčšina meteorických rojov má za materské telesá kométy, pri Geminidoch tomu tak zrejme nie je. Astronómovia tvrdia, že tento meteorický roj pochádza z asteroidu 3 200 Phaethon.

Vedci sa domnievajú, že Phaethon nie je obyčajný asteroid, ale skôr jadro vyhasnutej kométy. 

Geminidy sa neradia medzi najrýchlejšie meteory, so Zemou sa stretávajú pri rýchlosti 34,6 km/s. Ich ďalšou zaujímavosťou je, že sú sfarbené skôr do zelena, oproti ostatným meteorom, ktoré sú bežne biele, modré či žlté. Geminidy prenikajú zo všetkých meteorických rojov do zemskej atmosféry najhlbšie, a to maximálne 40 km nad povrch Zeme.

Zdroje: iMeteo, Meteorologia en red

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá