Slováci, zmena: SIS aj polícia si posvietia na bankové účty. Vyhláška začne platiť čoskoro

  • MF predložilo vyhlášku k centrálnemu registru účtov
  • Oprávnené orgány by mali mať prístup k informáciám o účtoch a bezpečnostných schránkach
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • MF predložilo vyhlášku k centrálnemu registru účtov
  • Oprávnené orgány by mali mať prístup k informáciám o účtoch a bezpečnostných schránkach

Ministerstvo financií (MF) SR už predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh vyhlášky k centrálnemu registru účtov. Platiť by mala od októbra. Pre TASR to potvrdil tlačový odbor MF SR. Upozornil, že plné sfunkčnenie registra bude prebiehať postupne.

„Základným predpokladom je, aby všetky dotknuté finančné inštitúcie zabezpečili pravidelné zasielanie údajov do centrálneho registra účtov. Inštitúcie na to budú mať zákonom stanovenú lehotu šesť mesiacov od dátumu nadobudnutia účinnosti spomínanej vyhlášky,“ vysvetlil rezort financií.

Vyhláška má spresniť podrobnosti o zasielaní údajov, podmienky na pridelenie a používanie jedinečného identifikátora a podrobnosti o uplatňovaní opatrení.

Zefektívnenie práce vybraných orgánov

Ako uviedlo policajné prezídium, centrálny register účtov zefektívni prácu Policajného zboru pri identifikácii výnosu z trestnej činnosti, jeho umiestnenie a dispozíciu s týmto výnosom.

„Zníži administratívne zaťaženie nielen na strane policajtov, ale aj v bankových inštitúciách, taktiež zníži náklady, urýchli konania, zefektívni prácu,“ načrtol odbor komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru. Príprava policajtov na prácu s registrom sa podľa stanoviska zatiaľ nezačala.       

Oprávnené orgány by mali mať prístup k informáciám o účtoch a bezpečnostných schránkach. Okrem policajtov sa majú údaje poskytovať napríklad aj Slovenskej informačnej službe na účel boja proti organizovanej trestnej činnosti a terorizmu alebo Finančnému riaditeľstvu SR na účel odhaľovania a dokumentovania trestnej činnosti.

MF SR bude správcom a prevádzkovateľom registra. Zriadenie systému by sa malo financovať z plánu obnovy. Pôvodne mal byť uvedený do prevádzky v januári 2023.

Dramatický nárast úrokových sadzieb

Ako sme ťa informovali, počas posledných mesiacov sme svedkami kontinuálneho rastu cien hypotekárnych úverov na Slovensku. Niektoré banky prekročili hranicu piatich percent úrokových sadzieb, informuje portál Kryptomagazín.

Dokonca k zvýšeniu sadzieb došlo aj v mBank, ktorá od 1. augusta pristúpila k úprave svojho cenníka hypoték. Nové úrokové sadzby tejto banky pri krátkodobých fixáciách sa dotýkajú takmer šiestich percent.

Aj napriek tomuto dramatickému nárastu úrokových sadzieb sa Slováci stále neodkláňajú od záujmu o hypotekárne úvery. Podľa Národnej banky Slovenska si v júni ľudia požičali na bývanie až 42,7 milióna eur, čo predstavuje najvyšší objem požičaných úverov za tento rok. Toto ukazuje, že záujem o bývanie je stále silný, a to aj napriek hrozivo vysokým úrokovým sadzbám.

peniaze, euro
zdroj: Unsplash/ Robert Anasch

Banka mBank, aj keď má pomerne malý podiel na celkovom množstve poskytnutých hypotekárnych úverov na Slovensku – iba 1,07 percenta –, stále hrá svoju úlohu v hypotekárnom trhu. Medzi bankami, ktoré najviac prispeli k poskytnutým hypotekárnym úverom v júni, sa nachádzajú Slovenská sporiteľňa, VÚB, Tatra banka a ČSOB.

Možné mesačné splátky

Aktuálne úrokové sadzby, ktoré mBank ponúka svojim klientom, sú zaujímavým faktorom. Pri požičaní 100 000 eur na nehnuteľnosť s hodnotou 120 000 eur a splácaní úveru po dobu 20 rokov sa klienti stretávajú s rôznymi úrokovými sadzbami v závislosti od doby fixácie.

Napríklad pri jednoročnej fixácii sa úroková sadzba pohybuje na úrovni 5,99 percenta, čo znamená mesačnú splátku vo výške 716 eur. Pre trojročnú fixáciu je sadzba 5,79 percenta a mesačná splátka 704 eur, zatiaľ čo pri päťročnej fixácii klesá na 5,29 percenta a mesačná splátka sa znižuje na 676 eur.

Treba si uvedomiť, že mBank poskytuje možnosť zníženia úrokových sadzieb o 0,25 percenta pre klientov, ktorí majú aktívny produkt mPôžička Plus alebo kreditnú kartu a boli v posledných šiestich mesiacoch v omeškaní na týchto produktoch.

Nárast úrokových sadzieb sa neobmedzuje len na mBank. Aj iné banky, ako napríklad 365 bank, pristúpili k zvýšeniu úrokových sadzieb nad päť percent. Európska centrálna banka tiež zvýšila základné úrokové sadzby, čo má vplyv na hypotéky aj na Slovensku.

Zdroje: TASR, Archív SIU, mBank, nbs.sk, Kryptomagazín

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá