Slovenské vody na kúpanie dopadli v hodnotení biedne. Sused však ponúka top kvalitu takmer všade

  • Ak nevieš, kam na dovolenku, možno ťa usmernia dáta o kvalite vody na kúpanie
  • Slovensko má kam napredovať
kúpanie, voda, jazero
Unsplash/Andrew Ly
  • Ak nevieš, kam na dovolenku, možno ťa usmernia dáta o kvalite vody na kúpanie
  • Slovensko má kam napredovať

Kvalita vody na kúpanie sa v Európe v posledných desaťročiach výrazne zlepšila. Došlo k zreteľnému zníženiu organických znečisťujúcich látok. Tie sú uvoľňované prostredníctvom neupravených alebo čiastočne upravených mestských odpadových vôd.

Slovensko je na svoju vodu právom hrdé, no pokiaľ ide o vodné plochy, v ktorých by si človek rád zaplával, môžeme sa hanbiť. Iba približne polovica z nich má excelentnú kvalitu. Horšie je na tom už len Poľsko. Naopak, náš sused, Rakúsko, má všetky hodnotené vodné plochy excelentnej kvality.

Pevná ruka EÚ

Európska environmentálna agentúra pripisuje priaznivé zmeny systematickému monitorovaniu a riadeniu, ktoré boli zavedené v rámci EÚ smernice o vode na kúpanie v roku 2006. Krajiny tiež investovali do mestských čistiarní odpadových vôd a zlepšili ich kanalizačné siete, podotýka agentúra na svojom webe.

„Vďaka nepretržitému úsiliu je dnes možné kúpať sa v urbanizovaných a predtým značne znečistených povrchových vodách. Dokazuje to, že môžu pevné a dobre realizované politiky skutočne zmeniť situáciu.“

Vynikajúca kvalita vody

Európska agentúra na drobné rozdelila aj jednotlivé štáty, a to podľa podielu miestnych vôd, v ktorých je vynikajúca, teda excelentná kvalita vody na kúpanie. Za tou najkvalitnejšou nemusíš ďaleko, ide o Rakúsko, kde má špičkovú kvalitu až 97,7 % vôd.

Ďaleko by si však necestoval ani do krajín, ktoré sa ocitli v tomto rebríčku medzi najhoršími. V súvislosti s podielom skutočne kvalitných vôd na kúpanie dopadlo najhoršie Poľsko, s 44,5 % vôd s ukážkovou kvalitou vody.

Poľsku s presne 50 % naozaj kvalitných vôd kryjeme chrbát medzi najhoršími my, Slovensko.

voda na kúpanie EÚ 2021
zdroj: European Enviroment Agency

Hodnotenie sa vzťahuje na dokopy 21 852 vôd na kúpanie v Európe, ktoré boli nahlásené za sezónu 2021. V členských štátoch Európskej únie išlo o 21 551 vôd. Na Slovensku ide o 32 z nich. Hodnotenie sa týka takpovediac dokonalej kvality vody, teda berie do úvahy len vody so špičkovou kvalitou. Neznamená to teda, že zvyšok vôd je úplne hrozných a nevhodných na kúpanie, ich kvalita je ale nižšia.

Z celkových 21 859 lokalít, v ktorých sa v Európe okúpeš, malo v roku 2021 výbornú kvalitu na kúpanie 84,7 %. V štyroch krajinách bolo až 95 % alebo viac vôd na kúpanie výbornej kvality, ide o Rakúsko, Maltu, Chorvátsko a Grécko.

Tu sa môžeš kúpať všade

Na Malte, v Bulharsku, Rumunsku a Luxembursku mali vlani úplne všetky hodnotené lokality aspoň dostatočnú kvalitu na kúpanie.

Percento európskych vôd na kúpanie, ktoré dosiahli za kvalitu „dostatočnú“, teda aspoň minimálnu normu, ktorá je v smernici stanovená, sa zo 74 % v roku 1991 zvýšilo na 95 % v roku 2013. Odvtedy ostalo toto percento pomerne stabilné.

Graf, ktorý vidíš nižšie, sa týka len Slovenska. Modrá farba označuje excelentnú kvalitu vody, zelená dobrú či dostatočnú, červená nevyhovujúcu.

slovensko horizont vody na kúpanie 2021
zdroj: European Enviroment Agency, Slovensko v priebehu rokov

Nevyhovujúce lokality

Aj keď vody v Európe dosahujú globálne priaznivé výsledky, vlani bolo 332, alebo 1,5 % lokalít na kúpanie v EÚ nevyhovujúcej kvality. Aj napriek zlepšeniu stále existujú miesta, kde problémy pretrvávajú. Môže ísť napríklad o také, ktoré sú často ovplyvnené krátkodobým znečistením.

Európska únia píše, že je nevyhnutné zdroje znečistenia pomenovať a zaviesť potrebné opatrenia. „Na lokalitách, ktoré sú určené na kúpanie, a je ťažké tam určiť pôvod alebo príčiny znečistenia, sú potrebné špeciálne štúdie zdrojov znečistenia.“

V šiestich krajinách Európskej únie zaznamenali najmenej 3 % vôd na kúpanie v nevyhovujúcej kvalite. Ide o Estónsko, kde smernicami neprešli dve lokality (3,1 %), Francúzsko, kde bolo problémových 99 vôd (3,0 %), v Holandsku 34 vôd (4,6 %), v Lotyšsku dve lokality (3,6 %) a vo Švédsku 16 vôd (3,5 %).

V tejto kategórii sa ocitlo aj Slovensko, s jednou nevyhovujúcou lokalitou, ktorá však predstavuje 3,1 %.

Šestnásť slovenských vôd na kúpanie bolo výbornej kvality, desať ďalších dobrej, dve dostačujúce a jedna nedostatočná. Tri ďalšie neboli klasifikované.

slovensko mapa
zdroj: European Enviroment Agency

„Kúpanie na kúpaliskách, kde je zlá kvalita vody, môže viesť k chorobám. Kúpaliská, ktoré sú klasifikované ako nekvalitné, musia byť počas nasledujúcej sezóny uzatvorené. Je nevyhnutné zaviesť tam potrebné opatrenia,“ konštatuje Európska environmentálna agentúra.

Zdroje: European Enviroment Agency, Slovensko/European Enviroment Agency

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá