Slovenskí dôchodcovia si prilepšia. Tí, ktorí chcú viac, by však mali podať žiadosť čo najskôr

  • Štatistický úrad zverejnil údaje o dôchodcovskej inflácii za prvých deväť mesiacov roku 2023
  • Zisti, aký nárast dôchodkov možno očakávať v roku 2024
Dôchodkyňa sedí za stolom, ktorý je plný papierov.
Ilustračné foto Freepik/@shurkin_son
  • Štatistický úrad zverejnil údaje o dôchodcovskej inflácii za prvých deväť mesiacov roku 2023
  • Zisti, aký nárast dôchodkov možno očakávať v roku 2024

Dňa 13. októbra zverejnil Štatistický úrad SR údaje o tzv. dôchodcovskej inflácii za prvých deväť mesiacov tohto roku. Ako informuje portál Peniaze.sk, práve na základe týchto údajov je možné vypočítať, aký nárast dôchodkov možno očakávať v roku 2024.

Dôchodky udelené pred rokom 2024 sa budú líšiť v sume od tých, ktoré sa priznajú po 1. januári 2024. Na výpočet konečnej sumy sa bude brať do úvahy dôchodcovská inflácia za prvých šesť mesiacov roka 2023, ktorej hodnota bola 14,5 %.

Dôležité čísla

Na základe dostupných informácií sa zvýšia dôchodky v roku 2024 o 3,6 %. Na sociálnej sieti potvrdil túto skutočnosť aj expert Jozef Mihál. Vo svojom príspevku zverejnil vzorec na výpočet dávok. 

„Dôchodky priznané pred rokom 2024 sa od 1. januára 2024 zvýšia o 3,6 %. Toto zvýšenie je určené podľa prílohy č. 4a zákona o sociálnom poistení a vypočítava sa podľa nasledujúceho vzorca: Pj = max(0, ((1 + Pz)/(1 + Pi) – 1). Konkrétne: Pj = max (0, ((1 + 0,145)/(1 + 0,106) – 1) = max (0, (1,145/1,106 – 1) = 0,0352 … čo predstavuje 3,52 % a po zaokrúhlení nahor 3,6 %,“ uviedol Mihál.

Aká bude výška dôchodkov priznaných po 1. januári 2024, ešte nie je známe. Túto informáciu získame 4. decembra 2023, keď Štatistický úrad SR oznámi údaje o ročnom náraste priemernej mzdy za tretí štvrťrok. Tieto čísla sú dôležité pre určenie dôchodkovej hodnoty na rok 2024, ktorá má významný dopad na konečnú sumu dôchodku.

Dôchodkové „časenky“

Podľa pôvodných vyjadrení sa očakávalo, že sumy starobných dôchodkov priznaných po 1. januári 2024 by mali vzrásť o 14,5 %. Avšak toto zvýšenie sa javí ako neuskutočniteľné.

Aby to bolo reálne, musel by rast priemernej mzdy prekročiť 12,4 %, čo je v súčasnej situácii málo pravdepodobné. Odborníci predpokladajú, že rast bude na úrovni 10 %, možno maximálne 11 %.

Ak sa blížiš k odchodu do dôchodku a rozmýšľaš nad tým, či oň požiadať ešte v tomto roku, alebo až po 1. januári 2024, mal by si sa rozhodnúť rýchlo. Keďže sa neočakáva, že rast priemernej mzdy dosiahne 12,4 %, dôchodky udelené ešte pred rokom 2024 budú pravdepodobne výhodnejšie.

na snímke sú bankovky
zdroj: wikimedia

Dôchodkový expert Mihál varuje, že ak chceš podať žiadosť o dôchodok ešte v tomto roku, rozhodne nebudeš sám. Odporúča preto, aby si sa o dôchodok prihlásil čím skôr.

„Potenciálni žiadatelia o dôchodok ešte v roku 2023 by si mali začať vybavovať ,časenky‘. Očakáva sa obrovský nápor na pobočky Slovenskej poisťovne v novembri a decembri – a som zvedavý, ako to táto inštitúcia mieni zvládnuť. Ich povinnosťou je uspokojiť všetkých žiadateľov,“ hovorí Mihál. 

Zvýšený nárast žiadostí o predčasný starobný dôchodok

Sociálna poisťovňa zaznamenala počas uplynulých týždňov zvýšený nárast žiadostí o predčasný starobný dôchodok. Ide najmä o legislatívnu novinku – predčasný starobný dôchodok po štyridsiatich odpracovaných rokoch. V tejto súvislosti prijala viacero organizačno-technických opatrení na včasné vybavenie klientov. Uviedol to hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Poisťovňa podľa jej hovorcu posilňuje personálne kapacity a internú organizáciu práce. Od 6. novembra tohto roka predlžuje úradné hodiny svojich pobočiek a vysunutých pracovísk.

Žiadosť o predčasný starobný dôchodok umožní podať v ktorejkoľvek pobočke na Slovensku, namiesto doterajšej príslušnej podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu. Poistencom pripomína, že okrem online rezervačného systému môžu využiť na rezerváciu termínu telefonickú objednávku a tiež osobnú návštevu priamo na pracoviskách Sociálnej poisťovne.

Zároveň klientom odporúča využívať Elektronický účet poistenca (EUP), v ktorom nájdu informácie o počte evidovaných odpracovaných rokov potrebných na priznanie predčasného starobného dôchodku. Budúci poberateľ v EUP rovnako získa praktický prehľad dokladov potrebných pre spísanie žiadosti. Následný proces posudzovania tak bude rýchlejší a efektívnejší.

Medziročný nárast žiadostí o predčasný starobný dôchodok je na úrovni takmer 56 %. Kým do konca septembra minulého roka Sociálna poisťovňa evidovala 9 861 žiadostí o predčasný starobný dôchodok, v septembri tohto roka ich bolo 15 359. Medzimesačne stav žiadostí vzrástol o takmer 120 %.

„Stav podávania žiadostí o dôchodok pozorne sledujeme, pravidelne vyhodnocujeme a prijímame priebežné opatrenia,“ ubezpečuje generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko.

V jednotlivých pobočkách v rôznych regiónoch Slovenska je situácia rôzna a aktuálne sa priebežne mení. Najmä vo väčších mestách, ako je napríklad Bratislava, Košice, Trnava či Žilina, ktoré spádovo obsluhujú väčší počet poistencov, Sociálna poisťovňa zaznamenala zvýšený záujem o rezervovanie si termínov online prostredníctvom rezervačného systému na svojej webovej stránke.

V menších mestách a pobočkách sú zase online rezervačné termíny stále voľné a poistenci uprednostňujú telefonickú objednávku či osobnú návštevu pobočky.

Zdroje: Peniaze.sk, SITA, FB/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála

Najnovšie videá

Trendové videá